Czy to już bessa?
Miniony tydzień upłynął inwestorom przede wszystkim na śledzeniu działań głównych banków centralnych. Uwaga wszystkich skupiona była na największej od blisko 30 lat podwyżce stóp procentowych w Stanach Zjednoczonych, jednak do zmiany kształtu polityki monetarnej, doszło również w Szwajcarii. Bazowym scenariuszem analityków jest kontynuacja działań Fed i decyzja o podwyżce poziomu stóp o kolejne 75 pb. na lipcowym posiedzeniu. Czy takie działanie skutecznie schłodzi gospodarkę? Najnowsze prognozy ekonomiczne Rezerwy Federalnej nie okazały się być dużym zaskoczeniem dla rynku – inflacja w Stanach Zjednoczonych pozostanie na wyższym poziomie, choć dynamika wzrostu cen powinna ustabilizować się w kolejnych miesiącach. W 2024 roku, mediana oczekiwań członków FOMC wskazuje, że poziom amerykańskich stóp procentowych przekroczy poziom 3%. W jaki sposób tak dynamiczne zacieśnianie polityki monetarnej Rezerwy Federalnej wpłynie na kondycję największej gospodarki świata? Czy wyższe stopy procentowe wpłyną na wzrost bezrobocia? Na te i na podobne pytania odpowiedź znaleźć będzie musiał Jerome Powell, który w tym tygodniu pojawi się w Kongresie, gdzie wygłosi swoje półroczne przemówienie i odpowie na serię pytań ze strony kongresmenów.
Przecena na rynku akcji, i nie tylko
Zapraszamy na cotygodniowy webinar z Analitykiem Rynków Surowcowych XTB Michałem Stajniakiem, w którym opowie na tytułowe pytanie – czy to już bessa?
W dzisiejszym webinarze:
- Jak wysoko mogą wzrosnąć stopy procentowe w USA?
- Stany Zjednoczone winne drogiej ropie naftowej?
- Co dalej z cenami kryptowalut?
O prowadzącym

Michał Stajniak
Michał Stajniak – Analityk Rynków Surowcowych w XTB. Szczególny nacisk kładzie na powiązania pomiędzy zachowaniem cen surowców a walutami gospodarek silnie uzależnionych od eksportów towarów takich jak ropa, rudy żelaza, złoto, czy mleko w proszku. Jest autorem częstych komentarzy zestawiających indeksy cen surowców wraz z parami walutowymi, takimi jak AUDUSD, NZDUSD, USDCAD, USDNOK, czy EURNOK. Reprezentuje XTB w mediach (m.in. TVN24 BIS, Polsat News, TVP Info, Bankier TV, czy Onet TV) oraz jest autorem artykułów w prasie finansowej takiej jak Parkiet, Puls Biznesu oraz Dziennik Gazeta Prawna. Jest praktykiem rynku akcyjnego oraz rynku pochodnego. W swoim podejściu ceni przede wszystkim analizę fundamentalną, ale często posługuje się poziomami Fibonacciego w celu wyznaczenia stref popytu i podaży potrzebnych w strategii Price Action. Absolwent kierunku Metody Ilościowe w Ekonomii i Systemy Informacyjne w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie.