Wall Street przerywa złą passę
Główne amerykańskie indeksy giełdowe mogą wreszcie przerwać serię spadków. Dziś utrzymują one stabilny poziom po czwartkowych wzrostach. Dow Jones zyskał wczoraj 1,61 proc., S&P 500 – 1,99 proc., a Nasdaq – 2,68 proc. Mogło to być spowodowane publikacją dobrych wyników giełdowych spółek z sektora detalicznego.
W skali tygodnia Dow Jones wzrósł o 4,4 proc. i jest na dobrej drodze, by złamać passę ośmiu tygodni spadków z rzędu, czyli najdłuższą od 1923 r. S&P 500 i Nasdaq zyskały z kolei w bieżącym tygodniu odpowiednio 4 proc. i 3,4 proc., co tym indeksom otwiera furtkę do wyjścia z trwającej siedem tygodni zapaści, najdłuższej od 2001 r.
Perspektywa niższych stóp korzystna dla giełd
Inwestorzy na amerykańskiej giełdzie wydają się uzależniać swoje decyzje od m.in. planów Rezerwy Federalnej dotyczących podwyżek stóp procentowych. A tu rynkowe szacunki wskazują, że obecnie szanse na ostre zacieśnianie polityki monetarnej są mniejsze niż jeszcze na początku bieżącego miesiąca.
Kilka tygodni temu wyceniano, że szczyt cyklu podwyżek stóp procentowych w Stanach Zjednoczonych mógłby wypaść w rejonie 3,25-3,5 proc., obecnie zaś są to okolice 2,75-3,00 lub nawet jeszcze mniej. Niewykluczona jest także przerwa w cyklu, aby ocenić, jak amerykańska gospodarka reaguje na wzrost oprocentowania.
Inflacja już w spadkowym trendzie?
Dziś zostanie opublikowany odczyt kwietniowej inflacji bazowej PCE w USA. Według założeń rynku szczyt inflacji mógł zostać wyznaczony w lutym, na poziomie 5,4 proc. W marcu odnotowano 5,2 proc., a w kwietniu oczekiwania wskazują na 4,9 proc. Jeśli prognozy się sprawdzą, to indeksy giełdowe mogą mieć już za sobą dołki notowań.
Zwrot w trendzie inflacyjnym oraz perspektywa łagodzenia podwyżek stóp procentowych w USA może z kolei odwrotnie wpłynąć na notowania dolara. USD i tak już dziś wydaje się najsłabszy od miesiąca. Kurs głównej pary walutowej EUR/USD wzrósł z ok. 1,0350 do ok. 1,08. Tracący na wartości dolar może skłaniać inwestorów w stronę bardziej ryzykownych aktywów.