Aktualności
Teraz czytasz
Inflacja PPI w Niemczech najwyższa w historii. Euro pod presją
0

Inflacja PPI w Niemczech najwyższa w historii. Euro pod presją

utworzył Daniel Kostecki19 sierpnia 2022

Inflacja w strefie euro zdaje się stale rosnąć, na co mogą wpływać rosnące koszty energii elektrycznej oraz nośników energii. Dzisiejsza publikacja dotycząca cen producentów w Niemczech sugeruje, że w strefie euro szczyt inflacji może być dopiero przed nami.

Niemcy to największa gospodarka strefy euro, zatem publikowane odczyty dla tej gospodarki mogą w dużym stopniu wpływać na dane dla całej wspólnoty.

Inflacja PPI w Niemczech mocno rośnie

Dziś dowiedzieliśmy się, że w lipcu ceny producentów rosły u naszych zachodnich sąsiadów w najszybszym tempie w historii. Inflacja PPI w Niemczech w ujęciu rocznym wyniosła aż 37,2 proc. Miesiąc wcześniej wzrost cen kształtował się na poziomie 32,7 proc., konsensus rynkowy zakładał zaś inflację na poziomie 32 proc.

Ceny energii wciąż zdają się pozostawać głównym czynnikiem napędzającym koszty producentów. Koszty wspomnianej energii dla przedsiębiorstw wzrosły o 105 proc. w porównaniu do lipca 2021 r. Gdyby nie ten czynnik, to ceny producentów mogłyby rosnąć o wiele wolniej, gdyż tylko o 14,6 proc. – wynika z opublikowanych danych.

Przedsiębiorcy mogą tak istotny wzrost kosztów przekładać na swoje produkty, co w rezultacie może podnieść również inflację konsumencką CPI. Stąd też niewykluczone, że ewentualny szczyt inflacji w strefie euro jest dopiero przed nami. Może on wypaść w ostatnim kwartale tego roku, bądź na początku roku przyszłego, przy założeniu, że ceny energii zaczną się stabilizować lub spadać. W innym przypadku gospodarka strefy euro może pogrążyć się w głębokim kryzysie.

EUR/USD znów blisko parytetu

Kurs pary EUR/USD spadł dziś 1,0084 (wczoraj wynosił ok. 1,0200) i ponownie zbliżył się do parytetu 1,0000. Obawy o gospodarkę strefy euro mogą być odzwierciedlone w kursie walutowym. Wydaje się jednak, że reakcja na negatywne dane staje się coraz mniejsza, jakby rynek w pewnym stopniu już zdyskontował cześć złych informacji, które mogą się pojawić w niedalekiej przyszłości.

Najbliższe działania Europejskiego Banku Centralnego mogą hamować wyprzedaż euro. Według rynku stopy procentowej EBC może zdecydować się tej jesieni na dwie podwyżki stóp procentowych po 50 pkt bazowych. Rynek zakłada, że w całym cyklu EBC podniesie główną stopę procentową do poziomu 1,5 proc. W przeciwieństwie do Fed, który z końcem roku może zmniejszać tempo podwyżek, EBC może dopiero ruszyć z szybkim wzrostem oprocentowania.

Co o tym sądzisz?
Lubię
20%
Interesujące
40%
Heh...
20%
Szok!
0%
Nie lubię
20%
Szkoda
0%
O Autorze
Daniel Kostecki
Główny Analityk CMC Markets Polska. Prywatnie na rynku kapitałowym od 2007 roku, a na rynku Forex od 2010 r.