Aktualności
Teraz czytasz
Ethereum uruchamia sieć testową przed przełomowymi zmianami. ETH 2.0 już niebawem
0

Ethereum uruchamia sieć testową przed przełomowymi zmianami. ETH 2.0 już niebawem

utworzył Michał Sielski22 grudnia 2021

Szybsze, mniej energochłonne i przede wszystkim znacznie tańsze mają być transakcje w nowej sieci Ethereum. Druga kryptowaluta świata przygotowuje się do przejścia z protokołu Proof of Work na Proof of Stake. Wbrew pozorom, nowy algorytm konsensusu zmienia bardzo wiele. 

O tym, że ETH 2.0 w końcu się pojawi, wiadomo od dawna. Zmiany wymusiła bowiem sytuacja rynkowa. I choć termin nieco się opóźnia, to wiadomo już, że prace nie tylko trwają, ale są też coraz bliżej ukończenia. Właśnie ruszyła bowiem sieć testowa Ethereum 2.0 Kintsug. Co ważne, jest to sieć publiczna, z której każdy może skorzystać i przeprowadzić testowe transakcje, zanim oficjalnie zmieniony zostanie algorytm konsensusu z Proof of Work na Proof of Stake.

Co się zmieni po przejściu Ethereum na Proof of Stake?

Zmiana podyktowana jest tym, że wraz z rozwojem technologii blockchain i coraz większym zainteresowaniem siecią Ethereum, skokowo rosło też jej obciążenie. A to sprawiało, że potwierdzanie transakcji zajmowało coraz więcej czasu. Rosły więc zatory i opłaty transakcyjne. 

Dziś średnia opłata transakcyjna w sieci ETH wynosi aż 23,40 USD. To znacznie więcej niż w Bitcoinie, gdzie płacimy niecałe 2 USD. Zdecydowanie lepiej wyglądają za to inne kryptowaluty – w DOGE to 0,30 USD, a w Litecoinie (LTC) zaledwie 0,20 USD.

Właśnie dlatego zespół deweloperów od miesięcy pracuje nad przygotowaniem Ethereum 2.0, czyli de facto nowej platformy opartej na algorytmie konsensusu Proof of Stake. Wprawdzie nowa platforma nie jest jeszcze gotowa, ale jej sieć testowa już powstała i każdy może sprawdzić jak będzie działać w praktyce. 

Jej start ogłosił Tim Beiko, koordynator zespołu pracującego nad rozwojem Ethereum. Na blogu Fundacji Ethereum poinformował, że właśnie rusza sieć testowa Kintsugi. Ma ona sprawić, że nie tylko zdecentralizowane aplikacje, ale też kolekcje NFT, a także gry oparte na blockchainie i inne rozwiązania będą mogły funkcjonować w niej bez przeszkód, równocześnie, a towarzyszące temu opłaty transakcyjne będą zdecydowanie bardziej konkurencyjne na rynku.

Proof of Work a Proof of Stake – praktyczne różnice

Proof of Work to algorytm konsensusu stosowany m.in. w Bitcoinie. To górnicy odpowiadają za zatwierdzenie każdej transakcji. W systemie Proof of Stake działalność sieci zabezpieczana jest przez stakowane (czyli blokowane) monety, co może uczynić praktycznie każdy. Ograniczenia w ilości blokowanych monet są naprawdę niewielkie i można zacząć zarabianie na stakowaniu już od małych kwot.

„- Chociaż rozwój klienta i UX nadal są dopracowywane, już teraz zachęcamy całą naszą społeczność do rozpoczęcia korzystania z Kintsugi w celu zapoznania się z nowym światem Ethereum” – podkreśla Tim Beiko, koordynator zespołu pracującego nad rozwojem Ethereum.

W grudniu zeszłego roku rozpoczęła się tzw. faza zero, która skupiła się na uruchomieniu Beacon Chain. To łańcuch, który połączy obecną sieć z nową i ma zapewnić płynne przejście na Ethereum 2.0. Są też cztery sieci testowe, na których sprawdzane są wszystkie warianty działalności ETH 2.0 po zmianach. Teraz – dzięki Kintsugi – każdy może też przetestować nadchodzące zmiany pod kątem swoich oczekiwań i przeprowadzanych transakcji. Nie trzeba być deweloperem czy informatykiem – sieć dostępna jest dla wszystkich, także „detalicznych” użytkowników Ethereum, a także tych, którzy dopiero zamierzają zacząć z niej korzystać.

Co o tym sądzisz?
Lubię
67%
Interesujące
33%
Heh...
0%
Szok!
0%
Nie lubię
0%
Szkoda
0%
O Autorze
Michał Sielski
Zawodowy dziennikarz od ponad 20 lat. Pracował m.in. w Gazecie Wyborczej, ostatnio związany z największym portalem regionalnym - Trojmiasto.pl. Na rynku finansowym obecny od 18 lat, zaczynał na GPW, gdy na rynek dopiero trafiały akcje PKN Orlen, TP SA. Ostatnio inwestycyjnie skupiony wyłącznie na rynku Forex. Prywatnie skoczek spadochronowy i miłośnik polskich gór.