Aktualności
Teraz czytasz
Co zrobi Bank Kanady ws. stóp procentowych?
0

Co zrobi Bank Kanady ws. stóp procentowych?

utworzył Marcin Kiepas8 marca 2023

Bank Kanady (BoC) podejmie dziś decyzję ws. stóp procentowych. Rynek jest mocno przekonany, że bank zakończył już cykl podwyżek stóp, po tym jak wcześniej podwyższył je łącznie o 425 punktów bazowych. Dlatego analitycy oczekują, że na dzisiejszym posiedzeniu bank nie zmieni stóp w Kanadzie, pozostawiając główną z nich na poziomie 4,50 proc. Szczególnie, że na ostatnim posiedzeniu bank zasygnalizował taką decyzję.

Co zrobi Bank Kanady?

Stopy procentowe w Kanadzie są najwyższe od 15 lat. Wiele przemawia za tym, że ich poziom (4,50 proc.) powinien okazać się wystarczający do sprowadzenia w przyszłości inflacji do celu. Ten proces już się rozpoczął. Inflacja w Kanadzie spada od 7 miesięcy. W tym ostatnio spada mocniej od rynkowych oczekiwań.

W styczniu inflacja CPI obniżyła się do 5,9 proc. R/R z 6,3 proc. w grudniu i z 8,1 proc. w czerwcu 2022 roku, gdy osiągnęła swój szczyt. Dane zaskoczyły. Rynek oczekiwał bowiem jej spadku do 6,1 proc. R/R. Jednocześnie obniża się też inflacja bazowa CPI. W styczniu spadła ona w Kanadzie do 5 proc. z 5,4 proc. R/R w grudniu i 6,2 proc. w szczycie w czerwcu 2022 roku.

Zakończenie podwyżek stóp procentowych przez Bank Kanady oznacza większą presję na kanadyjskiego dolara względem dolara amerykańskiego. Różnica w poziomie stóp procentowych między Kanadą a USA będzie bowiem działać na korzyść amerykańskiej walut, bo Fed najwcześniej zakończy cykl podwyżek w maju br. Widać to doskonale na wykresie USD/CAD, gdzie na początku lutego nastąpił silny zwrot tuż powyżej listopadowego dołka (1,3226), czemu przy okazji towarzyszyła popytowa formacja RGR. Wczoraj USD/CAD wybiła się powyżej lokalnego szczytu z grudnia (1,3705), co może zapowiadać wzrosty w kierunku 1,39-1,40 dolara.

USDCAD Daily_08032023

Wykres dzienny USD/CAD. Źródło: Tickmill

Co o tym sądzisz?
Lubię
25%
Interesujące
75%
Heh...
0%
Szok!
0%
Nie lubię
0%
Szkoda
0%
O Autorze
Marcin Kiepas
Analityk Tickmill UK. Analityk rynków finansowych z 20-letnim doświadczeniem, publikujący w polskich mediach finansowych. Specjalizuje się w rynku walutowym, polskim rynku akcji oraz danych makroekonomicznych. W swoich analizach łączy analizę techniczną i fundamentalną. Szuka średnioterminowych trendów, badając wpływ na rynki finansowe danych makroekonomicznych, banków centralnych i wydarzeń geopolitycznych.