Aktualności
Teraz czytasz
Cena Bitcoina spada? Grube ryby (MicroStrategy) dokupują
0

Cena Bitcoina spada? Grube ryby (MicroStrategy) dokupują

utworzył Michał Sielski19 maja 2021

Firma MicroStrategy zajmująca się m.in. inwestycjami w kryptowaluty, zarobiła w I kwartale 2021 roku ponad 100 mln USD. Teraz korzysta na spadkach ceny Bitcoina, dokupując kolejne monety za ogromne kwoty. W ostatnich dniach wydała kolejne 25 mln USD na zakup BTC.

MicroStrategy to firma działająca od 1989 roku. Zajmuje się przede wszystkim tworzeniem zaawansowanych rozwiązań informatycznych: oprogramowania mobilnego, aplikacji, a także usług w chmurze. Od lat nadwyżki finansowe lokuje w kryptowalutach, a jej szef i założyciel Michael Saylor jest wielkim entuzjastą i propagatorem technologii blockchain.

cena bitcoina wykres

Wykres Bitcoina (BTC), interwał H1. Źródło: Binance.com

Cena Bitcoin spada? Kupujemy!

Fascynacja blockchainem i kryptowalutami nie jest jednak wyłącznie teoretyzowaniem. Firma odważnie inwestuje w tę technologię. Bitcoiny skupuje od lat, przeznaczając na nie sporą część swoich rezerw finansowych. 

Przez ostatnie tygodnie wydawało się, że kryptowaluta na dobre wejdzie do mainstreamu, po tym, jak miliarder Elon Musk ogłosił, że samochody Tesla będzie można kupić za Bitcoiny, a sama firma również zainwestowała w BTC. Ale Elon Musk nie byłby sobą, gdyby po raz kolejny nie narobił zamieszania. Po jego deklaracji i zakupie Tesli, hossa na rynku kryptowalut przyspieszyła. Ale gdy ogłosił, że jednak się z tego wycofuje, bo zorientował się, że obsługa transakcji w BTC jest energochłonna i powoduje zatrucie środowiska z powodu pozyskiwania prądu z elektrowni węglowych, na rynku krypto zaczęła się gwałtowna korekta.


Sprawdź: Zestawienie giełd kryptowalut 2021


Gdy wielu sprzedaje, godząc się ze stratą, grube ryby postępują jednak dokładnie odwrotnie, działając w myśl zasady: „kupuj wtedy, gdy krew się leje”. Jednym z największych graczy na rynku kryptowalut z pewnością jest właśnie MicroStrategy. I ta firma właśnie ogłosiła, że dokonała dwóch dużych zakupów. Ostatnio nabyła 229 Bitcoinów za 10 mln USD. I to tuż po tym, jak przed tygodniem poinformowała przy pierwszej fali spadków, że kupiła 271 BTC za 15 mln USD.

MicroStrategy ma już obecnie 92 079 BTC, które nabyła za 2,251 mld USD, po średniej cenie 24 450 USD. Ostatnich zakupów dokonywała po średniej cenie 55 387 USD za BTC. 19 maja 2021 roku można już kupić Bitcoiny za mniej niż 40 tys. USD. Czy Microstrategy nadal kupuje? Pewnie dowiemy się niebawem.

Sektor bankowy zużywa więcej prądu niż blockchain

Wprawdzie tweet i decyzja Elona Muska zachwiała rynkiem kryptowalut, ale eksperci nie zostawiają suchej nitki na podstawach tej decyzji. Przynajmniej tych oficjalnych. Zwłaszcza, że przed tygodniem ukazał się raport Galaxy Digital, zatytułowany “On Bitcoin’s Energy Consumption: A Quantitative Approach to a Subjective Question”. Czytamy w nim między innymi, że sieć BTC zużywa szacunkowo 113,89 TWh na rok. Obejmuje to nie tylko transakcje, ale też koszt wydobycia przez górników, obsługa puli czy węzłów potwierdzających zgodność. Tymczasem system handlu złotem generuje zużycie… 240,61 TWh na rok, a system bankowy jeszcze więcej: 263,72 TWh na rok!

Michael Saylor wprost zakomunikował, że decyzja Elona Muska powinna być traktowana raczej jako ironia.

– „W transakcji Bitcoin nie jest wykorzystywana żadna dodatkowa energia. Jego wpływ na zużycie paliw kopalnych jest wręcz korzystny dla środowiska. Nie ma bardziej wydajnej technologii przekształcania energii w dobrobyt” – podkreśla Michael Saylor z MicroStrategy.

Kto ma rację?

Jak zwykle w takich przypadkach – czas pokaże. 

Jedno jest pewne: MicroStrategy od lat radzi sobie świetnie. Właśnie ogłoszono wyniki finansowe za pierwszy kwartał 2021 roku. Przychody firmy sięgają 122,9 mln USD. Wzrosły o 10,3% w stosunku do tego samego okresu w poprzednim roku. Zysk brutto wyniósł 100,4 mln USD. W tym okresie firma miała 91 579 BTC,o wartości ponad 5 mld USD. W samym pierwszym kwartale tego roku dokupiła 20 857 BTC, za 1,086 mld USD, średnio po 52 087 USD za BTC. Micheal Saylor podkreślił, że firma będzie kontynuowała swoją strategię.

Co o tym sądzisz?
Lubię
56%
Interesujące
44%
Heh...
0%
Szok!
0%
Nie lubię
0%
Szkoda
0%
O Autorze
Michał Sielski
Zawodowy dziennikarz od ponad 20 lat. Pracował m.in. w Gazecie Wyborczej, ostatnio związany z największym portalem regionalnym - Trojmiasto.pl. Na rynku finansowym obecny od 18 lat, zaczynał na GPW, gdy na rynek dopiero trafiały akcje PKN Orlen, TP SA. Ostatnio inwestycyjnie skupiony wyłącznie na rynku Forex. Prywatnie skoczek spadochronowy i miłośnik polskich gór.