Aktualności
Teraz czytasz
822% wzrostu akcji GameStop po akcji na Reddit
0

822% wzrostu akcji GameStop po akcji na Reddit

utworzył Michał Sielski26 stycznia 2021

GameStop, czyli jeden z większych na świecie producentów i sprzedawców gier komputerowych, zanotował ogromne wzrosty, mimo że w z powodu pandemii miał kłopoty z płynnością. Jakim cudem? Sprawy w swoje ręce wzięła społeczność Reddita, zdenerwowana tym, że duzi gracze zaczęli grać na spadek ceny spółki.

GameStop to jeden z największych sprzedawców gier wideo na świecie, ale z powodu pandemii, gdy sprzedaż odbywa się głównie online, ma trudności z utrzymaniem swojej pozycji. Wszystko wskazywało więc na to, że akcje spółki mogą mocno spadać. I tak samo pomyślały grube ryby z Wall Street, hurtowo obstawiając krótkie pozycje na akcjach spółki. Krótkie, czyli zakładające, że cena akcji spadnie. Skala zjawiska była na tyle duża, że informacje na ten temat szybko przedostały się do opinii publicznej. 


PRZECZYTAJ: Jak inwestować w GAMING? [Poradnik]


Nie wszystkim się to spodobało, a zwłaszcza tym, którzy często przez dużych graczy są lekceważeni – drobnym inwestorom. W tym przypadku nie było jednak bezsilności, a skoordynowana akcja, która przyniosła efekt. 

Reddit nawołuje na akcję na akcjach GameStop

Na wszystko wystarczyło kilka dni. W ubiegłym tygodniu na Reddicie zaczęły pojawiać się informacje, że członkowie grupy WallStreetBets będą chcieli zwiększyć swoje zaangażowanie w akcje GameStop. Po pierwsze dlatego, że utożsamiają się z tą firmą, ale po drugie – chcieli też utrzeć nosa pewnym siebie ważniakom z Wall Street. I trzeba przyznać, że udało im się to doskonale.

Akcje GameStop wzrosły o ponad 822%, z 17,25 USD na początku roku do najwyższej wartości 159,18 USD w poniedziałek 25.01.2021 roku. Spróbowano też podobnej akcji z firmą BlackBerry, niegdyś jednym z liderów produkcji smartfonów, dziś przykurzoną i odcinającą kupony. Tu wynik nie był tak spektakularny, ale też godny uwagi – 100% wzrostu od ceny z początku roku. 

gamestop akcje xstation

Wykres akcji spółki GameStop (GME), interwał H1. Źródło: xStation 5, XTB.

Im szybciej rośnie, tym trudniej dla shortujących

Jak to się jednak udało? Przecież duzi inwestorzy z Wall Street dysponują portfelami, które z pewnością są przygotowane na odparcie spekulacyjnych ataków – nawet skoordynowanych – mniejszych graczy. W tym przypadku nie wzięli jednak pod uwagę skali. W społeczności WallStreetBets jest 2,2 miliona członków, choć bez wątpienia niemożliwe jest ustalenie, ile osób wzięło udział w akcji GameStop i BlackBerry.

Wiadomo jednak, że kupowali oni akcje, które wystawione były do sprzedaży, a nie czekali „niżej” z ustaloną wcześniej ceną. W ten sposób podbijali cenę, a kolejni inwestorzy ustawiali się jeszcze wyżej. Im szybciej rosła cena, tym większe pozycje mieli ustawiający się na spadki, bo musieli pokrywać depozyty, by nie stracić wszystkiego – czyli kupować kolejne akcje GameStop. To w oczywisty sposób jeszcze bardziej napędzało wzrost kursu spółki. 

Kurs GameStop rośnie 51% w jeden dzień, 3,3 mld USD straty

Akcje GameStop wzrosły o 822%. Zarobili więc ci, którzy je kupili, a stracili ci, którzy obstawiali spadki. Ile? Według Markets Insider, zajmujący krótkie pozycje na GameStop do tej pory stracili 3,3 miliarda USD. Niemal połowa z tych strat – 1,6 mld USD – miała miejsce w piątek, kiedy kurs akcji podskoczył o 51%.

„Rajd GameStop jest jednym z serii przyciągających wzrok ruchów rynkowych, które wzbudzają jednak obawy wśród zarządzających funduszami. Niektórzy z nich twierdzą nawet, że kupowanie akcji przez inwestorów indywidualnych sprawia, że ceny tych akcji są oderwane od ich fundamentalnej wartości”skomentowali dziennikarze Wall Street Journal.

Sprawy nie komentują za to przedstawiciele firmy GameStop. Kierownictwo BlackBerry przyznało natomiast, że nie zna żadnego powodu zwiększonej aktywności handlowej na akcjach spółki.

Co o tym sądzisz?
Lubię
32%
Interesujące
53%
Heh...
0%
Szok!
11%
Nie lubię
0%
Szkoda
5%
O Autorze
Michał Sielski
Zawodowy dziennikarz od ponad 20 lat. Pracował m.in. w Gazecie Wyborczej, ostatnio związany z największym portalem regionalnym - Trojmiasto.pl. Na rynku finansowym obecny od 18 lat, zaczynał na GPW, gdy na rynek dopiero trafiały akcje PKN Orlen, TP SA. Ostatnio inwestycyjnie skupiony wyłącznie na rynku Forex. Prywatnie skoczek spadochronowy i miłośnik polskich gór.