Literatura
Teraz czytasz
Świat surowców – Dorota Sierakowska [Recenzja książki]
0

Świat surowców – Dorota Sierakowska [Recenzja książki]

utworzył Natalia Bojko1 lipca 2020

Książki o tradingu zwykle dzielą się na takie, które mocno teoretyzują szeroko rozumiane rynki oraz te, które patrzą na nie pod kątem praktycznym. Do tej drugiej grupy zaliczyć trzeba “Świat Surowców” napisany przez Dorotę Sierakowską. Jest to pierwsze, polskie, rzetelne opracowanie tematyki związanej z rynkami towarowymi. Zdecydowaną większość pozycji w tym zakresie tematycznym stanowią książki zagraniczne, które często nie są tłumaczone na nasz ojczysty język.  Zapraszamy do krótkiej recenzji jednej z najlepiej sprzedających się lektur o profilu analityczno-inwestycyjnym.


Przeczytaj koniecznie: „Trzeba sobie ufać” – wywiad z Dorotą Sierakowską


“Świat surowców” uzupełnił polski rynek książki

Poszukując odpowiedzi na pytanie, czy warto sięgnąć po “Świat surowców”, warto wyjść od pytania, o czym ona w ogóle jest. Oczywiście tytuł sam w sobie sugeruje dosadnie tematykę lektury, ale ciężko przez jego pryzmat “zajrzeć” w jej wartość merytoryczną.  W udzielonym dla nas wywiadzie, Dorota Sierakowska powiedziała:

dorota sierakowska foto

Dorota Sierakowska

“[..] wiedziałam, że taka książka jest potrzebna na polskim rynku, ponieważ inwestorzy w naszym kraju nie mieli wcześniej żadnego polskojęzycznego źródła skomplikowanej wiedzy na temat fundamentów rynków surowcowych i dostępnych instrumentów finansowych. Szybko więc zdecydowałam się przystąpić do pracy nad książką.”.

Po przeczytaniu książki jestem skłonna przychylić się do stwierdzenia, iż wypełnia ona pustkę na polskojęzycznym rynku profesjonalnych opracowań. W żadnym rozdziale nie można zarzucić lekturze niedoprecyzowania, czy braku transparentności prezentowanych treści. Jest to pierwsza, “narodowa” lektura, która w niezwykle rzetelny sposób opisała działanie globalnych rynków towarowych.

Uchylenie rąbka tajemnicy

W moim odczuciu “Świata surowców” nie można nazwać lekturą poradnikową. Znajdziemy w niej dużo treści analitycznych, które wyjaśniają takie kwestie jak zależności między cenami innych aktyw, takich jak waluty, akcje itp a cenami surowców. Tłumaczą najważniejsze czynniki (przede wszystkim makroekonomiczne), które wpływają na wyceny towarów. Oczywiście książka zawiera również zbiór podstaw na temat rynków towarowych, w którym tłumaczy ich działanie.

Dorota Sierakowska w książce “Świat surowców” zaprezentowała także kwestie, które mogą pomóc w pierwszych krokach na rynku towarowym. Poznamy praktyczną stronę inwestowania na rynku surowców, zarówno według najpopularniejszych oraz mniej znanych metod.

Świat surowców – dla początkujących i doświadczonych

świat surowcówMoim zdaniem książka z pewnością bardziej trafi do początkujących inwestorów lub takich, którzy nigdy wcześniej nie interesowali się za bardzo towarami, ale handlowali na innych instrumentach. Lektura przede wszystkim nie nudzi i nie odnosi się wrażenia, jakie towarzyszy nam przy czytaniu encyklopedii. Co prawda, znajduje się w niej sporo teorii, ale ze względu na to, że musi ona tłumaczyć zawarte w niej pojęcia. Nie zapominajmy, że jej głównymi odbiorcami są jednak osoby, które na co dzień nie mają nic wspólnego z rynkami towarowymi. Podzielona jest na dwie części, w których dokładne wyjaśnienie zagadnień dotyczących surowców znajdziemy w pierwszych rozdziałach, a opisy możliwych ekspozycji na nie w kolejnych. Czy książkę polecamy dla inwestorów o wyższym stopniu zaawansowania? Myślę, że tak. Jest to must have, jeżeli nie mieliśmy do czynienia z rynkiem towarowym, ale mamy doświadczenie w handlu. Natomiast Ci, którzy handlują na surowcach na co dzień, nie zmarnują czasu, jeżeli do dzieła Doroty Sierakowskiej podejdą, jak do luźnej lektury.

Podsumowanie

Książka jest napisana naprawdę przystępnym językiem. Nie zmusza a zachęca do czytania, pomimo swej sporej (ponad 363 stronicowej) objętości. Umysł pochłania ją niezwykle płynnie z uwagi na proste i przejrzyste opisy, najbardziej zawiłych zagadnień rynkowych. Lekturą poleciliśmy przede wszystkim początkującym, którzy stawiają swoje pierwsze kroki na tym rynku. Ciekawie wytłumaczona specyfika różnych towarów, przedstawienie ich cen w kontekście różnych czynników makroekonomicznych oraz zależności, z jakimi łączą się z innymi aktywami, daje nam szerokie spektrum do wyrobienia obiektywnej oceny o atrakcyjności danego surowca. Dodatkowym wsparciem będą dla nas liczne grafiki, które urozmaicają przedstawione w niej treści. Książka “Świat surowców” ma u nas duży plus już na starcie, ze względu na bycie pionierem na polskim rynku lektur inwestycyjnych, które tak szeroko opisywałyby giełdy towarowe.

Książka jest dostępna w księgarni Maklerska.pl. Dołącz do Forex Club i skorzystaj z -5% rabatu na zakupy.

Co o tym sądzisz?
Lubię
0%
Interesujące
100%
Heh...
0%
Szok!
0%
Nie lubię
0%
Szkoda
0%
O Autorze
Natalia Bojko
Absolwentka Wydziału Ekonomii i Finansów, Uniwersytetu w Białymstoku. Na rynku walutowym i akcyjnym aktywnie handluje od 2016 roku. Wychodzi z założenia, że najprostsze analizy przynoszą najlepsze efekty. Zwolenniczka swing tradingu. Dobierając spółki do portfela kieruje się ideą inwestowania w wartość. Od 2019 roku posiada tytuł analityka finansowego. Obecnie, pracuję w charakterze analityka walutowego w firmie Trefix i Kierownik Działu Analiz Finmex. Współpracuje także z portalem Investing w charakterze redaktora finansowego i analityka. Współtwórczyni projektu Podlaskiej Akademii Giełdowej (III i IV edycji).