Początkujący
Teraz czytasz
Struktura Rynku – formacja o której wiedzą nieliczni [Jim Poniat]
0

Struktura Rynku – formacja o której wiedzą nieliczni [Jim Poniat]

utworzył Jim Poniat13 maja 2020

Struktura Rynku – formacja o której wiedzą nieliczni

„Prostota jest szczytem wyrafinowania” – ten cytat bardzo wyraźnie utkwił w mojej pamięci. Wszystko co robimy w naszym świecie, jest skomplikowane. W przypadku tradingu idealnym przykładem są fale Elliota, gdzie występuje ponad 200 zasad, które musi spełnić dana seria fal. Inny przykład to formacje harmoniczne, gdzie subiektywne pomiary Fibonacciego stanowią dla nas regułę pomiaru.

Nasze zasady handlu czy stosowanej strategii powinny być proste, a co za tym idzie, szybkie w zastosowaniu. Sądzimy, że im bardziej skomplikowane są zasady działania, tym lepsze będą rezultaty. Nie ma nic dalszego od prawdy.

Trading powinien być przygodą, frajdą – nie zmorą. Proste, szybkie techniki analizy rynku to właśnie to, czego potrzebujemy. Wspomniany wcześniej cytat jest myślą przewodnią w tworzeniu owych technik. Wszystkie moje metody są bardzo proste, wręcz śmiesznie proste – począwszy od linii trendu, a skończywszy na narzędziu JP SPECTRUM.

W tym artykule pokażę Ci formację, która nie jest skomplikowana, a po przeczytaniu tego tekstu natychmiast możesz zastosować w tradingu.

Traderzy koncentrują się na wielu formacjach, w szczególności formacjach świecowych, podwójnym szczycie, podwójnym dołku, potrójnym szczycie i potrójnym dołku. Niestety, najważniejsza formacja rynku notorycznie umyka naszej uwadze.

Czym jest struktura rynku

Koncept struktury rynku jest bardzo prosty, ale jest jednocześnie posiada potężną moc. Struktura rynku jest fenomenem i występuje przy istotnych odwróceniach ruchu ceny.

Cena zaczyna swingiem (załóżmy, że wzrostowym) i kończy w pewnym punkcie. Następnie zaczyna swing spadkowy i kończy sadek ceny znowu w punkcie z którego znowu zaczyna wzrost rosnącym swingiem. Te swingi zaczynają się formacją nazywaną strukturą rynku. Struktura rynku niska (ang. Market Structure LowMSL) i struktura rynku wysoka (ang.  Market Structure High – MSH) powtarza się cały czas na każdym swingu.  Zjawisko to występuje na każdym rynku i na każdej ramie czasowej ale jest konceptem, który powinien być potwierdzony poziomem wsparcia, oporu lub poprzez inny wskaźnik.

struktura rynku jim poniat

Struktura rynku wysoka i niska.

Struktura Rynku wysoka (ang. Markets Structure High -MSH)

Struktura rynku wysoka (MSH) powstaje, gdy rynki osiągają nowe szczyty. Tworzą się one w pobliżu kluczowych stref oporu lub kluczowych średnich kroczących, co jest bardzo istotne.

Powstało wiele teorii używania MSH w handlu. Jedna z nich polega na znalezieniu krytycznej strefy oporu i otwarciu krótkiej pozycji. Innym sposobem jest znalezienie serii wcześniejszych MSH i zbudowanie linii trendu dla oporach. Trzecim sposobem jest użycie MSH w formie fali fraktalnej i zbudowaniu większego swingu przy użyciu odległości pomiędzy punktami pivot między nimi.

struktura rynku wysoka

Definicja najwyższego poziomu struktury rynku (MSH) ma miejsce, gdy rynek osiąga nowy szczyt, po którym następuje jeszcze wyższy szczyt, a następnie niższy szczyt. Ten wzór jest pokazany z trzema świecami. Ale w wielu przypadkach może tak nie być. Może tworzyć się w 5-6 świecach w określonym przedziale czasowym, ale świece wewnętrzne powinny sugerować wewnętrzną świecę (ang. inside candle), co sugeruje niezdecydowanie.

Patrząc na poniższy przykład, możesz zobaczyć jak wygląda MSH w idealnym kształcie.

struktura rynku jim poniat krotka pozycja

MSH – Krótka pozycja

  1. Trade:
    • krótka pozycja (po trzech świecach – MSH) – sygnałem jest zamknięcie świecy poniżej niskiej ceny trzeciej świecy.
  2. Stop:
    • Stop loss ustawiamy powyżej MSH najwyższej ceny.
  3. Target:
    • Sygnał jest ważny dopóki nie ukaże się kolejny MSL przy znaczącym poziomie wsparcia / oporu.

Struktura Rynku (MSH) – wykorzystanie praktyczne

Spójrzmy na wykres pary walutowej USD/CAD na ramie czasowej M15. Na samej górze pokazała się struktura rynku MSH po wystąpieniu dywergencji. To pierwsze potwierdzenie wysokiego rynku, drugim potwierdzeniem jest nasz poziom oporu (nie strefa) 1.4150. Trzecim jest JP Spectrum, który przebija strefę odwrócenia i powoli wzrasta – impet jest w odwrocie. 

usdcad jim poniat struktura rynku

Struktura Rynku MSL – wykorzystanie praktyczne

Na poniższym wykresie widzimy parę GBP/USD na interwale M15. Zakończenie swingu znajduje na ważnym poziomie 1.2275, oraz JP Spectrum wskazuje nam powolny wzrost impetu. Przecięcie TL przez JP Spectrum wskazuje nam również dodatkowy sygnał otwarcia długiej pozycji

struktura rynku msl

Wykres GBP/USD, interwał czasowy M15

Koncept struktury rynku jest doskonałym potwierdzeniem zmiany kierunku na różnych walorach. Poprzez obserwację nie tylko MSH lub MSL, ale również dzięki potwierdzeniu przez znaczący poziom wsparcia i oporu oraz JP Spectrum, widać dokładnie gdzie możemy otwierać pozycje bez zbędnego strachu.

Co o tym sądzisz?
Lubię
63%
Interesujące
24%
Heh...
5%
Szok!
3%
Nie lubię
3%
Szkoda
3%
O Autorze
Jim Poniat
Kanadyjski analityk rynków finansowych i trader z 14-letnim doświadczeniem. Autor dwóch książek, specjalizujących się w handlu na rynku Forex. Od 2006 do 2008 szkolił się i zdobywał wiedzę u takich traderów jak Bill Williams, Steve Nison, Martin Pring, Michael Duane Archer i wielu innych. Od 2008 do 2015 prowadził fundusz inwestycyjny z kilkoma milionami dolarów. W tym czasie współpracował z jednym z kanadyjskich banków.