Dodatki
Teraz czytasz
Mało znany ale skuteczny wskaźnik – Waddah Attar Explosion [MT4]
4

Mało znany ale skuteczny wskaźnik – Waddah Attar Explosion [MT4]

utworzył Dawid Burda2 kwietnia 2020

Mało kto zapewne słyszał o wskaźniku, który nazywa się Waddah Attar Explosion. Może dlatego, że nie jest zbyt powszechnie prezentowany w analizach, webinariach czy artykułach.  Nie ma go co prawda w standardzie na platformie MetaTrader 4 ale z łatwością odnajdziemy go do pobrania w sieci (jest także dostępny do pobrania z naszego forum tutaj).

Samo dodanie Waddaha jest bardzo proste i tak samo jak w przypadku jakiegokolwiek innego nowego wskaźnika w MT4 dodajemy pobrany plik do katalogu indicators. Po dodaniu pliku należy zamknąć oraz uruchomić ponownie platformę w celu pojawienia się wskaźnika, a znajdziemy go w zakładce wskaźniki w liście Własne.


Przeczytaj koniecznie: Jak dodać niestandardowe narzędzia do MetaTrader 4


Nie musimy nic ustawiać, parametry pozostawiamy bez zmian. Ułatwieniem będzie zmiana koloru środkowej linii na bardziej wyrazisty, tak jak poniżej.

RYS 1

Wskaźnik znajdzie zastosowanie na wszystkich walorach oraz interwałach czasowych,  choć na niektórych możemy uzyskać dodatkowe informacje. Waddah dla MT4 jest zbudowany w oparciu o cenę i może być łatwo wykorzystany przez tradera w celu określenia, kiedy cena danej pary walutowej lub innego waloru zaczęła się przesuwać, jako ruch kontynuacji trwającego trendu lub korekty. Ponadto wskaże nam silne wyłamania oraz kluczowe momenty rozpoczęcia silnego impulsu jak i jego zakończenia. Do pozyskania informacji o odwróceniu trendu należy się posłużyć dodatkowymi narzędziami analizy technicznej z wyższych ram czasowych (D1, W1) – poziomy wsparcia i oporu czy linie trendu dlatego, że prawdopodobieństwo odwrócenia trendu jest mniej prawdopodobne niż to, że dany trend będzie kontynuowany.

RYS 2

Działanie i sygnały

Jak każdy wskaźnik także i Waddah dostarczy nam w oparciu o swoje działanie dwóch sygnałów, czyli wejścia i wyjścia z pozycji. Interpretacja ich nie jest skomplikowana, ponieważ wskaźnik jest przejrzysty i łatwy w zrozumieniu.

Sygnał kupna pokaże nam słupek zielony przewyższający biegnącą przez środek linię niebieską. Wyjście z pozycji powinno nastąpić gdy słupek zielony znajdzie się poniżej linii niebieskiej. Analogicznie postępujemy w przypadku dla sygnału sprzedaży patrząc na słupki koloru czerwonego. Duże i pojedyncze słupki zarówno zielone, jak i czerwone pokazują nam rozpoczęcie silnego impulsu, który często będzie informacją o rozpoczynającym się trendzie. Szczególnie przydatnym okaże się to w momencie wybicia poziomów z konsolidacji. Warto zrobić podgląd i analizę na wyższym interwale czasowym i tak, jeżeli na wykresie H1 widzimy, że zielony słupek przebija się przez niebieską linię sygnału to po włączeniu interwału H4 zauważymy, że tam czerwony słupek już znajduje się tuż poniżej niebieskiej linii lub spada aby się tam znaleźć. Tak oto w łatwy sposób uzyskujemy dodatkowy i jakże cenny sygnał.

Wnioski i ocena końcowa

Podsumowując testy i działanie wskaźnika Waddah Attar Explosion można uznać, że jest on wart naszej uwagi i z pewnością będziemy mieli z niego więcej pożytku aniżeli problemów. Już od początku nie będziemy mieli kłopotów z interpretowaniem jego działania. Dobrze odzwierciedla sytuację na wykresie w takim rozumieniu, że nie reaguje z opóźnieniem. Pamiętajmy, że jak każdy wskaźnik czy oscylator może wskazać błędny lub niepewny sygnał, stąd warto zawsze porównać go z innymi wskazaniami czy to na wykresie ( formacje świecowe ) czy też korzystając z innych narzędzi. 

POBIERZ – WADDAH ATTAR EXPLOSION

Waddah najmniej przydatny jest w trendzie bocznym, wąskiej konsolidacji, wtedy też często słupki czerwone i zielone  znajdują się poniżej linii sygnału. Nie są to najlepsze warunki do zawierania transakcji, a jak już wiemy sygnałem dla nas do zajęcia pozycji jest wyraźne przebicie linii sygnału, aczkolwiek jest to także dla nas informacja o nadchodzącym silnym impulsie.

RYS 3

Zalety:

  • Łatwy w interpretacji i zrozumieniu,
  • Dobrze wskazuje sygnał rozpoczęcia i zakończenia trendu,
  • Sprawdzi się w zajmowaniu pozycji w korekcie danego impulsu – interwały M15 i M30.

Wady: 

  • Nie do końca sprawdza się w ruchu bocznym,
  • Gwałtownie i czasami błędnie generuje wskazania z interwałów M1 i M5 zwłaszcza przy dużej zmienności,
  • Trzeba posiadać dodatkowe narzędzia lub wskaźniki jako uzupełnienie sygnałów.

Ocena: 8/10

Co o tym sądzisz?
Lubię
80%
Interesujące
14%
Heh...
1%
Szok!
1%
Nie lubię
1%
Szkoda
4%
O Autorze
Dawid Burda
Aktywny trader na rynku Forex od 2017 roku, specjalizuje się w rynku walutowym oraz surowcowym. Uznaje za wysoko skuteczną analizę techniczną w połączeniu z prostymi narzędziami inwestycyjnymi. Prywatnie miłośnik aktywnego spędzania wolnego czasu.