Początkujący
Teraz czytasz
Transakcje spot i rynek natychmiastowy. Co warto o nich wiedzieć?
0

Transakcje spot i rynek natychmiastowy. Co warto o nich wiedzieć?

utworzył Natalia Bojko26 listopada 2019

Jeśli nie wiesz czym są transakcje spot, jak przebiegają oraz kim są uczestnicy rynku walutowego, to ten artykuł jest właśnie dla Ciebie.

Przy obecnych technologiach nie mamy problemu z określaniem kursów niemalże wszystkich połączeń walut na świecie. Rynek spot często nazywamy jest rynkiem kasowym lub natychmiastowym. W poniższym artykule przyjrzymy się bliżej jego funkcjonowaniu.


Przeczytaj koniecznie: Cykl Kondratiewa – co czeka nas w nadchodzących latach?


Maksymalnie dwa dni robocze

Transakcje natychmiastowe, to takie transakcje, w których pomiędzy jej zawarciem a jej wykonaniem mijają nie więcej niż dwa dni robocze. Ważne jest to, że data dostawy waluty musi być dniem pracującym w obydwu bankach, które biorą udział w rozliczeniu zlecenia. Jeżeli przypada ona na dzień wolny choćby w jednym kraju pochodzenia waluty, datą rozliczenia jest następny dzień roboczy dla obu banków. Skąd pojawił się termin dwóch dni? Powstał on na bazie praktyki na międzynarodowych rynkach walutowych, określających czas przepływu wymiany środków między kupującym a sprzedającym.

Kurs spot

Najprościej rzecz ujmując informuje nas o tym, po jakiej cenie ktoś jest skłonny lub sprzedać walutę bazową za walutę kwotowaną, na datę waluty spot. Trzeba pamiętać, iż nie są to kontrakty terminowe i zawierając taką transakcję zobowiązujemy się do fizycznego dostarczenia waluty na dzień jej rozliczenia.

Kto jest kreatorem rynku?

Załóżmy w tym przykładzie, że firma pytająca Bank X o cenę kupna 1 000 000 dolarów otrzyma kwotowanie na sprzedaż USD przez bank w wysokości 3,8040 (nie bierzemy realnych kursów; podane są wyłącznie przykładowe notowania BID/ASK). Zakładamy również, że jest to kwotowanie rynkowe nie biorące pod uwagę marży banku, którą dolicza sobie do każdej transakcji. Bank X w związku z tym musi kupić dolary na rynku międzybankowym, przez co sam staje się jego użytkownikiem. Szuka w związku z tym takiej instytucji, która zechce mu je odsprzedać po cenie 3,8040. Znajduje się Bank Y przystający na tą transakcję.

W praktyce natomiast pojęcie kreatora rynku (market maker) odnosi się zwykle do najbardziej aktywnych na giełdzie walutowej banków, które zawsze zakwotują kurs wymiany, przez co kreują notowania danej pary. Instytucje te obok dużego ryzyka, jakie podejmują w związku z ciągłą obecnością na rynku, mają pierwszeństwo i możliwość zamykania swoich transakcji walutowych z innymi bankami po takich kursach kupna i sprzedaży, jakie same podyktują.

Dlaczego nie broker?

Moglibyśmy się tutaj zastanawiać dlaczego firmy kupują walutę po cenie najwyższej, a sprzedają po najniższej za pośrednictwem banku na rynku. Czy przedsiębiorstwo samo nie można zakwotować kursów kupna i sprzedaży i wyjść z tymi transakcjami na rynek za pośrednictwem brokera? Niestety, jest to niewykonalne ze względu na wolumeny. Generują one zdecydowanie za małe obroty by móc ze swoimi kursami wymiany zainteresować ewentualnych odbiorców. Firmy nie są równorzędnym partnerem dla banków.

Tabela kursowa

Informację o obecnych kursach kupna i sprzedaży bank przygotowuje dla swoich klientów w dwóch przypadkach. Pierwszy to transakcje gotówkowe kupna i sprzedaży walut obcych, które są dokonywane w okienku banku na datę waluty dzisiejszej, czyli w dniu zawarcia transakcji. Drugim przypadkiem jest kupno bądź sprzedaż waluty obcej, która nie przekracza progu ustalonego przez bank np. 20 000 USD. Jeżeli klient chce wymienić większą ilość jednej waluty na drugą, istnieje opcja negocjowania kursy bezpośrednio z działem gospodarki pieniężnej. Trzeba natomiast mieć na uwadze, że banki nie mają obowiązku informować o tym swojego klienta.

Tabela kursowa zawiera zwykle trzy kursy: kupna, średni i sprzedaży. Często przedsiębiorstwa, które nie są dobrze zorganizowane pod kątem polityki walutowej tracą na wymianach walut po notowaniach dostępnych z tabeli kursowej. Cechują ją duże spready, nastawione na małe kwoty potencjalnej wymiany.

Rynek spot spełnia bardzo ważną funkcję. Stanowi podstawę kursu wyjściowego do obliczania kursów terminowych w transakcjach outrightowych. Jest również umownym odnośnikiem między stronami, które wymieniają dwie waluty w transakcjach swapowych. Bierzemy go pod uwagę również działając na kontraktach nierzeczywistych. Stanowi kurs referencyjny dla tych kontraktów, gdzie nie występuje fizyczna wymiana walut, a rozliczenie wyłącznie różnic kursowych. Jest także składowym elementem w obliczaniu cen opcji i kursów jej realizacji. Warto zatem poznać specyfikę i działanie rynku natychmiastowego (spot), z uwagi na jego ścisły związek z innymi instrumentami rynku walutowego.

Co o tym sądzisz?
Lubię
25%
Interesujące
69%
Heh...
0%
Szok!
0%
Nie lubię
0%
Szkoda
6%
O Autorze
Natalia Bojko
Absolwentka Wydziału Ekonomii i Finansów, Uniwersytetu w Białymstoku. Na rynku walutowym i akcyjnym aktywnie handluje od 2016 roku. Wychodzi z założenia, że najprostsze analizy przynoszą najlepsze efekty. Zwolenniczka swing tradingu. Dobierając spółki do portfela kieruje się ideą inwestowania w wartość. Od 2019 roku posiada tytuł analityka finansowego. Obecnie sprawuje rolę co-CEO & Founder w czeskiej firmie proptradingowej SpiceProp. Współtwórczyni projektu Podlaskiej Akademii Giełdowej (III i IV edycji).