Aktualności
Teraz czytasz
Akcje Tesli na szczytach, Elon Musk najbogatszy na świecie
0

Akcje Tesli na szczytach, Elon Musk najbogatszy na świecie

utworzył Michał Sielski8 stycznia 2021

Ośmiokrotnie podrożały akcje Tesli w 2020 roku, kontynuowany na początku 2021, sprawił, że Elon Musk stał się najbogatszym człowiekiem na świecie. Kapitalizacja motoryzacyjnej spółki wyprzedza wszystkich konkurentów z branży, nawet tych, którzy sprzedają kilkanaście razy więcej samochodów. Akcje Tesli są najdroższe w historii, a inwestorzy wyceniają spółkę na 773 mld USD.

Przez lata Tesla wprawdzie sprzedawała samochody, ale słynęła też z bardzo ambitnych i nigdy do końca nie realizowanych planów. 2020 rok był jednak przełomowy. Wprawdzie znowu nie udało się zrealizować zapowiadanego dostarczenia 500 tys. aut w ciągu 12 miesięcy, ale zabrakło raptem 450 sztuk do tego wyniku, a tak blisko nie było nigdy. 


JAK KUPIĆ AKCJE TESLI [PORADNIK]


Ostatni kwartał był rekordowy – klienci odebrali 180 570 nowych Tesli, czyli najwięcej samochodów tej marki w historii. Rocznie wyprodukowano więc 36% więcej samochodów niż w roku poprzednim. Właśnie produkcja jest bowiem największą bolączką Tesli. Zamówień nie brakuje, a klienci czekają miesiącami na wybrane przez siebie auto. Zdarza się więc, że w końcu rezygnują i zasilają wyniki konkurencji, bo praktycznie wszystkie największe (a także te znacznie mniejsze) koncerny produkują już samochody elektryczne. 

Konkurencja jak okruchy

Dzięki niemal ośmiokrotnemu wzrostowi ceny w 2020 roku Tesla jest obecnie najwyższej wycenianą spółką motoryzacyjną świata. Wprawdzie m.in. Toyota i Volkswagen sprzedają po kilkanaście razy więcej samochodów rocznie, ale inwestorzy biorą pod uwagę spodziewany wzrost sprzedaży Tesli. W 2021 roku ruszą bowiem dwie duże fabryki tych samochodów – w Texasie w USA i w Berlinie w Niemczech. Spółka rozwija się też w Chinach. To właśnie w Szanghaju rozpoczęła się produkcja najnowszego modelu Y. No i Tesla jest też modna wśród inwestorów detalicznych, a to na giełdzie też ma znaczenie.

Tesle będzie też można wreszcie kupić w Polsce. W zeszłym roku – mimo, że nie było u nas żadnego salonu – Polacy zamówili 138 sztuk różnych modeli Tesli (najtańszy kosztuje ok. 200 tys. zł). Firma zdecydowała więc, że rynek jest na tyle perspektywiczny, że warto w niego bardziej zainwestować i w ciągu kilku najbliższych tygodni otwiera salon w podwarszawskich Ząbkach.

Co ciekawe, wycena Tesli – mimo coraz lepszych wyników i planów spółki – jest wciąż znacznie wyższa od tradycyjnych liderów w tej branży. Mimo rekordowej sprzedaży na poziomie niemal 500 tys. aut, nijak nie wytrzymuje to porównania np. z Toyotą czy Volkswagenem (ponad 10 mln aut rocznie). Podobnie jest z przychodami i zyskiem, a mimo tego Tesla jest więcej warta niż Ferrari, Ford, Suzuki, Subaru, Honda, General Motors, Hyundai, Fiat, Citroen, Chrysler, Renault oraz Nissan – i to razem wzięte…

Tesla rośnie, Elon Musk się bogaci

Dzięki wycenie sięgającej na dzień 7 stycznia 2021 roku 816,04 za akcję, kapitalizacja firmy przekroczyła już 773 mld USD. Elon Musk jest natomiast bezpośrednim właścicielem 18% akcji, które są warte ponad 139 mld USD. Trzeba jeszcze jednak pamiętać, że to nie jedyna spółka, którą prowadzi. W ostatnich czasach najwięcej mówi się o SpaceX, która ma już za sobą udaną załogową misję na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS). Był to pierwszy lot załogowy z USA od prawie 10 lat. Równocześnie po raz pierwszy w kosmos wyniósł astronautów statek wyprodukowany przez prywatną firmę. Pierwsze duże pieniądze zarobił natomiast zakładając i prowadząc firmę PayPal.

Dzięki temu Elon Musk został właśnie najbogatszym człowiekiem świata z majątkiem szacowanym na 198 mld USD. Wyprzedził więc Jeffa Bezosa, szefa Amazon.com.

Co o tym sądzisz?
Lubię
17%
Interesujące
50%
Heh...
0%
Szok!
33%
Nie lubię
0%
Szkoda
0%
O Autorze
Michał Sielski
Zawodowy dziennikarz od ponad 20 lat. Pracował m.in. w Gazecie Wyborczej, ostatnio związany z największym portalem regionalnym - Trojmiasto.pl. Na rynku finansowym obecny od 18 lat, zaczynał na GPW, gdy na rynek dopiero trafiały akcje PKN Orlen, TP SA. Ostatnio inwestycyjnie skupiony wyłącznie na rynku Forex. Prywatnie skoczek spadochronowy, miłośnik polskich gór oraz mistrz Polski w karate.