Początkujący
Teraz czytasz
Trading w konsolidacji – przydatne wskazówki
0

Trading w konsolidacji – przydatne wskazówki

utworzył Paweł Adamczyk26 lipca 2019

Jedna z podstawowych prawd inwestycyjnych mówi, że rynki nie zawsze znajdują się w ruchach trendowych poruszając się w górę i w dół. Równie często, a w niektórych przypadkach zdecydowanie cześciej, ceny instrumentów finansowych poruszają się w konsolidacji, bez wyraźnej tendencji kierunkowej. Właśnie w ruchach bocznych większość strategii podążających za trendem przestaje działać, co prowadzi do odnotowywania serii stratnych pozycji. Dobry trader potrafi odnaleźć się w każdych warunkach, dlatego w tym artykule przedstawimy kilka wskazówek ułatwiających handel w konsolidacjach.


Przeczytaj koniecznie: Kluczowe koncepcje w kontekście zmiany trendu – wyczerpanie i odwrócenie


#1. Zbadaj określony walor

Ustal czy warto w danym momencie na nim handlować. Jeżeli mamy do czynienia z konsolidacją, trading na danym instrumencie ma sens tylko wtedy, kiedy cena wyznacza określone granice i porusza się od górnego do dolnego ograniczenia, które zidentyfikowaliśmy. Taki obraz pokazuje nam, że pomimo ruchu bocznego, cena oscyluje między określonymi poziomami, które uniemożliwiają osiągnięcie przewagi zarówno kupującym, jak i sprzedającym.

Dobrym pomysłem, jeżeli nie jesteśmy pewni czy rynek jest w danym momencie atrakcyjny z uwagi na brak przewagi konkretnej ze stron, jest spojrzenie na wykres z perspektywy wyższego interwału. Patrząc na większy zakres ceny łatwiej jest zidentyfikować poszczególne ruchy spadkowe i wzrostowe. Bardzo ważnym aspektem jest określenie czy konsolidacja ma postać tzw. range tradingu (cena respektuje określone poziomy w górnym, jak i w dolnym zakresie ruchu bocznego), czy też mamy do czynienia z ruchem nieokreślonym, gdzie nie da się zidentyfikować poziomów horyzontalnych. Oczywiście w pierwszym przypadku, cena nie zawsze musi za każdym razem dotrzeć do górnej lub dolnej granicy ruchu.

konsolidacja

Przykład konsolidacji typu range. EURUSD, interwał D1. Źródło: xStation 5 XTB

Zawsze warto zwrócić uwagę, że w takich przypadkach pomiędzy wsparciem, a oporem występuje nieco większy dystans. Sygnałów zakupowych należy szukać przy dolnym ograniczeniu, natomiast sprzedażowych przy górnym.

#2. Unikaj „wzburzonego” rynku 

Najprościej rzecz ujmując rynek wzburzony to taki, gdzie ruch boczny odbywa się w wąskim zakresie. Takie warunki są niezwykle trudne do tradingu, dlatego w większości przypadków lepiej stanąć z boku i spokojnie poczekać na rozwój sytuacji. Jeżeli cena porusza się pomiędzy poziomami, które zlokalizowane są bardzo blisko siebie, niezwykle trudno również uzyskać korzystny stosunek zysku do ryzyka. Tego typu ruchy, zachodzą najczęściej po silnych swingach. Inwestorzy nie zauważają przejścia w ruch boczny i próbują dołączyć do kontynuacji tracąc swój kapitał.

trend boczny

Przykład rynku wzburzonego. EURUSD, interwał D1. Źródło: xStation 5 XTB

#3. Odpowiednio zdefiniuj miejsca wejścia w pozycję

Tutaj tak naprawdę pojawia się najtrudniejsza rzecz z jaką trader handlujący w konsolidacji musi się zmierzyć. Jak określić w którym miejscu wejść w pozycję? Bardzo pomocne są sygnały price action. Na rynku gdzie mamy do czynienia z konsolidacją typu range, pierwsze co należy zrobić to oznaczyć kluczowe wsparcia i opory, gdzie widać daną reakcję ceny. Bardzo ważne są również fałszywe wybicia. Warto poczekać na moment kiedy cena próbuję opuścić konsolidację, jednak ostatecznie wraca do danego zakresu. W każdym tego typu ruchu bocznym występuje przynajmniej jedno fałszywe wybicie, tworząc impuls w przeciwnym kierunku. Nie warto handlować od razu na wybicie. Jeżeli opuszczenie konsolidacji rzeczywiście ma miejsce i nie jest przysłowiową fałszywką, cena z reguły utrzymuje się poza zakresem przez kilka dni i jeszcze raz testuje poziom, który wcześniej pokonała. Skuteczny re-test również jest potwierdzeniem wyjścia z ruchu bocznego.

fałszywe wybicie w konsolidacji

25 Przykład fałszywego wybicia w konsolidacji. EURUSD, interwał D1. Źródło: xStation 5 XTB

#4. Nigdy nie wchodź w rynek na siłę

Na koniec zasada, którą każdy trader powinien się kierować i to nie tylko w przypadku konsolidacji. Jeżeli nie jesteś przekonany co do wejścia, a rynek porusza się w zakresie uniemożliwiającym uzyskanie korzystnego R:R, lepiej stanąć z boku i odpuścić handel. Ochrona kapitału jest zawsze lepszym wyjściem, niż nadmierny overtrading, który w większości przypadków prowadzi do straty. Gdy dana para nie spełnia określonych założeń, zawsze można przeanalizować inne rynki na których warunki do tradingu będą po prostu lepsze.

Czasem najlepszą pozycją jest brak pozycji.

Co o tym sądzisz?
Lubię
67%
Interesujące
33%
Heh...
0%
Szok!
0%
Nie lubię
0%
Szkoda
0%
O Autorze
Paweł Adamczyk
Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach. Od czasów studenckich, pasjonat rynku walutowego, giełdy, oraz szeroko pojętych inwestycji. Aktywny trader na rynku Forex od 2013 roku. W podejmowaniu codziennych decyzji inwestycyjnych, na pierwszym miejscu stawia kluczowy aspekt rynku, cenę. Miłośnik motoryzacji, podróży i sportów ekstremalnych.