Edukacja
Teraz czytasz
Kim jest polski nabywca kryptowalut?
0

Kim jest polski nabywca kryptowalut?

utworzył Michał Sielski6 czerwca 2019

Największa giełda kryptowalut w Polsce, BitBay.net, opublikowała właśnie wyniki ankiet przeprowadzonych wśród swoich klientów. Próba przekroczyła 2,5 tys. osób, więc była znacznie większa niż w klasycznych badaniach, kończących się np. publikacją przedwyborczych sondaży. Dlatego ich wyniki można traktować całkiem poważnie, a wnioski z nich płynące są w dużej mierze zaskakujące.


Przeczytaj koniecznie: BitBay Pro – Recenzja platformy transakcyjnej


Giełda BitBay zadała wraz z operatorem płatności 10 pytań w ankiecie, na którą zdecydowały się odpowiedzieć 2 tys. 582 osoby. To osoby handlujące kryptowalutami za pośrednictwem tej platformy.

Głównie mężczyźni, stosunkowo młodzi

Na rynku krypotowalut zdecydowanie dominują mężczyźni, którzy stanowią ponad 90% ze wszystkich użytkowników BitBay. Z reguły są oni młodzi. Ponad połowa badanych jest jeszcze przed czterdziestką, a największą procentowo grupę stanowią osoby w wieku 31-35 lat.

kryptowaluty statystyki

kryptowaluty statystyki 1

Delikatnie, albo szeroko

Zbadano również ile różnych kryptowalut posiadają uczestnicy giełdy. Można powiedzieć, że tu dominują ci, którzy inwestują w jedną, wybraną kryptowalutę, a także ci, którzy mają ich więcej niż 10. Większa część osób zainwestowała w co najmniej cztery różne kryptowaluty.

kryptowaluty statystyki 2

Największym zainteresowań cieszy się oczywiście Bitcoin. Jego zakup zadeklarowało aż 70 proc. ankietowanych. 1/3 ma za to Ether, Liski oraz XRP. Aż 53 proc. zakupiło jednak inne tokeny, co jasno wskazuje na to, że wciąż wiele osób szuka „perełek”, które mogą zagwarantować ogromne stopy zwrotu.

kryptowaluty statystyki 3

Wiara w kryptowaluty coraz większa

Warto też zwrócić uwagę na to, że coraz więcej osób widzi przyszłość kryptowalut nie tylko na giełdach, ale też podczas codziennych płatności. Ponad 90% ankietowanych uważa, że płatności kryptowalutami są bezpieczne. I to nawet mimo faktu, że większość nigdy kryptowalutami nigdzie nie płaciła. Zaledwie 25 proc. ankietowanych ma taką transakcję za sobą. Zazwyczaj kupowali urządzenia elektroniczne (15 proc.), jedzenie (3 proc.) oraz płacili za wycieczki (2 proc.).

krypto statystyki 4

kryptowaluty statystyki 5

krypto statystyki 6

Ci, którzy płacili kryptowalutami, chcą to robić nadal. Mają przy tym nadzieję, że możliwość zakupów zostanie rozszerzona o kolejne produkty i branże. Zdecydowana większość jest przekonana, że tak będzie – 92 proc. twierdzi, że płatności przy użyciu kryptowalut będą stawały się coraz popularniejsze.

krypto statystyki 7

krypto statystyki 8

Co o tym sądzisz?
Lubię
40%
Interesujące
60%
Heh...
0%
Szok!
0%
Nie lubię
0%
Szkoda
0%
O Autorze
Michał Sielski
Zawodowy dziennikarz od ponad 20 lat. Pracował m.in. w Gazecie Wyborczej, ostatnio związany z największym portalem regionalnym - Trojmiasto.pl. Na rynku finansowym obecny od 18 lat, zaczynał na GPW, gdy na rynek dopiero trafiały akcje PKN Orlen, TP SA. Ostatnio inwestycyjnie skupiony wyłącznie na rynku Forex. Prywatnie skoczek spadochronowy, miłośnik polskich gór oraz mistrz Polski w karate.