Aktualności
Teraz czytasz
Kanadyjskie stopy procentowe bez zmian
0

Kanadyjskie stopy procentowe bez zmian

utworzył Natalia Bojko7 marca 2019

Przewidywania analityków dotyczące kwestii stóp procentowych w Kanadzie sprawdziły się. Pozostają one nadal na niezmienionym poziomie. W gwoli przypomnienia wynoszą w obecnym czasie 1,75%. Pomimo braku zdecydowanych działań w tym zakresie, stopy procentowe praktycznie od końca 2017 rok utrzymane pozostają na najwyższych poziomach od dekady. Zostały znacząco podniesione od tamtego czasu z obszaru 0,5%. Mimo iż rynek spodziewał się braku podwyżek, reakcje na te dane były dość pesymistyczne.

Niepewność i spowolnienie w światowej gospodarce. USDCAD w górę.

Najświeższe dane płynące z rynku (dotyczące głównie koniunktury) wskazują na spowolnienie w światowej gospodarce. Było ono bardziej znaczące i bardziej powszechne niż BoC (Bank Kanady) przewidywał w swoim styczniowym raporcie, który zawierał wiadomości głównie na temat polityki pieniężnej. Napięcia i niepewność coraz mocniej odbija się na handlu. Wpływają najskuteczniej na zaufanie i aktywność inwestorów na rynkach o zwiększonej ekspozycji na ryzyko. Dodatkowym czynnikiem o wysokim znaczeniu dla rynku są wojny handlowe, których wynik nadal jest do końca niejednoznaczny. Kurs dolara kanadyjskiego w ciągu ostatnich dni zareagował wyraźnym osłabieniem względem USD.

usdcad

Wykres USD/CAD, H1

Bank Kanady w swoich wystąpieniach do tej pory przewidywał wyłącznie “tymczasowe” spowolnienie pod koniec 2018 i na początku 2019 roku. Obecne prognozy mówią raczej o trwałym niż przejściowym charakterze tego procesu w gospodarce. 

Cel – inflacja poniżej 2%

Bank w dużej mierze oczekuje, że inflacja pozostanie utrzymana poniżej 2%, przynajmniej przez większą część 2019 roku. Rada Pieniężna twierdzi, że taki stan faktyczny jest wystarczającym uzasadnieniem na utrzymanie stóp procentowych bez zmian, na obecnym poziomie.

Decyzje te pomimo pewnej oczywistości zostały jednak mocno odreagowane przez rynek. Silna pozycja dolara amerykańskiego względem kanadyjskiego była wynikową oświadczeń Banku, które przyczyniły się do tej deprecjacji.

Co o tym sądzisz?
Lubię
20%
Interesujące
80%
Heh...
0%
Co?
0%
Nie lubię
0%
Tragedia
0%
O Autorze
Natalia Bojko
Natalia Bojko
Aktywnie spekuluje na rynku Forex od 2016 roku wychodząc z założenia, że najprostsze analizy przynoszą najlepsze efekty. Pierwsze doświadczenie zdobywała na GPW i rynku surowców. Obecnie jest studentką Wydziału Ekonomii i Zarządzania w Białymstoku, gdzie aktywnie rozwija i współtworzy Podlaską Akademię Giełdową. Prywatnie zwolenniczka aktywnego spędzania czasu.