Aktualności
Teraz czytasz
Napięcia geopolityczne budują popyt na ropę
0

Napięcia geopolityczne budują popyt na ropę

utworzył Daniel Kostecki28 stycznia 2022

Ropa naftowa drożeje już szósty tydzień z rzędu, osiągając dziś poziom 87 USD za baryłkę odmiany WTI. To najwyższa cena od blisko siedmiu lat. Podwyżek nie powstrzymuje nawet zyskujący na wartości dolar amerykański, w którym rozlicza się transakcje surowca. Powód? Na rynku ropy wciąż zdaje się występować problem z podażą.

OPEC+ dozuje po „kropelce”

Polityka umiarkowanego wzrostu produkcji ze strony głównych producentów może utrzymywać ceny na wysokim poziomie. OPEC+ ma się spotkać 2 lutego i rynek oczekuje, że pozostanie przy planowanym na marzec zwiększeniu produkcji o 400 tys. baryłek dziennie.

Strach o to, co zrobi Rosja

Ceny ropy od początku roku wzrosły już o ok. 15 proc., ponieważ napięcia geopolityczne w Europie Wschodniej, w które zaangażowana jest Rosja, drugi co do wielkości producent ropy i kluczowy dostawca gazu ziemnego do Europy, oraz na Bliskim Wschodzie mogły podsycić obawy o zakłócenia w dostawach.

Ważny czynnik rekordowej inflacji

Po stronie popytu import ropy naftowej przez Chiny może wzrosnąć o 6-7 proc. w tym roku. Według raportu Reutersa kupujący zwiększą zakupy dla nowych jednostek rafineryjnych i uzupełnienia niskich zapasów.

Drożejąca ropa to jeden z kluczowych czynników wysokiego poziomu inflacji na świecie. Jeśli ceny surowca nie spadną, inflacja nadal może bić rekordy w pierwszym kwartale tego roku.

Co o tym sądzisz?
Lubię
0%
Interesujące
100%
Heh...
0%
Szok!
0%
Nie lubię
0%
Szkoda
0%
O Autorze
Daniel Kostecki
Główny Analityk CMC Markets Polska. Prywatnie na rynku kapitałowym od 2007 roku, a na rynku Forex od 2010 r.