Aktualności
Teraz czytasz
Złoty mocny po danych o inflacji w USA. EURPLN najniżej od 15 miesięcy
0

Złoty mocny po danych o inflacji w USA. EURPLN najniżej od 15 miesięcy

utworzył Marcin Kiepas10 maja 2023

We wtorek złoty mocno zyskuje do głównych walut. Wpiera go poprawa nastrojów na rynkach globalnych jaka ma miejsce po publikacji danych o niższej od prognoz inflacji konsumenckiej w USA. Bez wpływu pozostaje natomiast decyzja Rady Polityki Pieniężnej (RPP) o pozostawieniu stóp procentowych w Polsce na dotychczasowych poziomach.

EURPLN najniżej od lutego 2022 r.

O godzinie 15:14 kurs EUR/PLN kształtował się na poziomie 4,5210 zł, co oznacza spadek o 3,1 gr w stosunku do wczorajszego zamknięcia i o prawie 28 gr niższy niż w połowie lutego br. Euro jest też najtańsze od stycznia 2022 roku.

EURPLN Daily_fxclub_tickmill_10052023

Wykres dzienny EUR/PLN. Źródło: Tickmill

Za dolara trzeba zapłacić 4,11 zł, czyli o 4,1 gr mniej niż wczoraj i najmniej od lutego 2022 roku.

Szwajcarski frank taniej dziś natomiast o 3,4 gr do 4,6295 zł i jest najniżej wyceniony od czerwca 2022 roku.

Rodzima waluta nie zareagowała na dzisiejszą decyzję Rady Polityki Pieniężnej (RPP), która zgodnie z oczekiwaniami nie zmieniła stóp procentowych w Polsce, pozostawiając główną z nich na poziomie 6,75 proc. Za to zareagowała wyraźnym umocnieniem na opublikowane dziś dane o niższej od oczekiwań inflacji w USA.

W kwietniu inflacja CPI w USA niespodziewanie obniżyła się do 4,9 proc. w relacji rok do roku (prognoza: 5 proc.) z poziomu 5 proc. w marcu, co jest najniższym jej poziome od kwietnia 2021 roku. Inflacja bazowa CPI natomiast obniżyła się do 5,5 proc. (prognoza: 5,5 proc.) z 5,6 proc.

Dzisiejsze dane idealnie wpisują się w tezę, że na majowym posiedzeniu amerykańska Rezerwa Federalna zakończyła cykl podwyżek stóp procentowych. Jednocześnie cześć rynku może je też odbierać jako potwierdzenie tezy o stosunkowo szybkich przyszłych obniżkach stóp procentowych. W efekcie dane wywołały silną poprawę nastrojów na rynkach globalnych, wzrost apetytu na ryzyko i osłabienie dolara, na czym mocno korzysta złoty, ale też i warszawska giełda.

Co o tym sądzisz?
Lubię
33%
Interesujące
67%
Heh...
0%
Szok!
0%
Nie lubię
0%
Szkoda
0%
O Autorze
Marcin Kiepas
Analityk Tickmill UK. Analityk rynków finansowych z 20-letnim doświadczeniem, publikujący w polskich mediach finansowych. Specjalizuje się w rynku walutowym, polskim rynku akcji oraz danych makroekonomicznych. W swoich analizach łączy analizę techniczną i fundamentalną. Szuka średnioterminowych trendów, badając wpływ na rynki finansowe danych makroekonomicznych, banków centralnych i wydarzeń geopolitycznych.