Aktualności
Teraz czytasz
Dlaczego FED uzależnia tapering od ożywienia gospodarczego?
0

Dlaczego FED uzależnia tapering od ożywienia gospodarczego?

utworzył Natalia Bojko14 października 2021

Ceny surowców w ostatnim czasie stały się głównym powodem, który Rezerwa Federalna Stanów Zjednoczonych musiała wziąć pod uwagę przy kształtowaniu polityki monetarnej. Chyba wyłącznie Sekretarz Skarbu, Janet Yellen uparcie trzyma się retoryki, w której inflacja jest dalej określana, jako przejściowa. Wczoraj poznaliśmy odczyty dwóch wskaźników – inflacji bazowej i konsumenckiej, natomiast przed nami jest jeszcze inflacja producentów. Nie zanosi się na to, by wniosła ona element zaskoczenia na rynki. Patrząc przez pryzmat wczorajszych publikacji raczej powinna być zgodna z oczekiwaniami. 

Coraz mniej analityków i inwestorów zadaje sobie pytanie, co dalej z polityką monetarną w USA. Powodem jest między innymi to, iż decyzje, jakie zostaną podjęte w listopadzie i jakie zostały ogłoszone wczoraj, były wcześniej znane. Zatem wczorajsze posiedzenie FOMC nie wniosło nic nowego, co również widzieliśmy po reakcji giełd. Tapering jest już kwestią czasu, która według większości bankierów centralnych dokona się w listopadzie. Jednak jest pewna furtka, która w moim odczuciu zaważy na jego terminie. Ową furtką są surowce i nieubłaganie panujące cykle gospodarcze…

Drogie surowce? Tylko przejściowo

Wysoka inflacja (co nie jest żadną tajemnicą) jest między innymi wynikiem wysokich cen surowców. Idąc dalej tym tropem, można by zapytać, kiedy ceny surowców są najwyższe? odpowiedź wydaje się wręcz trywialna – kiedy jest na nie popyt. Popyt na surowce kształtowany jest głównie przez intensywnie pracujące przedsiębiorstwa. Zatem jeżeli spojrzymy na cykle koniunkturalne przez pryzmat cen surowców to faza przegrzania rynku następuje w momencie intensywnego wzrostu cen akcji (w tym przede wszystkim małych i średnich spółek) oraz surowców. Ich ceny windowane są do góry podczas inflacyjnej fazy ożywienia gospodarczego. 

Czy Rezerwa Federalna zakłada zatem, iż ożywienie będzie wyłącznie przejściowe? Tapering jest o tyle “przyjemnym” zabiegiem polityki monetarnej, że jest niesamowicie elastyczny. Manewrowanie stopami procentowymi niesie za sobą znacznie wyższe koszta (przede wszystkim obsługi wielkiego i wciąż rosnącego zadłużenia). Tapering natomiast pozwala na ustalenie wielkości zmniejszenia tempa, a samo czego odwołanie/przedłużenie czy wstrzymanie nie rodzi tylu konsekwencji, co zmiana stóp procentowych. Usuwanie stymulacyjnych bodźców gospodarczych poprzez zwolnienie tempa skupu aktywów nie jest po prostu, aż tak zobowiązujące do zmiany polityki monetarnej, jak podwyżki stóp.

ceny surowcow

Powyżej zamieszczony indeks cen surowców rośnie praktycznie od połowy kwietnia. Od tego też czasu obserwujemy hossę na rynkach akcyjnych. Zatem w teorii i praktyce wszystko się spina. Uzależnienie długości i wielkości taperingu od ożywienia gospodarczego ma sens, bo otwiera furtkę do swobodnego zarządzania zwolnieniem tempa skupu aktywów. 

Tapering – Rozpocząć, wstrzymać, a może przedłużyć?

Furtka, o której pisałam zdanie wyżej pozostawia pełne pole manewru w kwestii zarządzania taperingiem i dopasowania go do obecnego i przyszłego kształtu rynku. Nie zdziwię się, jeżeli temat podniesienia stóp procentowych zostanie z czasem wyciszony. Patrząc przez pryzmat wczorajszego posiedzenia FED nie podjął we wrześniu decyzji o dalszym ograniczaniu zakupów aktywów. Nie mniej jednak członkowie Rezerwy Federalnej są zdania, że stopniowe zmniejszanie skali skupu aktywów, które docelowo zakończy się w połowie przyszłego roku jest dla gospodarki konieczne. Jeżeli w listopadzie FED podejmie decyzji o taperingu proces ograniczania mógłby rozpocząć się w połowie listopada lub w połowie grudnia. 

Co o tym sądzisz?
Lubię
25%
Interesujące
75%
Heh...
0%
Szok!
0%
Nie lubię
0%
Szkoda
0%
O Autorze
Natalia Bojko
Absolwentka Wydziału Ekonomii i Finansów, Uniwersytetu w Białymstoku. Na rynku walutowym i akcyjnym aktywnie handluje od 2016 roku. Wychodzi z założenia, że najprostsze analizy przynoszą najlepsze efekty. Zwolenniczka swing tradingu. Dobierając spółki do portfela kieruje się ideą inwestowania w wartość. Od 2019 roku posiada tytuł analityka finansowego. Obecnie sprawuje rolę co-CEO & Founder w czeskiej firmie proptradingowej SpiceProp. Współtwórczyni projektu Podlaskiej Akademii Giełdowej (III i IV edycji).