Aktualności
Teraz czytasz
EBC zapowie dziś podwyżkę stóp procentowych?
0

EBC zapowie dziś podwyżkę stóp procentowych?

utworzył Daniel Kostecki14 kwietnia 2022

Dziś o godz. 13:45 poznamy decyzję Europejskiego Banku Centralnego w sprawie stóp procentowych oraz programu skupu aktywów. W marcu EBC nieoczekiwanie przyspieszył harmonogram skupu aktywów na najbliższe miesiące i zapowiedział, że program skupu aktywów (APP) może zakończyć się w trzecim kwartale br., jeśli średnioterminowe perspektywy inflacji nie ulegną osłabieniu.

Od marcowego posiedzenia presja inflacyjna nadal zdaje się narastać, wojna w Ukrainie jest daleka od zakończenia, a nakładane na Rosję sankcje, w tym potencjalny zakaz handlu surowcami energetycznymi, mogą nadal wywierać presję na ceny i spowalniać ożywienie gospodarcze.

Podwyżka? Jeszcze nie tym razem

Mimo to oczekuje się, że dziś EBC pozostawi stopy procentowe na rekordowo niskim poziomie, ale przyjmie bardziej jastrzębi ton niż ostatnio. Może to mieć znaczenie dla kursu EUR/USD. Przed ogłoszeniem decyzji kurs EUR/USD zdaje się wzrastać powyżej poziomu 1,0900.

Bank prawdopodobnie utrzyma też swoje zobowiązanie do szybszego wycofywania bodźców monetarnych i ostatecznie ustali jasny harmonogram zakończenia QE, jednocześnie powtarzając, że podwyżki stóp procentowych nastąpią dopiero po zakończeniu programu skupu aktywów (APP).

Według Reutersa rynki zakładają obecnie podwyżkę stopy depozytowej EBC w tym roku łącznie o 70 punktów bazowych.

Co o tym sądzisz?
Lubię
33%
Interesujące
67%
Heh...
0%
Szok!
0%
Nie lubię
0%
Szkoda
0%
O Autorze
Daniel Kostecki
Główny Analityk CMC Markets Polska. Prywatnie na rynku kapitałowym od 2007 roku, a na rynku Forex od 2010 r.