Dodatki
Teraz czytasz
CCI i CCI Divergence – Wskaźniki z jednej rodziny [MT4]
1

CCI i CCI Divergence – Wskaźniki z jednej rodziny [MT4]

utworzył Dawid Burda16 kwietnia 2020

CCI i CCI Divergence – Wskaźniki z jednej rodziny [MT4]

Wiemy o tym, że wskaźniki potrafią ze sobą świetnie współpracować ale także wprowadzać spore zamieszanie. Przyczyną często jest ich zbyt duża ilość na wykresie lub totalne niedopasowanie i tym samym generowane przez nie sprzeczne sygnały.

Dziś poznamy kolejne ciekawe połączenie dwóch wskaźników  z jednej rodziny. Podobnie jak w przypadku podwójnego RSI (o RSI pisaliśmy w TYM artykule) będą one nałożone na siebie. Dzięki takiemu rozwiązaniu zyskujemy bardzo skuteczny odczyt oraz zaoszczędzamy sporo miejsca na wykresie.

Instalacja i działanie CCI Divergence

Wskaźnik CCI, czyli Commodity Channel Index, powinien być dobrze znany większości z Was – szerzej opisujemy go w TYM artykule. Jest on ogólnodostępny na platformie MT4. Natomiast CCI Divergence należy osobno pobrać (dostępny na naszym forum TUTAJ). Jak w każdym innymi przypadku pobrany plik musimy przenieść do katalogu Indicators. Po ponownym uruchomieniu platformy wskaźnik odnajdziemy w zakładce Własne .

cci divergence


Przeczytaj koniecznie: Jak dodać niestandardowe narzędzia do MetaTrader 4


Aby umieścić jeden wskaźnik na drugim należy otworzyć okno nawigatora w MT4, odnaleźć na liście nasz brakujący wskaźnik i przeciągnąć go na już wcześniej załadowany. Konfiguracja kolorów czy też grubości linii oraz słupków pozostaje wedle uznania. Ważne, abyśmy dla siebie uzyskali komfortowy odczyt.

cci wskaźnik mt4

CCI, czyli w tym przypadku żółta linia to oscylator, który mierzy siłę, która stoi za zmianami cen. Pokazuje kto aktualnie ma przewagę na rynku – byki czy niedźwiedzie. W budowie i interpretacji jest zbliżony do takich indykatorów jak Momentum czy RSI.  W przypadku, gdy wskaźnik osiąga wartość wyższą niż 100 mamy do czynienia z przewartościowaniem danego instrumentu, a tym samym możliwością spadku ceny. Analogicznie – jeśli wartość spada poniżej -100, to aktualna cena jest postrzegana jako niedowartościowana i interesująca pod kątem zakupu.

CCI Divergence, czyli widoczne na wykresie słupki wzrostowe zielone oraz spadkowe czerwone, wskazują na panujący obecnie trend. Ponadto, dodatkowym atutem jest to, że wskaźnik pokaże tak zwaną dywergencję, czyli rozbieżność pomiędzy zakresem ceny a wskazaniami CCI. Ten sygnał pokazują nam strzałki oraz linie łączące dwa punkty na wykresie. W przypadku, gdy cena osiągnie nowy wyższy szczyt, a wskaźnik nowy niższy szczyt, to mamy silny sygnał możliwego spadku ceny. Analogicznie dla sygnału kupna dywergencja będzie oznaczać utworzenie niższego dołka przez cenę oraz wyższego dołka przez wskaźnik CCI.

cci divergence mt4

Wnioski i ocena końcowa

Mając przetestowane działanie obu wskaźników razem można uznać, że najlepsze momenty do zawierania transakcji to takie, w których słupki zielone lub czerwone oraz żółta linia znajdują się poniżej poziomami –100 oraz ponad 100. Mocnym sygnałem będzie pojawienie się też w tym miejscu dywergencji. Na niskich interwałach (M1, M5) wyskakuje ona często co może być już spóźnioną informacją zwłaszcza w silnym impulsie. Im wyższy interwał np. H1 , H4 to ten sygnał jest bardzo silny. Oczywiście dywergencja w środkowych ramach czasowych M15 oraz M30 generuje bardzo przyzwoity sygnał. Jak to zwykle bywa przy wykorzystywaniu wskaźników zawsze warto mieć dodatkowe narzędzia oraz dokładną analizę. Nie możemy ślepo wierzyć, że jeden wskaźnik będzie wskazywał wszystko i na tej podstawie nie możemy pochopnie podejmować decyzji.

POBIERZ – CCI DIVERGENCE

Zalety:

  • Działa na każdym interwale czasowym,
  • Do wykorzystania na każdym instrumencie,
  • Łączy ze sobą wiele sygnałów,
  • Łatwy w interpretacji.

Wady:

  • Należy porównać jego wskazania z innymi narzędziami,
  • Przy dużej dynamice na niskich interwałach dywergencja działa zbyt wolno.

OCENA: 8/10

Co o tym sądzisz?
Lubię
9%
Interesujące
82%
Heh...
0%
Szok!
0%
Nie lubię
0%
Szkoda
9%
O Autorze
Dawid Burda
Aktywny trader na rynku Forex od 2017 roku, specjalizuje się w rynku walutowym oraz surowcowym. Uznaje za wysoko skuteczną analizę techniczną w połączeniu z prostymi narzędziami inwestycyjnymi. Prywatnie miłośnik aktywnego spędzania wolnego czasu.