Aktualności
Teraz czytasz
Australia nie spieszy się z podwyżkami stóp, czeka na wyższą inflację
0

Australia nie spieszy się z podwyżkami stóp, czeka na wyższą inflację

utworzył Daniel Kostecki1 lutego 2022

Bank Rezerw Australii utrzymał stopę procentową na rekordowo niskim poziomie 0,1 proc. przez czternasty miesiąc z rzędu, wynika z decyzji podjętej podczas posiedzenia w styczniu 2022 r. Było to działanie zgodne z oczekiwaniami i konsensusem rynkowym.

Decydenci podjęli decyzję o zakończeniu programu skupu obligacji o wartości 275 mld dolarów australijskich, a ostatnie zakupy będą miały miejsce 10 lutego.

Bank Rezerw Australii czeka na wyższą inflację

Rada banku podkreśliła jednak, że wstrzymanie luzowania ilościowego nie oznacza podwyżki stóp procentowych w najbliższym czasie, gdyż bank centralny nadal jest gotowy zachować cierpliwość.

Rada nie podniesie stóp procentowych dopóty, dopóki inflacja nie znajdzie się w przedziale 2-3 proc. Inflacja wzrosła, ale jest zbyt wcześnie, aby stwierdzić, że jest ona trwale w przedziale docelowym — dodał bank centralny w oświadczeniu do decyzji.

Komitet wspomniał, że wzrost płac w Australii pozostaje skromny i prawdopodobnie minie jeszcze trochę czasu, zanim będzie poruszać się w tempie zgodnym z inflacją. Bank powtórzył, że jest mało prawdopodobne, aby mutacja omikron koronawirusa wykoleiła ożywienie gospodarcze.

USD oddaje zyski?

Kurs AUD/USD zdaje się po raz kolejny bronić potencjalnego poziomu wsparcia przy 0,7000. Tym samym może tworzyć się formacja przypominająca podwójne dno, gdyż para AUD/USD również na początku grudnia testowała wspomniany poziom.

Dolar amerykański zdaje się oddawać wcześniejsze potencjalne zyski i słabnie w relacji do głównych walut. W marcu Rezerwa Federalna może podnieść stopy procentowe w USA o 50 pkt bazowych. Byłby to pierwszy taki ruch od 2000 r., a w tym roku może dojść do pięciu podwyżek łącznie. Wydaje się zatem, że USD potrzebowałby nowych argumentów do dalszej aprecjacji, bo obecne mogą przypominać realizację znanego przysłowia — kupuj plotki, sprzedawaj fakty.

Co o tym sądzisz?
Lubię
0%
Interesujące
100%
Heh...
0%
Szok!
0%
Nie lubię
0%
Szkoda
0%
O Autorze
Daniel Kostecki
Główny Analityk CMC Markets Polska. Prywatnie na rynku kapitałowym od 2007 roku, a na rynku Forex od 2010 r.