100 tys. EUR kary dla brokera z Cypru i kolejne ostrzeżenia regulatorów
CySEC, czyli cypryjska instytucja sprawująca nadzór nad krajowym rynkiem finansowym, wydała komunikat o nałożeniu 100 000 EUR kary na brokera Colmex Pro Ltd. w związku z naruszeniem zasad przedstawionych w dokumencie Investment Services and Activities and Regulated Markets Law. Kara składa się na cztery części i dotyczy 1) błędów i niewłaściwych zasad przy informowaniu klientów oraz ocenie zgodności klienckiej (10 tys. EUR), 2) braku ograniczenia ryzyka przy korzystaniu z firm outsourcingowych (20 tys. EUR), 3) wprowadzania w błąd klientów w materiałach promocyjnych oraz na stronie internetowej (30 tys. EUR) oraz 4) nie zbierania dostatecznej ilości informacji dot. doświadczenia i wiedzy klientów w kontekście oceny czy oferowane przez firmę usługi są dla nich odpowiednie (40 tys. EUR). Naruszenia są znaczące jednak stosunkowo łagodna decyzja była uzasadniona szybkim rozpoczęciem wdrażania modyfikacji przez firmę Colmex.
Ponadto, regulatorzy z Włoch, Francji i Kanady wydały ostrzeżenia dotyczące prowadzenia nieautoryzowanej działalności przez łącznie 11 firm.
CONSOB (Włochy):
- Advanced Binary Technologies Ltd (www.ayrex.com)
- Cumberland Capital Ltd (www.tropicaltrade.com)
- Altair Entertainment Nv, Payific Ltd and Capital Force Ltd (www.option888.com)
- Brooks Partners, Pel Ltd oraz S&Y Market Kft (www.brooks-partners.com)
- Broker Yard, Techofin Ltd i OCapital Lp (www.brokeryard.com)
AMF (Francja):
- FINANCIKA (SHARP TRADING) LTD (www.financikatrade.com)
- usurpation de GN INVEST AG (www.gninvest-ag.com)
- INVESTING SECURE INTERNATIONAL LTD (www.investing-secure-international.com)
- MRT TECHNOLOGY LIMITED (www.mrtmarkets.com)
- THRUST MARKETS (www.thrustmarkets.com)
BCSC (Kanada):
- Royal Downing Investments
Dlaczego warto współpracować tylko z regulowanymi podmiotami?
Posiadanie odpowiednich licencji i zezwoleń to przede wszystkim sygnał dla nas, że firma działa zgodnie z obowiązującymi przepisami. Tym samym, posiadanie stosownej licencji to dla nas sygnał, iż broker spełnił szereg wymogów stawianych przez organ nadzorujący, który jednocześnie czuwa nad bezpieczeństwem handlu. Handel u nielicencjonowanego brokera powoduje, że jesteśmy pozbawieni jakichkolwiek gwarancji kapitału na wypadek bankructwa, a wszelkie spory na linii trader-broker będą rozstrzygane tylko i wyłącznie w sądzie przynależącym do miejsca zarejestrowania brokera, bez możliwości interwencji i wsparcia regulatora.