Aktualności
Teraz czytasz
Polacy o kryptowalutach: coś słyszeli, ale niewiele rozumieją
0

Polacy o kryptowalutach: coś słyszeli, ale niewiele rozumieją

utworzył Michał Sielski25 stycznia 2022

Podczas gdy w niemal całym rozwiniętym świecie kryptowaluty są coraz bardziej popularne, w niektórych krajach są już nawet oficjalnym środkiem płatniczym, a także jednym z podstawowych aktywów inwestycyjnych, Polacy przyznają, że ich wiedza na temat cyfrowych pieniędzy jest co najwyżej średnia, a i tak jest to stwierdzenie nadzwyczaj eleganckie – tak wynika z badań wykonanych przez największą polską giełdę kryptowalut Zonda.

Badanie CAWI wykonano w dniach 7-10 stycznia 2022 roku. Przepytano w nim ogólnopolską próbę 1071 osób, wybraną reprezentatywnie z populacji internautów w wieku powyżej 18 lat, podzielonych proporcjonalnie także ze względu na płeć, wiek i miejsce zameldowania.

Podsumowanie wyników tych badań może jednak nastrajać optymistycznie. Wprawdzie Polacy najczęściej jeszcze nie wchodzą na specjalistyczne strony internetowe, poświęcone kryptowalutom, nie odwiedzają też anglojęzycznych serwisów (np. btcloopholepro.com/bg), ale 9 na 10 Polaków słyszało o kryptowalutach.

Aż 75% z tych, którzy słyszeli, przyznaje jednak, że poziom ich wiedzy kończy się na tym, że kryptowaluty… istnieją. 10% twierdzi natomiast, że ma już za sobą inwestycje w kryptowaluty, co oznacza, że praktycznie każdy, kto o nich słyszał, uznał to za swoją szansę na pomnożenie majątku. 

Kryptowaluty mocnym trendem w wyszukiwarkach

Faktem jest, że o kryptowalutach trudno było w ostatnich latach nie usłyszeć. W minionym roku mocno drożał Bitcoin (BTC), rosły też altcoiny, a niektóre z nich – zwłaszcza zdecydowanie spekulacyjne – zaliczyły rajd, który bez problemu można porównać do powiedzenia „od zera do milionera”, bo w niektórych przypadkach wystarczyło zainwestować dosłownie 100 zł, aby po paru miesiącach zamienić to w okrągły 1 milion zł. 

W Polsce słowo „kryptowaluty” było wpisywane w wyszukiwarkę Google w 2021 roku aż 90,5 tys. razy w skali miesiąca, czyli ponad dwukrotnie częściej niż w 2020 roku.

Brak cyfrowej waluty, to brak wiedzy

Eksperci podkreślają, że wpływ na brak wiedzy może mieć fakt, że nasz rząd od lat milczy na temat kryptowalut, a wręcz wprost przyznaje, że nie planuje rozpoczęcia prac nad cyfrową złotówką – w przeciwieństwie do innych krajów, których część jest już na ostatniej prostej przy wdrażaniu cyfrowej wersji swoich pieniędzy.

– Dane z badania potwierdzają nasze przypuszczenia, że ogólny poziom wiedzy na temat kryptowalut jest nadal bardzo niski. To dość niepokojące, ponieważ liczby pokazują, że w nadchodzących latach wykorzystanie kryptowalut będzie znacząco rosło. Obecnie 87 krajów na świecie bada możliwość wprowadzenia własnej waluty cyfrowej, a 9 już to zrobiło. Co więcej, jest tylko kwestią czasu, aż kryptowaluty staną się regularnie oferowaną metodą płatności w sklepach online, ponieważ 72 proc. sprzedawców na całym świecie planuje wprowadzić je w ciągu najbliższych trzech lat. Jednak brak odpowiedniej wiedzy, przy natłoku dezinformacji w temacie kryptowalut, przyczynia się do tego, że wiele osób waha się przed skorzystaniem z jednej z największych innowacji naszych czasówmówi Kamil Sikorski, Chief Growth Officer i Poland Country Head w firmie Zonda.

Inwestować w kryptowaluty będą młodzi

Wśród Polaków, którzy zamierzają kupować kryptowaluty, przeważają osoby w wieku 25-34 lata. To one planują inwestycje w tym sektorze i często za znacznie większe pieniądze niż do tej pory. 

Ostatnie spadki na rynku kryptowalut, które w większości przypadków zostały przecenione o ok. 50%, mogą – wbrew pozorom – wpłynąć na te plany pozytywnie, bo choć teraz rynek przesycony jest strachem i nikt nie wie czy to nie koniec spadków, to przecenione walory już są, albo lada chwila będą jeszcze bardziej atrakcyjne dla inwestorów, którzy będą chcieli wejść na rynek. 

Co o tym sądzisz?
Lubię
0%
Interesujące
100%
Heh...
0%
Szok!
0%
Nie lubię
0%
Szkoda
0%
O Autorze
Michał Sielski
Zawodowy dziennikarz od ponad 20 lat. Pracował m.in. w Gazecie Wyborczej, ostatnio związany z największym portalem regionalnym - Trojmiasto.pl. Na rynku finansowym obecny od 18 lat, zaczynał na GPW, gdy na rynek dopiero trafiały akcje PKN Orlen, TP SA. Ostatnio inwestycyjnie skupiony wyłącznie na rynku Forex. Prywatnie skoczek spadochronowy, miłośnik polskich gór oraz mistrz Polski w karate.