Aktualności
Teraz czytasz
Majówka z bankami centralnymi. Czekamy na decyzje ws. stóp
0

Majówka z bankami centralnymi. Czekamy na decyzje ws. stóp

utworzył Marcin Kiepas28 kwietnia 2023

We wtorek Bank Rezerw Australii (RBA) rozpocznie serię majowych posiedzeń czołowych banków centralnych, co będzie głównym wydarzeniem pierwszego tygodnia maja na rynkach finansowych.

Inflacja w Australii spada

W marcu inflacja CPI w Australii obniżyła się do 6,3 proc. z 6,8 proc. R/R, a w całym pierwszym kwartale 2023 roku obniżyła się ona do 7 proc. z 7,8 proc. w ostatnim kwartale 2022 roku. I jakkolwiek w kolejnych miesiącach presja inflacyjna będzie się obniżać, to wciąż inflacja utrzymuje się znacząco powyżej celu inflacyjnego banku centralnego. Stąd też na chwilę obecną nie ma mowy o zakończeniu cyklu podwyżek stóp procentowych w Australii. Stopy nie wzrosną jednak na najbliższym posiedzeniu.

Rynek prognozuje, że we wtorek 2 maja Bank Rezerw Australii (RBA) nie zmieni kosztu pieniądza, pozostawiając główną stopę w Australii na poziomie 3,60 proc. Na taki scenariusz wskazuje 26 z 34 ekonomistów ankietowanych przez agencje Reutera. Przeciwnego zdania jest 8 ekonomistów, którzy prognozują podwyżkę o 25 punktów bazowych (pb). W opinii większości na tę trzeba będzie jednak zaczekać do czerwcowego posiedzenia.

Wyniki posiedzenia RBA będą jednym z dwóch głównych czynników, które w pierwszym tygodniu maja wpłyną na notowania pary AUD/USD. Drugim będą wyniki… amerykańskiej Rezerwy Federalnej (Fed).

AUDUSD Daily_fxclub_28042023

AUD/USD, wykres dzienny. Źródło: Tickmill

Decyzja FED ws. stóp 3 maja

Decyzję Fed ws. stóp procentowych inwestorzy poznają w środę 3 maja. Dzień później natomiast o stopach będzie decydował Europejski Bank Centralny (ECB). W obu przypadkach oczekiwane są ich podwyżki po 25 punktów bazowych. Jak wynika z prognoz, amerykański Fed podniesie przedział wahań dla stopy funduszy federalnych do 5,00-5,25 proc. z 4,75-5,00 proc. obecnie, na czym powinien zakończyć cykl podwyżek. ECB natomiast podniesie stopę depozytową do 3,25 proc., a stopę refinansową do 3,75 proc., co prawdopodobnie będzie przedostatnią podwyżką w cyklu.

W przyszłym tygodniu o stopach będzie jeszcze decydował Bank Norwegii i Bank Czech. Ten ostatni stóp nie podniesie. Te od czerwca 2022 pozostają na poziomie 7 proc. główna stopa), a być może już jesienią czeski bank zacznie je obniżać.

Co o tym sądzisz?
Lubię
33%
Interesujące
67%
Heh...
0%
Szok!
0%
Nie lubię
0%
Szkoda
0%
O Autorze
Marcin Kiepas
Analityk Tickmill UK. Analityk rynków finansowych z 20-letnim doświadczeniem, publikujący w polskich mediach finansowych. Specjalizuje się w rynku walutowym, polskim rynku akcji oraz danych makroekonomicznych. W swoich analizach łączy analizę techniczną i fundamentalną. Szuka średnioterminowych trendów, badając wpływ na rynki finansowe danych makroekonomicznych, banków centralnych i wydarzeń geopolitycznych.