Aktualności
Teraz czytasz
Bank Norwegii najbardziej jastrzębim bankiem w najbliższej przyszłości?
0

Bank Norwegii najbardziej jastrzębim bankiem w najbliższej przyszłości?

utworzył Daniel Kostecki28 stycznia 2019

Bank Norwegii może być jedynym bankiem centralnym z grupy krajów rozwiniętych, który zdecyduje się na podwyżkę stóp procentowych w pierwszym kwartale tego roku albo nawet w pierwszym półroczu. Po dzisiejszej decyzji w sprawie stóp procentowych oczekiwano niewiele, a mianowicie, że Norges Bank utrzyma główną stopę procentową na poziomie 0,75 proc. Warto przypomnieć, że NB obniżał poziom stóp w ostatnim cyklu systematycznie od maja 2011 roku z poziomu 2,25 proc. do 0,5 proc. w marcu 2016 roku. Dopiero we wrześniu 2018 bank centralny podniósł oprocentowanie do obecnych 0,75 proc.

norwegia stopy procentowe

Po ostatniej decyzji bank centralny uznał, że inflacja jest nieco wyższa od pierwotnie zakładanego poziomu, powtarzając prognozy dotyczące stopniowych podwyżek stóp procentowych. 

norwegia inflacja

Inflacja w Norwegii wraz z prognozą. Źródło: Trading Economics

Bank Norwegii tym samym potwierdził, że następna podwyżka powinna mieć miejsce w marcu. Szef NB Oystein Olsen powiedział na konferencji prasowej, że ogólnie rzecz biorąc nowe informacje wskazują, że prognozy dotyczące przyszłej polityki monetarnej niewiele się zmieniły od czasu grudniowego posiedzenia.

norwegia stopy procentowe

Prognoza dla stóp procentowych w Norwegii. Źródło: Trading Economics

Zatem stopniowe zacieśnianie polityki monetarnej przez Bank Norwegii może być wystarczające do tego, aby korona norweska  umocniła się względem pozostałych głównych walut w najbliższych kwartałach zwłaszcza, jeśli NB będzie jedynym jastrzębiem.

usdnok

Wykres kursu pary USDNOK, interwał tygodniowy. Źródło: platforma Conotoxia

Z punktu widzenia analizy wykresu pary USDNOK kurs w średnim terminie przebywa w kanale wzrostowym, które górne ograniczenie stanowi dość istotną barierę podażową. Oddziałuje ona na rynek wraz z ostatnimi lokalnymi wierzchołkami. Niemniej jednak, aby doszło tu do umocnienia NOK musiałaby najpierw zostać pokonana linia poprowadzona po ostatnich dołkach.

Dla uzupełnienia tematu polityki monetarnej i pary USDNOK poniżej również oczekiwania rynku odnośnie dalszej polityki FED na podstawie kontraktów terminowych na stopę procentową funduszy federalnych.

norwegia stopa procentowa

Z powyższego wykresu wynika, że rynek stopy procentowej ewentualnie rozważa jeszcze jedną podwyżkę stóp procentowych przez FED w tym roku, a następnie wycenia szanse obniżek już w 2020 roku.

Daniel Kostecki
Główny Analityk Conotoxia Ltd.

Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.

Co o tym sądzisz?
Lubię
33%
Interesujące
33%
Heh...
0%
Szok!
0%
Nie lubię
33%
Szkoda
0%
O Autorze
Daniel Kostecki
Główny Analityk CMC Markets Polska. Prywatnie na rynku kapitałowym od 2007 roku, a na rynku Forex od 2010 r.