Aktualności
Teraz czytasz
Co drugi milenials milioner inwestuje w kryptowaluty
0

Co drugi milenials milioner inwestuje w kryptowaluty

utworzył Michał Sielski17 czerwca 2021

Pierwszy milion można ukraść, dostać w spadku, albo zarobić na… kryptowalutach. Tak przynajmniej wynika z badania CNBC Millionaire Survey, z którego wynika, że 47% wszystkich milionerów z pokolenia millenialsów ma w kryptowalutach minimum 25% swoich wszystkich aktywów.

Badanie CNBC daje jednoznaczne wyniki, ale nie powinny one nikogo dziwić. Od lat najmłodsi najchętniej inwestowali w nowoczesne technologie. W badaniu sprawdzono jednak dokładnie majątki nie tylko najmłodszych osób, ale też będących jednocześnie najbogatszymi. O preferencje zapytano też starszych milionerów. 

Wynika z niego, że w kryptowaluty inwestują, bądź inwestowali praktycznie wszyscy najmłodsi bogacze. Szczegółowe ankiety zdecydowało się wypełnić 750 osób. Aż 47% z nich przyznało, że ma ponad 25% swojego majątku w kryptowalutach. Co więcej, prawie 35% przyznaje, że ponad połowa ich majątku ulokowana jest w cyfrowych aktywach, opartych o technologię blockchain.

Młodsi chętniej inwestują w kryptowaluty

Z badania ewidentnie wynika, że wiek ma znaczenie w doborze instrumentów inwestycyjnych. Starsi kupowali kryptowaluty rzadziej i za mniejsze kwoty – nawet jeśli ich majątek przed zakupami był znacznie bardziej pokaźny, niż młodszych. Młodsi zainwestowali za to agresywniej i wcześniej – dzięki czemu znacznie powiększyli swoje zasoby, korzystając z rosnącego trendu na rynku kryptowalut, który zwłaszcza na przełomie roku był bardzo dynamiczny. 

Na podstawie tych danych można też wysnuć wniosek, że przynajmniej część inwestujących młodych milionerów zostało majętnymi ludźmi właśnie dzięki kryptowalutom. Nie każdy z nich zarabiał w inny sposób, a dopiero potem inwestował w cyfrowe aktywa. Większość właśnie im zawdzięcza swój obecny status materialny.

Starsi milionerzy stronią od kryptowalut

Gdy przeanalizujemy jednak wszystkich milionerów, którzy wzięli udział w badaniu, okaże się, że z całej grupy tylko 17% posiada jakiekolwiek tokeny. Nawet jednak ci, którzy je mają, trzymają w kryptowalutach niewielką część majątku. Tylko 10% spośród ankietowanych ma więcej niż 10% majątku w kryptowalutach.

– Młodsi inwestorzy wskoczyli wcześnie w świat krypto, kiedy nie był on jeszcze tak dobrze znany. To właśnie oni byli bardziej intelektualnie zaangażowani w tę ideę, mimo że była ona nowa i dla wielu nieznana. Starsi inwestorzy i pokolenie wyżu demograficznego w dużej mierze mówili z kolei: “Czy to jest legalne?” i stali z boku przez długi czas, podczas gdy rynek rósł w zawrotnym tempiekomentuje George Walper, dyrektor generalny Spectrum Group, które przeprowadziło internetowe badanie Millionaire Survey od kwietnia do maja 2021 roku.

Tokeny NFT? A jest coś takiego?

Jak donosi oficjalna witryna Crypto Genius, scenariusz po raz kolejny się powtarza. To właśnie młodzi ludzie zaczynają zarabiać na nowych aktywach cyfrowych, takich jak niewymienialne tokeny (NFT), podczas gdy starsi i często znacznie bardziej majętni inwestorzy nie mają nawet większego pojęcia czym one są i jak działają. 

Nawet wśród młodych widać jednak rezerwę z jaką podchodzą do najmodniejszego obecnie sektora NFT. 30% ankietowanych uważa, że NFT to tylko chwilowa moda, ale większość jest przekonana, że na stałe znajdą sobie miejsce w finansowym świecie blockchain. Mimo tego ok. połowy ankietowanych już ma tokeny NFT, a nawet 40% nie wyklucza, że prędzej czy później je kupi. Starsi? Jak łatwo się domyślić, nie wiedzą o czym mowa. 98% milionerów, którzy są już w średnim wieku nie tylko nie ma NFT, ale też nie wykazuje żadnego zainteresowania tymi projektami. 

Co o tym sądzisz?
Lubię
33%
Interesujące
67%
Heh...
0%
Szok!
0%
Nie lubię
0%
Szkoda
0%
O Autorze
Michał Sielski
Zawodowy dziennikarz od ponad 20 lat. Pracował m.in. w Gazecie Wyborczej, ostatnio związany z największym portalem regionalnym - Trojmiasto.pl. Na rynku finansowym obecny od 18 lat, zaczynał na GPW, gdy na rynek dopiero trafiały akcje PKN Orlen, TP SA. Ostatnio inwestycyjnie skupiony wyłącznie na rynku Forex. Prywatnie skoczek spadochronowy i miłośnik polskich gór.