Aktualności
Teraz czytasz
Fundusze hedgingowe chcą kupować kryptowaluty
0

Fundusze hedgingowe chcą kupować kryptowaluty

utworzył Michał Sielski8 lipca 2021

Najnowsze sondaże wskazują na to, że inwestorzy instytucjonalni będą powiększać swoje pozycje w cyfrowych walutach. Zaledwie 1% z nich deklaruje, że chce pozbyć się swoich pozycji w Bitcoinie i altcoinach w najbliższym czasie. 

Gdy inwestorzy indywidualni w panice wyprzedają swoje aktywa, inwestorzy instytucjonalni kupują w ramach zasady „kupuj, gdy leje się krew”. I wszystko wskazuje na to, że podobnie dzieje się właśnie na rynku kryptowalut. 

Fundusze hedgingowe będą kupować kryptowaluty

Tak wynika z najnowszego badania przeprowadzonego przez londyński fundusz kryptowalutowy Nickel Digital Asset Management. Przepytani w badaniu dyrektorzy zarządzający funduszy hedgingowych przyznają, że będą zwiększać swoje zaangażowanie w Bitcoina, a także – a w wielu przypadkach: przede wszystkim – inne kryptowaluty.

Do tego zaledwie 1% ankietowanych chce zmniejszyć pozycje w kryptowalutach. Co więcej: zdecydowana większość instytucji przyznaje, że obecnie posiada co najmniej jedną testową pozycję w kryptowalutach.

Dwa lata zakupów kryptowalut

Inwestorzy podkreślają, że będą inwestować w kryptowaluty. W niektórych funduszach powstała nawet oficjalna aplikacja crypto engine, która pozwoli kupować kryptowaluty. Według badania, aż 82% ze 100 ankietowanych inwestorów i menedżerów majątkowych zapowiada zwiększenie ekspozycji na kryptowaluty do 2023 roku.

Warto wiedzieć, że nie była to przypadkowa ankieta, ale szeroko zakrojone badanie, w ramach którego przepytano 50 zarządzających finansami oraz 50 inwestorów instytucjonalnych z takich krajów, jak USA, Niemcy, Francja, Wielka Brytania i Zjednoczone Emiraty Arabskie.

40% ankietowanych jest nawet przekonana, że zwiększy swoje udziały w sposób radykalny. 1% chce natomiast sprzedać wszystko, a 7% część kryptowalut i pozostać z ekspozycją na ten segment finansowy, ale w ograniczonym zakresie.

Trzeba jednak pamiętać, że większość instytucji posiada niewielkie pozycje w kryptowalutach. Część – co zrozumiałe – ogranicza ryzyko, a inni po prostu dopiero uczą się inwestowania na tym rynku, sprawdzając systemy transakcyjne i swoje możliwości. 

Dlaczego grube ryby chcą kupować kryptowaluty?

Odpowiedź na to pytanie jest bardzo prosta: spodziewają się dużych zysków w perspektywie długoterminowej. Na wzrost wartości kapitału liczy 58% respondentów. Nie oczekują przy tym spektakularnych zmian w ciągu najbliższych miesięcy. Ich perspektywa to lata utrzymywania pozycji w portfelach. 

Inwestowanie w kryptowaluty pozwala też zarządzającym na zwiększenie zaufania do rynku kryptowalut, co przyznało 38% prezesów funduszy hedgingowych. 

– Nasza analiza na początku czerwca tego roku ujawniła, że 19 spółek giełdowych o kapitalizacji rynkowej przekraczającej 1 bilion USD miało około 6,5 mld USD zainwestowanych w Bitcoina, wydając pierwotnie 4,3 mld USD na zakup kryptowalutykomentuje współzałożyciel i dyrektor generalny Nickel Digital, Anatoly Crachilov.

To kolejne badanie, które pokazuje, że z miesiąca na miesiąc rośnie zaufanie do rynku kryptowalut. Wcześniej ankietę przeprowadziła brytyjska firma inwestycyjna AJ Bell’s, z której wynika, że w ostatnich 12 miesiącach więcej Brytyjczyków zainwestowało w kryptowaluty niż w akcje notowane na londyńskiej giełdzie i fundusze oszczędnościowe oparte na nich. Wzrost zaufania do kryptowalut odnotowała też firma MasterCard, z któej badania wynika, że 40% jej klientów chce płacić kryptowalutami w najbliższym roku.

Co o tym sądzisz?
Lubię
33%
Interesujące
67%
Heh...
0%
Szok!
0%
Nie lubię
0%
Szkoda
0%
O Autorze
Michał Sielski
Zawodowy dziennikarz od ponad 20 lat. Pracował m.in. w Gazecie Wyborczej, ostatnio związany z największym portalem regionalnym - Trojmiasto.pl. Na rynku finansowym obecny od 18 lat, zaczynał na GPW, gdy na rynek dopiero trafiały akcje PKN Orlen, TP SA. Ostatnio inwestycyjnie skupiony wyłącznie na rynku Forex. Prywatnie skoczek spadochronowy, miłośnik polskich gór oraz mistrz Polski w karate.