Aktualności
Teraz czytasz
Biznesowy gigant inwestuje w bitcoiny i ethereum
0

Biznesowy gigant inwestuje w bitcoiny i ethereum

utworzył Daniel Kostecki9 lutego 2022

Rynek kryptowalut zdaje się odbudowywać po wcześniejszej korekcie, która może być porównywalna tylko ze spadkami, jakie pojawiły się w maju 2021 r. Obecnie sentyment zdaje się poprawiać, moc obliczeniowa sieci wydaje się najwyższa w historii, a światowa firma KPMG inwestuje w bitcoiny i ethereum.

W maju 2021 r. cena bitcoina spadła z ok. 64 tys. poniżej 30 tys. USD, czyli o ok. 54 proc. Cena ethereum zniżkowała zaś z 4350 do 1719 USD, co stanowiło 60 proc. korektę. Od tamtego momentu zarówno BTC, jak i ETH zdołały ustanowić w listopadzie 2021 r. jeszcze nowe szczyty wszech czasów. Dla bitcoina było to ok. 69 tys. USD, dla ethereum z kolei blisko 4900 USD.

Odbicie cen od dna o 30-40 proc.

Koniec 2021 i początek 2022 r. przyniósł ponownie potężne spadki cen kryptowalut. Inwestorzy i spekulanci prawdopodobnie nie liczyli się z powtórką z wiosny ubiegłego roku. Niemniej jednak historia się powtórzyła i zarówno BTC, jak i ETH w ujęciu dolarowym wykonały bardzo podobne korekty do tych z wiosny. W ujęciu procentowym cena bitcoina spadła o 52 proc., poniżej 33 tys. USD, a ethereum o 55,5 proc., do 2161 USD.

Obecnie, od wspomnianych minimów, BTC odbił już o ok. 31,6 proc., do poziomu 43 500 USD, zaś ETH o ponad 40 proc., do ok 3100 USD. Co wydaje się tu istotne, ostatnio napływają informacje o adopcji kryptowalut oraz o zakupach przez jedną z bardziej renomowanych firm na świecie.

Kryptowaluty staną się powszechną częścią aktywów?

KPMG (zajmująca się audytami i doradztwem finansowym) zakupiła bitcoina i ethereum do swojego bilansu spółki. Zdaniem przedstawicieli firmy kryptowaluty są dojrzewającą klasą aktywów. Inwestorzy – m.in. fundusze hedgingowe, biura rodzinne, wielcy ubezpieczyciele i fundusze emerytalne – coraz częściej zyskują ekspozycję na kryptowaluty, a tradycyjne usługi finansowe, takie jak banki, doradcy finansowi i domy maklerskie badają oferowanie produktów i usług obejmujących kryptowaluty.

Ta inwestycja odzwierciedla przekonanie, że instytucjonalna adopcja kryptowalut i technologii blockchain będzie nadal rosła i stanie się regularną częścią miksu aktywów – podano w komunikacie KPMG. Dodano również, że branża kryptowalut nadal rośnie i dojrzewa, dlatego musi być brana pod uwagę przez usługi finansowe i inwestorów instytucjonalnych.

Giełdowa rywalizacja kryptowalutowych górników

Szlaki w zakupach BTC na książkę rachunkową firmy przetarła spółka MicroStrategy, która posiada ponad 125 tys. bitcoinów, a następnie głośno zrobiło się o zakupach Tesli, która wydała na BTC 1,5 mld USD. Warto także zaznaczyć, że wczoraj na giełdzie Nasdaq zadebiutował ETF, który inwestuje w spółki kopiące bitcoina. Może to oznaczać ciekawą rywalizację o inwestorów np. inwestujących w ETF, który ma ekspozycję na spółki wydobywające złoto.

Wydaje się zatem, że 2022 r. może być bardzo ciekawym rokiem pod kątem ewentualnego zwiększania zainteresowania rynkiem kryptowalut przez korporacje, a w związku z tym, może dojdzie również do zatwierdzenia pierwszego w USA ETF na bitcoina.

Co o tym sądzisz?
Lubię
0%
Interesujące
100%
Heh...
0%
Szok!
0%
Nie lubię
0%
Szkoda
0%
O Autorze
Daniel Kostecki
Główny Analityk CMC Markets Polska. Prywatnie na rynku kapitałowym od 2007 roku, a na rynku Forex od 2010 r.