Aktualności
Teraz czytasz
PLCOIN: Bank PKO BP będzie miał własną kryptowalutę? 
0

PLCOIN: Bank PKO BP będzie miał własną kryptowalutę? 

utworzył Michał Sielski11 stycznia 2022

PKO BP właśnie zarejestrowało w Urzędzie Patentowym znak PLCOIN. Nie byłoby w tym jeszcze nic dziwnego, gdyby nie fakt, że to już kolejne tego typu działanie, które uzmysławia wszystkim jak bardzo poważnie bank podchodzi do możliwości stworzenia własnej kryptowaluty. To pierwszy polski bank, który od miesięcy inwestuje w technologię blockchain. Na jakim etapie zaawansowania są prace? 

W zakresie technologii blockchain PKO BP bez wątpienia jest polskim pionierem. Trzeba bowiem odróżnić samą technologię od kryptowalut. Właśnie o blockchain oparta jest pierwsza polska usługa bankowa blockchain – „Trwały nośnik”. PKO BP stworzyło ją i wdrożyło ze ze start-upem Coinfirm, nazywanym polskim crypto superstar.

Pracownicy banku mogą też korzystać ze szkoleń Centrum Kompetencyjne Blockchain (CKB), by szybciej sprostać rosnącym wymaganiom. Oprócz „Trwałego nośnika” na technologii blockchain w infrastrukturze banku oparte są też inne rozwiązania: e-RA, SIRA, Sandbox Blockchain czy system raportowania dla Ministerstwa Finansów. Bank ma też system grantowy, działający we współpracy z Politechniką Warszawską, poruszający się w zakresie wdrożenia usług tokenizacji i smart kontraktów.

PKO BP chce mieć własną kryptowalutę?

Wszystko wskazuje jednak na to, że gdy zarząd firmy przekonał się, że technologia blockchain daje wiele korzyści biznesowych, to horyzonty możliwej ekspansji poszerzyły się jeszcze bardziej. Według wielu obserwatorów biznesu, PKO BP może przygotowywać się do emisji własnej kryptowaluty. Dlaczego? Wszystko przez kolejne zgłoszenie do Urzędu Patentowego. Nie pierwsze w wykonaniu tego banku. 

Tym razem okazało się, że w pierwszych dniach stycznia PKO BP zastrzegł znak słowno-graficzny PLCOIN. To kolejny ruch w tym zakresie, bo już w październiku 2017 roku PKO BP zastrzegło kilka nazw, które jednoznacznie kojarzą się z kryptowalutami. To między innymi: Pola coin, PLCoin, Poland coin, Pol coin czy Pole coin. Wtedy miały być to działania jedynie zabezpieczające, ale na tym się nie skończyło. Po zastrzeżeniu nazw, już w 2018 roku, PKO BP za 6 mln zł dotacji z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju uruchomiło własny blockchain, używany przy operacjach bankowych. 

W ramach tego projektu badano też możliwość emisji i obrotu tokenami, a także zabezpieczanie bankowych usług i wdrażanie kolejnych w oparciu o działające na łańcuchu bloków smart kontrakty.

Kryptowaluta narodowa czy bankowa?

Na razie w Polsce nie ma żadnej kryptowaluty wprowadzonej przez bank, ale to właśnie PKO BP jest bez wątpienia najbardziej zaawansowany w tym temacie. Inaczej jest z narodową kryptowalutą. Gdy inne kraje już ją opracowują, a Chiny nawet mają i kończą testy na milionowych metropoliach, Polska na razie się zastanawia.

– NBP uważnie monitoruje postęp prac w zakresie emisji CBDC [narodowych kryptowalut – przyp. red.] na świecie, aby – w razie zaistnienia takiej potrzeby – móc podjąć stosowne działania także w Polsce. W warunkach polskich aktualnie nie znajdują odzwierciedlenia przesłanki, którymi kierowały się inne banki centralne przy rozpoczęciu testów pilotażowych w zakresie emisji CBDC czy wdrożeń pieniądza cyfrowegotwierdzi Adam Glapiński, prezes Narodowego Banku Polskiego. 

Wszystko wskazuje więc na to, że – jak zwykle – zostaniemy daleko w tyle. Wdrożenie narodowej kryptowaluty to co najmniej dwa lata zaawansowanych prac. Jeszcze ich nie zaczęliśmy, a wszystko wskazuje na to, że szybko nie zaczniemy. A skończymy na pewno nie wcześniej, niż w momencie, gdy wiele krajów będzie już miało swoje cyfrowe pieniądze.

Co o tym sądzisz?
Lubię
0%
Interesujące
100%
Heh...
0%
Szok!
0%
Nie lubię
0%
Szkoda
0%
O Autorze
Michał Sielski
Zawodowy dziennikarz od ponad 20 lat. Pracował m.in. w Gazecie Wyborczej, ostatnio związany z największym portalem regionalnym - Trojmiasto.pl. Na rynku finansowym obecny od 18 lat, zaczynał na GPW, gdy na rynek dopiero trafiały akcje PKN Orlen, TP SA. Ostatnio inwestycyjnie skupiony wyłącznie na rynku Forex. Prywatnie skoczek spadochronowy, miłośnik polskich gór oraz mistrz Polski w karate.