Aktualności
Teraz czytasz
Kontynuacja spadków na EUR/USD: kierunek 1,05 dolara
0

Kontynuacja spadków na EUR/USD: kierunek 1,05 dolara

utworzył Marcin Kiepas17 lutego 2023

Kurs EUR/USD spadł do 1,0621, tracąc od początku miesiąca ponad cztery „figury” i  jest najniższy od 6 stycznia. To jeszcze nie koniec spadków. Trwająca korekta może sprowadzić go w okolicę 1,05 dolara.

Wycena dolara a stopy procentowe

Rynki finansowe coraz mocniej oswajają się z myślą, że amerykański Fed przynajmniej jeszcze 3x podniesie stopy procentowe do 5,25-5,50 proc. Za każdym razem po 25 punktów bazowych. To spora zmiana, gdyż jeszcze nie tak dawno w pewnym momencie rynki zaczęły wyceniać zaledwie jedną podwyżkę i koniec cyklu zaostrzania polityki monetarnej w USA w marcu. Teraz ma być to maj, a są już tacy, którzy widzą stopy na poziomie 6 proc.

Perspektywa przedłużenia cyklu podwyżek, a co się z tym wiąże również odsunięcia w czasie pierwszych obniżek stóp, wspiera dolara w relacji do głównych walut. W tym do wspólnej waluty.

Sytuacja na eurodolarze

Kurs EUR/USD, który jeszcze na początku lutego atakował poziom 1,1033, teraz spadł do 1,0621 dolara. Spadek nie wydaje się duży jak na fakt, że oczekiwania co do stóp procentowych uległy aż tak dużej zmianie w tak krótkim czasie. Wynika to z dwóch powodów. Po pierwsze, pomimo rosnących oczekiwań na wyższe stopy procentowe, maleje ryzyko wystąpienia recesji. Po drugie, jednocześnie rosną oczekiwania na większe podwyżki stóp przez ECB.

Aktualna sytuacja na wykresie EUR/USD sugeruje dalsze spadki. Najbliższym liczącym się wsparciem jest szeroka strefa 1,0460-1,0520, jaką tworzą m.in. 38,2 proc. zniesienie Fibo październikowo-styczniowych wzrostów i lokalny styczniowy dołek. Na tę chwilę nic nie przemawia za tym, żeby stronie podażowej udało się ją sforsować. A to każe założyć, że trwające od początku lutego spadki to tylko korekta wcześniejszych mocnych wzrostów, które wywindowały notowania eurodolara z 0,9535 w październiku do wspomnianego poziomu 1,1033 na początku lutego.

EURUSD Daily_fxclub_17022023

Wykres dzienny EUR/USD. Źródło: Tickmill

Co o tym sądzisz?
Lubię
0%
Interesujące
100%
Heh...
0%
Szok!
0%
Nie lubię
0%
Szkoda
0%
O Autorze
Marcin Kiepas
Analityk Tickmill UK. Analityk rynków finansowych z 20-letnim doświadczeniem, publikujący w polskich mediach finansowych. Specjalizuje się w rynku walutowym, polskim rynku akcji oraz danych makroekonomicznych. W swoich analizach łączy analizę techniczną i fundamentalną. Szuka średnioterminowych trendów, badając wpływ na rynki finansowe danych makroekonomicznych, banków centralnych i wydarzeń geopolitycznych.