Aktualności
Teraz czytasz
Czeka nas tydzień przełomu na rynkach finansowych?
0

Czeka nas tydzień przełomu na rynkach finansowych?

utworzył Daniel Kostecki23 maja 2022

Amerykański indeks giełdowy Dow Jones Industrial Average ma za sobą osiem tygodni spadków z rzędu. Wcześniej zdarzyło się to w 1923 r., czyli na kilka lat przed wystąpieniem największego kryzysu gospodarczego wieku. Czy blisko 100 lat później historia może się powtórzyć?

Spadkowy trend dotyczy nie tylko Dow Jones. Inne znane amerykańskie indeksy giełdowe – S&P 500 oraz Nasdaq 100 – mają za sobą tylko nieznacznie krótszą serię obniżek. Spadając przez siedem tygodni z rzędu, zanotowały najgorszy okres od 21 lat, a przy tym straciły już po ponad 20 proc. w stosunku do swoich szczytów.

Oprócz giełdowych akcji przez dwa minione miesiące zdawały się tanieć również metale szlachetne czy kryptowaluty.

Ważny znak: spadło oprocentowanie obligacji

Istnieją jednak przesłanki do ew. zwrotu sytuacji i próby przerwania złej serii na kilku wspomnianych rynkach, i to już w bieżącym tygodniu. Podstawą zmiany trendu mogłoby stać się przekonanie, że inwestorzy zdyskontowali już cykl podwyżek stóp procentowych w Stanach Zjednoczonych, zakładając, że Rezerwa Federalna ostatecznie podniesie oprocentowanie do 3,00-3,25 proc. w ciągu roku.

Rentowności 10-letnich obligacji skarbowych USA osiągnęły swój szczyt właśnie w tym rejonie, przekraczając w pewnym momencie wartość 3,10 proc. Dziś natomiast ich oprocentowanie spadło do 2,80 proc. Wydaje się to o tyle istotne, że im niższe rentowności obligacji USA, tym akcje i inne ryzykowne aktywa mogą okazać się bardziej atrakcyjne dla inwestorów.

Oczekiwanie na środowy wieczór

W środę (25 maja br.) o godz. 20 poznamy protokół ostatniego posiedzenia FOMC, czyli organu odpowiedzialnego za kształtowanie polityki pieniężnej w USA.

Może on przynieść nowe wskazówki odnośnie do planów Fed. Ale także utwierdzić inwestorów w przekonaniu o zakończeniu cyklu podwyżek stóp procentowych na wspomnianym już poziomie 3-3,25 proc. i skłonić do przepływu kapitału w stronę giełd, metali szlachetnych czy kryptowalut.

Co o tym sądzisz?
Lubię
17%
Interesujące
83%
Heh...
0%
Szok!
0%
Nie lubię
0%
Szkoda
0%
O Autorze
Daniel Kostecki
Główny Analityk CMC Markets Polska. Prywatnie na rynku kapitałowym od 2007 roku, a na rynku Forex od 2010 r.