Aktualności
Teraz czytasz
Oznaki strachu przed podwyżkami stóp procentowych
0

Oznaki strachu przed podwyżkami stóp procentowych

utworzył Daniel Kostecki25 kwietnia 2022

Spadki na giełdach, obniżki cen surowców, w tym ropy naftowej, przecena kryptowalut – oto oznaki fali strachu, która zdaje się zalewać rynki finansowe w związku z zapowiedzią podwyżek stóp procentowych w USA.

Wyższe stopy procentowe mogą sprawić, że pozyskanie dolara będzie droższe, a przez to mogą wzrosnąć koszty finansowania inwestycji. Tym można tłumaczyć sytuację, której nie obserwowaliśmy już dawno: tego samego dnia praktycznie każda klasa aktywów z wyjątkiem dolara amerykańskiego zdaje się tracić na wartości.

Już w ubiegłym tygodniu, co najwyraźniej uwidoczniło się w piątek, sytuacji na rynkach finansowych wydawała się napięta. Amerykańskie indeksy giełdowe zdawały się spadać o blisko 3 proc. Dziś możemy obserwować potencjalną kontynuację spadków na giełdowych parkietach. W poniedziałkowe przedpołudnie kontrakty w USA zdawały się spadać o ok. 1 proc. W Europie skala spadków wydawała się nawet większa: niemiecki DAX zniżkował o niemal 2 proc., a Euro Stoxx 50 o ponad 2,5 proc.

Ropa najtańsza od dwóch tygodni

Podobnie wygląda sytuacja na rynku surowców, gdzie cena baryłki ropy WTI spadła dziś już o niemal 5 proc., do około 97 USD, czyli najniższego poziomu od dwóch blisko tygodni. Tutaj jednak na ceny mogą rzutować także obawy o sytuację pandemiczną w Chinach – tzn. przedłużające się restrykcje. Agencja Bloomberg przekazała, że popyt na benzynę, olej napędowy i paliwo lotnicze w Chinach w kwietniu spadnie o 20 proc. rok do roku, co odpowiada spadkowi konsumpcji ropy o ok. 1,2 mln baryłek dziennie.

Dochodzą do tego obawy, że gwałtowne podwyżki stóp procentowych w USA negatywnie wpłyną na globalny wzrost gospodarczy i popyt na paliwa. Zmartwienia o popyt zdają się brać górę nad niepewnością dotyczącą podaży również ze względu na widmo spowolnienia gospodarczego na świecie czy stagflacji.

Dolar zyskuje, tracą inne waluty i kryptowaluty

Oczekiwania dotyczące serii podwyżek stóp procentowych w USA wspiera notowania dolara. Kurs głównej pary walutowej EUR/USD zbliża się do 1,07, czyli poziomu, z którym ostatnio mieliśmy do czynienia w marcu 2020 r. Cały indeks dolara amerykańskiego pozostawać może zaś nad poziomem 100 pkt.

Popularne kryptowaluty również nie uchroniły się przed pogorszeniem nastrojów na rynkach. Cena bitcoina spada dziś do ok. 38 tys. USD, a ethereum do 2,8 tys. USD.

Co o tym sądzisz?
Lubię
0%
Interesujące
100%
Heh...
0%
Szok!
0%
Nie lubię
0%
Szkoda
0%
O Autorze
Daniel Kostecki
Główny Analityk CMC Markets Polska. Prywatnie na rynku kapitałowym od 2007 roku, a na rynku Forex od 2010 r.