Literatura
Teraz czytasz
Adam Zaremba – “Giełda. Podstawy inwestowania” [Recenzja]
0

Adam Zaremba – “Giełda. Podstawy inwestowania” [Recenzja]

utworzył Natalia Bojko11 listopada 2022

Na rynku dostępnych jest wiele pozycji związanych z inwestowaniem w spółki akcyjne. W moim odczuciu jedną z podstawowych i najprostszych w odbiorze jest dzieło Adama Zaremby. “Do rozważnych zysk należy!” to nie tylko motto przewodnie książki, ale także małe streszczenie podejścia autora do inwestowania. Każdy, kto marzy o rozpoczęciu swojej drogi w świecie inwestycji giełdowych, warto by rozpoczął ją dokładnie z tą pozycją. Giełda. Podstawy inwestowania to lektura obowiązkowa, by w prosty i przystępny sposób pochłonąć wiedzę z zakresu funkcjonowania rynku.

Kilka słów o autorze

adam zarembaAdam Zaremba znany jest w świecie inwestycyjnym. Wiedzę na jego temat uzyskiwał na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu, Uniwersytecie Harvarda (USA), London School of Economics and Political Science (Wielka Brytania) oraz Radboud Universiteit Nijmegen (Holandia). Adam Zaremba jest także doradcą inwestycyjnym (nr. licencji 273) oraz analitykiem rynków finansowych. Jest samodzielnym inwestorem giełdowym z dużym i wieloletnim doświadczeniem. Recenzowana przez nas pozycja nie jest jedynym dziełem na koncie Pana Adama. Wśród nich można wymienić także “Zarabiaj jak najlepsi inwestorzy giełdowi.”, “Produkty strukturyzowane. Inwestycje nowych czasów.”, “Giełda. Poradnik bez kantów.” oraz liczne artykuły naukowe, które spokojnie można odnaleźć w internecie.

Giełda. Podstawy inwestowania

gielda podstawy inwestowaniaKsiążka sama w sobie podzielona jest na bardzo intuicyjne rozdziały, które zaczynają się od najbardziej podstawowych rzeczy, takich jak wybór rachunku maklerskiego. Wydaje mi się, że jest tam komplet informacji na temat tego, jak nie tylko inwestować, ale zacząć przygodę z rynkiem akcyjnym. Z tej pozycji dowiecie się, jakie mechanizmy kierują giełdą, jak wygląda jej praca, jakie możliwości daje handel na parkiecie i gdzie najlepiej ulokować swoje środki ze względu choćby na koniunkturę giełdową.

Zawarte są w niej intuicyjnie i niezwykle klarownie opisane porady dla początkujących. Oprócz tego wzbogacone są o zasady funkcjonowania Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie. Odnajdziemy tu nie tylko tematykę związaną z papierami wartościowymi spółek, ale także rynkiem obligacji czy opcji. Ogólnie mówiąc są opisane instrumenty rynku kapitałowego, które oprócz akcji możemy nabyć na giełdzie. Adam Zaremba omówił także sposoby zarządzania portfelem akcyjnym oraz wszelkie podstawowe metody analizy. W moim odczuciu przedstawione są mocno obiektywnie, tak by czytelnik sam mógł zadecydować o ich indywidualnym doborze do swoich potrzeb. Pomocne przy tym są liczne uwagi i komentarze autora, które nakierowują na poszukiwanie najlepszych rozwiązań analitycznych dla odbiorcy.

Czy warto po nią sięgnąć?

Odpowiedź na to pytanie jest raczej oczywista. Adam Zaremba ma duży talent w umiejętności prostego opisywania dość złożonych rzeczy. Doświadczony inwestor z pewnością mógłby w niektórych dziedzinach usystematyzować swoją wiedzę, a początkujący odnaleźć w tej książce źródło cennych i klarownie przekazanych informacji. Dodatkowym plusem jest także objętość książki i liczne przykłady. Całość nie jest przytłaczająca i z pewnością w żadnym calu nie przypomina podręcznika akademickiego. Atutem jest także to, że Adam Zaremba na bieżąco uaktualnia swoje publikacje w związku z tym wiedza zawarta w książce “Giełda. Podstawy inwestowania” jest świeża i “na czasie”.

Podsumowując, w naszej opinii pozycja Adama Zaremby, powinna być na liście książek, po które koniecznie musi sięgnąć początkujący inwestor. Dlaczego? Odpowiedź znajduje się już we wprowadzeniu, które pozwolę sobie zacytować:

“Skutecznie inwestowanie wymaga ciężkiej i skrupulatnej pracy, silnej psychiki, a nierzadko również sporej wiedzy. Historia rynków finansowych wybrukowana jest biografiami tych, którym początkowo wydawało się, że jest inaczej, a ostatecznie skończyli jako bankruci. Celem niniejszej książki jest pomóc Ci uniknąć ich błędów”.

Dokładnie z tym przesłaniem Was zostawimy i zachęcamy do sięgnięcia po tę lekturę!

Giełda. Podstawy inwestowania – Gdzie kupić

Książka do nabycia w księgarni Maklerska.pl w cenie 49,90 zł.

Dla wszystkich naszych klubowiczów przygotowaliśmy rabat w wysokości -5% na zakup tej książki. Już niebawem na łamach naszej strony pojawi się recenzja książki oraz konkurs, w którym będzie można wygrać dwa egzemplarze.

Dołącz do Forex Club i skorzystaj z -5% rabatu na zakupy w księgarni Maklerska.pl.

Co o tym sądzisz?
Lubię
0%
Interesujące
100%
Heh...
0%
Szok!
0%
Nie lubię
0%
Szkoda
0%
O Autorze
Natalia Bojko
Absolwentka Wydziału Ekonomii i Finansów, Uniwersytetu w Białymstoku. Na rynku walutowym i akcyjnym aktywnie handluje od 2016 roku. Wychodzi z założenia, że najprostsze analizy przynoszą najlepsze efekty. Zwolenniczka swing tradingu. Dobierając spółki do portfela kieruje się ideą inwestowania w wartość. Od 2019 roku posiada tytuł analityka finansowego. Obecnie, pracuję w charakterze analityka walutowego w firmie Trefix i Kierownik Działu Analiz Finmex. Współpracuje także z portalem Investing w charakterze redaktora finansowego i analityka. Współtwórczyni projektu Podlaskiej Akademii Giełdowej (III i IV edycji).