Aktualności
Teraz czytasz
Polacy o kryptowalutach: coś słyszeli, ale niewiele rozumieją
0

Polacy o kryptowalutach: coś słyszeli, ale niewiele rozumieją

utworzył Michał Sielski25 stycznia 2022

Podczas gdy w niemal całym rozwiniętym świecie kryptowaluty są coraz bardziej popularne, w niektórych krajach są już nawet oficjalnym środkiem płatniczym, a także jednym z podstawowych aktywów inwestycyjnych, Polacy przyznają, że ich wiedza na temat cyfrowych pieniędzy jest co najwyżej średnia, a i tak jest to stwierdzenie nadzwyczaj eleganckie – tak wynika z badań wykonanych przez największą polską giełdę kryptowalut Zonda.

Badanie CAWI wykonano w dniach 7-10 stycznia 2022 roku. Przepytano w nim ogólnopolską próbę 1071 osób, wybraną reprezentatywnie z populacji internautów w wieku powyżej 18 lat, podzielonych proporcjonalnie także ze względu na płeć, wiek i miejsce zameldowania.

Podsumowanie wyników tych badań może jednak nastrajać optymistycznie. Wprawdzie Polacy najczęściej jeszcze nie wchodzą na specjalistyczne strony internetowe, poświęcone kryptowalutom, nie odwiedzają też anglojęzycznych serwisów (np. btcloopholepro.com/bg), ale 9 na 10 Polaków słyszało o kryptowalutach.

Aż 75% z tych, którzy słyszeli, przyznaje jednak, że poziom ich wiedzy kończy się na tym, że kryptowaluty… istnieją. 10% twierdzi natomiast, że ma już za sobą inwestycje w kryptowaluty, co oznacza, że praktycznie każdy, kto o nich słyszał, uznał to za swoją szansę na pomnożenie majątku. 

Kryptowaluty mocnym trendem w wyszukiwarkach

Faktem jest, że o kryptowalutach trudno było w ostatnich latach nie usłyszeć. W minionym roku mocno drożał Bitcoin (BTC), rosły też altcoiny, a niektóre z nich – zwłaszcza zdecydowanie spekulacyjne – zaliczyły rajd, który bez problemu można porównać do powiedzenia „od zera do milionera”, bo w niektórych przypadkach wystarczyło zainwestować dosłownie 100 zł, aby po paru miesiącach zamienić to w okrągły 1 milion zł. 

W Polsce słowo „kryptowaluty” było wpisywane w wyszukiwarkę Google w 2021 roku aż 90,5 tys. razy w skali miesiąca, czyli ponad dwukrotnie częściej niż w 2020 roku.

Brak cyfrowej waluty, to brak wiedzy

Eksperci podkreślają, że wpływ na brak wiedzy może mieć fakt, że nasz rząd od lat milczy na temat kryptowalut, a wręcz wprost przyznaje, że nie planuje rozpoczęcia prac nad cyfrową złotówką – w przeciwieństwie do innych krajów, których część jest już na ostatniej prostej przy wdrażaniu cyfrowej wersji swoich pieniędzy.

– Dane z badania potwierdzają nasze przypuszczenia, że ogólny poziom wiedzy na temat kryptowalut jest nadal bardzo niski. To dość niepokojące, ponieważ liczby pokazują, że w nadchodzących latach wykorzystanie kryptowalut będzie znacząco rosło. Obecnie 87 krajów na świecie bada możliwość wprowadzenia własnej waluty cyfrowej, a 9 już to zrobiło. Co więcej, jest tylko kwestią czasu, aż kryptowaluty staną się regularnie oferowaną metodą płatności w sklepach online, ponieważ 72 proc. sprzedawców na całym świecie planuje wprowadzić je w ciągu najbliższych trzech lat. Jednak brak odpowiedniej wiedzy, przy natłoku dezinformacji w temacie kryptowalut, przyczynia się do tego, że wiele osób waha się przed skorzystaniem z jednej z największych innowacji naszych czasówmówi Kamil Sikorski, Chief Growth Officer i Poland Country Head w firmie Zonda.

Inwestować w kryptowaluty będą młodzi

Wśród Polaków, którzy zamierzają kupować kryptowaluty, przeważają osoby w wieku 25-34 lata. To one planują inwestycje w tym sektorze i często za znacznie większe pieniądze niż do tej pory. 

Ostatnie spadki na rynku kryptowalut, które w większości przypadków zostały przecenione o ok. 50%, mogą – wbrew pozorom – wpłynąć na te plany pozytywnie, bo choć teraz rynek przesycony jest strachem i nikt nie wie czy to nie koniec spadków, to przecenione walory już są, albo lada chwila będą jeszcze bardziej atrakcyjne dla inwestorów, którzy będą chcieli wejść na rynek. 

Co o tym sądzisz?
Lubię
0%
Interesujące
100%
Heh...
0%
Szok!
0%
Nie lubię
0%
Szkoda
0%
O Autorze
Michał Sielski
Zawodowy dziennikarz od ponad 20 lat. Pracował m.in. w Gazecie Wyborczej, ostatnio związany z największym portalem regionalnym - Trojmiasto.pl. Na rynku finansowym obecny od 18 lat, zaczynał na GPW, gdy na rynek dopiero trafiały akcje PKN Orlen, TP SA. Ostatnio inwestycyjnie skupiony wyłącznie na rynku Forex. Prywatnie skoczek spadochronowy i miłośnik polskich gór.