Aktualności
Teraz czytasz
Analitycy ścierają się w walce o to, dokąd zmierza Fed
0

Analitycy ścierają się w walce o to, dokąd zmierza Fed

utworzył Daniel Kostecki31 marca 2023

Na rynkach finansowych panuje zamieszanie, a eksperci spierają się o przyszły kierunek stóp procentowych. W tym artykule zestawiono poglądy dwóch ekspertów CMC Markets, głównego analityka rynku z Londynu Michaela Hewsona i analityka rynku z Madrytu Luisa Ruiza, aby dać czytelnikom kompleksowe spojrzenie na ten temat.

Analityk Michael Hewson twierdzi, że pomimo ostatnich zawirowań na rynkach i w sektorze bankowym, stopy procentowe nie powinny zostać obcięte w przewidywalnej przyszłości.

Perspektywa ostrej recesji i możliwych cięć stóp zastąpiła oczekiwania na dalsze podwyżki stóp” – mówi Hewson.

Z kolei analityk Luis Ruiz utrzymuje, że rynek czasami wygrywa z bankami centralnymi i że nadejście pierwszych cięć stóp jest tylko kwestią czasu.

W ciągu ostatnich 40 lat nigdy nie było tak silnych podwyżek stóp. Podwyżki stóp mają pewne opóźnienie zanim dotrą do gospodarki, a kiedy są duże, zwykle kończą się recesją” – przekonuje.

Podczas gdy Hewson wskazuje, że inflacja bazowa jest nadal wysoka, a wskaźnik inflacji bazowej PCE w USA wzrósł w lutym do 4,7%, Ruiz zauważa, że inflacja zasadnicza jest często wiodącym wskaźnikiem inflacji bazowej, a spadek cen energii sugeruje, że gospodarka nie jest tak silna, jak oczekiwano.

Obaj analitycy zgadzają się, że banki centralne muszą reagować na rozwój sytuacji gospodarczej, ale ich poglądy na to, jak należy to robić, różnią się zasadniczo. Hewson sugeruje wyważone podejście:

„To, do czego ostatnie wydarzenia mogą skłonić banki centralne, to pauza, aby dać rynkom czas na uspokojenie się i obserwację wpływu opóźnień w polityce monetarnej na różne części gospodarki w ostatnich podwyżkach stóp”.

Z kolei Luis Ruiz uważa, że rynek prawdopodobnie ma rację i cięcia stóp nastąpią w najbliższym czasie. „Rynek (zwycięzca) kontra bank centralny (przegrany). Gdybym miał wybierać, wolałbym myśleć, że rynek ma rację, a obniżka stóp to tylko kwestia krótkiego terminu.”

Wnioski

Podsumowując, kontrastujące poglądy obu analityków oferują różne perspektywy na przyszły kierunek stóp procentowych. Podczas gdy Hewson przyjmuje bardziej ostrożne stanowisko i nie spodziewa się żadnych cięć stóp w najbliższym czasie, Ruiz uważa, że rynek może zaskoczyć banki centralne i wymusić cięcia stóp w najbliższym czasie. Ostatecznie, przyszłość stóp procentowych zależy od wielu czynników i tylko czas pokaże, który z dwóch analityków ma rację.

Pozostaje więc czekać na to, jak rozwinie się otoczenie gospodarcze i jaki będzie miało wpływ na decyzje banków centralnych. Mimo że opinie różnią się od siebie, obie zwracają uwagę na ważne aspekty, które są istotne dla ogólnej dyskusji o gospodarce i stopach procentowych. Istotne jest, aby inwestorzy i uczestnicy rynku finansowego uważnie obserwowali rozwój sytuacji i byli przygotowani na ewentualne zmiany w polityce pieniężnej.

Jedno jest jednak pewne: obecne dyskusje i spory wśród ekspertów pokazują, że przewidywanie przyszłych stóp procentowych nie jest łatwe. Zawirowania na rynkach finansowych i wielowarstwowe czynniki wpływające na rozwój gospodarczy utrudniają analitykom, bankom centralnym i inwestorom formułowanie jednoznacznych prognoz.

W tych niepewnych czasach ważne jest, aby wszystkie strony starannie ważyły różne opinie i argumenty oraz tworzyły własny obraz możliwego rozwoju stóp procentowych w przyszłości. Zatem to, czy banki centralne dostosują lub utrzymają swoją politykę pieniężną, jest kwestią otwartą.

Co o tym sądzisz?
Lubię
0%
Interesujące
100%
Heh...
0%
Szok!
0%
Nie lubię
0%
Szkoda
0%
O Autorze
Daniel Kostecki
Główny Analityk CMC Markets Polska. Prywatnie na rynku kapitałowym od 2007 roku, a na rynku Forex od 2010 r.