Bytom (BTM) – swojska nazwa chińskiej kryptowaluty
Choć może się wydawać, że Bytom to polska kryptowaluta oddająca cześć miastu słynącemu m.in. z garniturów, to pochodzi z Azji. Nazwa jest kontaminacją słów byte oraz atom, ponieważ ma łączyć świat cyfrowych pieniędzy, opartych na technologii blockchain z firmami operującymi w okowach tradycyjnej gospodarki.
Kontynuujemy cykl portalu Forex Club, w którym opisujemy największe, najbardziej popularne, najciekawsze i najbardziej kontrowersyjne projekty kryptowalutowe na świecie. Dziś czas na Bytom – kryptowalutę, która niezwykle popularna jest przede wszystkim w Azji.
Jak powstał Bytom (BTM)
Bytom (BTM) to sieć oraz kryptowaluta, za pomocą której można zmienić fizyczne akcje, obligacje i inne papiery wartościowe oraz aktywa w ich cyfrowe odpowiedniki. Będą one dzięki temu bezpieczniejsze, bo oparte na technologii blockchain. W sieci Bytom można też tworzyć zdecentralizowane aplikacje oraz smart kontrakty.
Wbrew pozorom, Bytom nie powstał w Polsce i nie ma nic wspólnego z miastem na Śląsku, w którym produkowane są znane nie tylko w naszym kraju garnitury. Sieć i kryptowaluta wymyślone zostały w Chinach, a zespół projektowy pracował w Singapurze, gdzie siedzibę ma Bytom Foundation. W połowie 2017 roku BTM był tokenem postawionym na sieci Ethereum, a już niecały rok później działał na własnej sieci.
Szybkie ICO Bytom
Jak praktycznie wszystkie projekty oparte na technologii blockchain, także ten zaczynał od zbiórki na rozwój pomysłu. Publiczna sprzedaż tokenów pomiędzy 20.06.2017 a 20.07.2016 zakończyła się wielkim sukcesem. W pierwszym tygodniu za 1 Bitcoina dostawało się 75 tys. jednostek BTM, a w kolejnych mniej, aż do 59 tys. BTM w ostatnim tygodniu publicznej sprzedaży. Bez problemu udało się zebrać 8,4 tys. BTC, co stanowiło wtedy równowartość 22 mln USD.
W sprzedaży było 30% tokenów. Kolejne 20% trafiło do Bytom Foundation, która wspiera rozwój sieci i kryptowaluty. 10% przeznaczone zostało na wprowadzenie kryptowaluty na giełdy kryptowalut i działania marketingowe. 7% zakupili natomiast inwestorzy instytucjonalni. Pozostało 33%, które wykopać mogą górnicy, ponieważ sieć opiera się na algorytmie konsensusu Proof of Work.
Jak działa BTM
W sieci Bytom przede wszystkim można tworzyć zdecentralizowane aplikacje, które są kompatybilne z najpopularniejszą w tym zakresie siecią Ethereum. Aplikacje można pisać w języku Solidity, który jest z kolei najpopularniejszy wśród zajmujących się technologią blockchain deweloperów. Co ciekawe, kod źródłowy oparty jest na języku programowania Go.
W sieci Bytom można też tworzyć smart kontrakty, dzięki którym przeprowadza się emisję tokenów czy innych cyfrowych aktywów, a także wypłaca dywidendy czy tworzy bezpieczne umowy.
Sieć oparta jest na algorytmie konsensusu Proof of Work, czyli zarówno wydobywaniem nowych bloków, jak i potwierdzaniem transakcji zajmują się górnicy. Nad bezpieczeństwem czuwa natomiast autorski algorytm kryptograficzny Tensority.
Notowania Bytom (BTM)
Obecnie kryptowalutą Bytom (BTM) można handlować na 21 giełdach kryptowalut całego świata. W dniu 04.06.2020 roku każda jednostka wyceniana jest na 0,07 USD. W obrocie jest ich 1 mld 73 mln z niemal 1,6 mld docelowych. To daje kapitalizację sięgającą niemal 77 mln USD. Szczyt notowań miał miejsce 24.04.2018 roku kiedy BTM osiągnął cenę 1,17 USD. W minionych 12 miesiącach cena BTM nie przekroczyła jednak 0,24 USD, za to rośnie popularność kryptowaluty. Obrót dobowy przekracza już 70 mln USD.