Aktualności
Teraz czytasz
Co sprawia, że złoto zyskuje na wartości?
0

Co sprawia, że złoto zyskuje na wartości?

utworzył Daniel Kostecki17 lutego 2022

Cena uncji złota osiągnęła dziś 1890 USD, czyli najwyższy poziom od czerwca 2021 r. Inwestorzy zdają się kierować kapitał w stronę bezpiecznej przystani m.in. w związku z obawami o zbrojną napaść Rosji na Ukrainę i potencjalnymi konsekwencjami tej agresji. Istnieją jednak także inne czynniki, które obecnie działają na korzyść złota.

Opublikowany wczoraj zapis z ostatniego posiedzenia Rezerwy Federalnej nie zawierał żadnych wskazówek na temat podwyżki stóp procentowych o 50 punktów bazowych, co także mogło przyczynić się do wzrostu ceny złota. Prawdopodobieństwo marcowej podwyżki stóp procentowych spadło bowiem do 30 proc., jak wynika z wyceny kontraktów terminowych na stopę funduszy federalnych.

Mniejsze prawdopodobieństwo podniesienia poziomu stóp w USA i wzrost napięcia na wschodzie Europy może powodować zwiększony popyt inwestorów na amerykańskie obligacje. To z kolei może prowadzić do spadku rentowności, a w konsekwencji złoto może stawać się wtedy bardziej atrakcyjne. Rentowność 10-letnich obligacji skarbowych USA spadła dziś do 2 proc. Podczas poprzedniej sesji osiągnęła 30-miesięczny szczyt na poziomie 2,0645 proc.

Zawirowania na rynku ropy korzystne dla złota

Kolejnym czynnikiem potencjalnie wpływającym na ceny złota może być sytuacja na rynku ropy naftowej. Dziś cena baryłki ropy WTI zdaje się spadać do ok. 90 USD. Do czego mogły się przyczynić informacje, że porozumienie nuklearne z Iranem wydaje się dziś bliższe niż kiedykolwiek wcześniej. Jeśli do niego dojdzie, to USA mogą znieść sankcje z Iranu i dzięki temu wzrośnie prawdopodobnie podaż ropy na światowych rynkach, co może doprowadzić do obniżki cen.

W takim przypadku mogą zacząć spadać oczekiwania inflacyjne, jeśli ropa przestałaby drożeć. Spadek oczekiwań inflacyjnych może wpłynąć na zmniejszenie szans na tempo podwyżek stóp procentowych, a to z kolei może wpływać ponownie pozytywnie na złoto.

Co o tym sądzisz?
Lubię
0%
Interesujące
100%
Heh...
0%
Szok!
0%
Nie lubię
0%
Szkoda
0%
O Autorze
Daniel Kostecki
Główny Analityk CMC Markets Polska. Prywatnie na rynku kapitałowym od 2007 roku, a na rynku Forex od 2010 r.