Poprawa sentymentu na funcie. Nowy premier, nowe nastroje
Środowa sesja przebiegła na rynku bardzo intensywnie i interesująco. Przyczyniła się do tego przede wszystkim duża liczba publikacji danych makroekonomicznych. Uwagę inwestorów przyciągnęły przede wszystkim odczyty PMI dla przemysłu i usług ze strefy euro oraz ze Stanów Zjednoczonych. Pomału obserwujemy zadyszkę w gospodarce. W UE istotny jest przede wszystkim wewnętrzny rynek wspólnoty. Jego dobra kondycja wpływa pozytywnie na PKB praktycznie w całej strefie. Czekamy natomiast na dane, które pojawią się niedługo po posiedzeniu EBC oraz przyszłotygodniowej decyzji FOMC. Nie mniej jednak warto rzucić okiem na szybki przegląd rynku walutowego, po tak dobrym dniu dla funta.
Najwyżej od miesiąca
Zapewne większość z nas pamięta niedawną czarną serię na funcie. Kurs nurkował kilka dni z rzędu i nie było widać żadnych pozytywnych sygnałów do zmiany sytuacji. Kilka mniejszych odbić po drodze zostało szybko wchłonięte przez podaż. Środowa sesja może być punktem zwrotnym dla kursu funta. Pomimo tego, że inwestorzy na GBP wciąż nie mają zbyt pozytywnego nastawienia, możemy w najbliższych dniach obserwować jego odbicie. Oscylatory wskazują znaczące poziomy wyprzedaży.

Wykres GBP/PLN, interwał H4. Źródło: xStation 5 XTB
Środowy popis funta, można zaliczyć do bardzo udanych. Kurs jest najwyżej od miesiąca i rzuca nieco optymistycznego światła na sytuację GBP. Ruch w górę przypisuje się w dużej mierze wyborom nowego premiera w Wielkiej Brytanii.
Boris Johnson wzmacnia funta
Wybory nowego premiera rzuciły inne światło także na podejście dotyczące Brexitu. Johnson ma nie był już tak łagodny w negocjacjach, jak jego poprzedniczka. Nie wyklucza on bezumownego wycofania się z UE. Nie ulega jednak wątpliwości, że wybór Johnsona pozytywnie odbił się na brytyjskiej walucie szczególnie w odniesieniu do euro. Rynek oczekuje teraz na exposee nowego premiera wraz z komentarzami dotyczącymi Brexitu. Duży wpływ na GBP będzie miało zbliżające się posiedzenie Banku Anglii (dokładnie 1 sierpnia). Mają na nim zapaść dokładne decyzje i postanowienia dotyczące cięcia stóp procentowych.
Nowe władze w UE
Wielu analityków rozważa pozytywne scenariusze dotyczące ewentualnego Brexitu. Władze zmieniły się nie tylko w Wielkiej Brytanii. W UE wybierana jest nowa komisja. Pojawia się zatem szereg niepewności, czy na nowo stworzony organ znajdzie nić porozumienia z Johnsonem? Wątpliwości natomiast nie podlega fakt, że będzie to nowe spojrzenie na ciągnący się już spory czas rozwód Wielkiej Brytanii z Unią.