Aktualności
Teraz czytasz
EBC zapowiada cykl łagodnych podwyżek
0

EBC zapowiada cykl łagodnych podwyżek

utworzył Daniel Kostecki10 czerwca 2022

Europejski Bank Centralny obniżył prognozy dotyczące wzrostu gospodarczego, podwyższył z kolei szacunki dotyczące inflacji, której jednak nie zamierza tłamsić w sposób zdecydowany, tylko łagodny.

Notowania euro wobec dolara spadły wczoraj o ponad 0,6 proc., z 1,077 do ok. 1,065 USD, gdy władze Europejskiego Banku Centralnego odkryły swoje karty z planami umiarkowanego zacieśniania polityki monetarnej.

PKB w dół, inflacja w górę

EBC zdecydował o zakończeniu skupu aktywów netto i zasygnalizował podniesienie stóp procentowych o 25 punktów bazowych w lipcu, pozostawiając otwartą furtkę dla większej podwyżki we wrześniu (w sierpniu EBC nie obraduje).

Bank obniżył jednocześnie swoje szacunki wobec rozwoju gospodarki strefy euro. Roczny wzrost realnego PKB ma w bieżącym roku wynieść 2,8 proc., by w 2023 r. spaść do 2,1 proc. i na takim samym poziomie utrzymać się także w 2024 r.

Jeśli chodzi o ceny, nowe prognozy, które zostały skorygowane w górę, przewidują, że roczna inflacja wyniesie 6,8 proc. w 2022 r., a następnie spadnie do 3,5 proc. w 2023 r. oraz do 2,1 proc. w 2024 r.

Prognozy mogą wskazywać, że wkrótce gospodarka strefy euro dojdzie do miejsca sprzed epidemii, gdy wzrost gospodarczy także tracił dynamikę, nie towarzyszyła temu jednak rosnąca ponad skalę oczekiwań inflacja. Dlatego obecnie sytuacja wydaje się znacznie trudniejsza. Dochodzą bowiem czynniki ryzyka, które mogą wpływać ujemnie na wzrost PKB i dodatnio na inflację, prowadząc do stagflacji.

Amerykanie podwyższają z większą werwą

EBC to poza Bankiem Szwajcarii i Japonii ostatni z głównych banków centralnych, który ruszy z podwyżkami stóp procentowych. Zakłada się, że do wiosny przyszłego roku mogą one wzrosnąć o 2 pkt proc. Tym samym stopa depozytowa z obecnego poziomu minus 0,5 proc. mogłaby wzrosnąć do 1,5 proc.

Tymczasem po drugiej stronie Atlantyku, gdzie najnowsze dane o inflacji poznamy dziś o godz. 14:30, Rezerwa Federalna podnosi stopy procentowe już od marca, doprowadzając je do poziomu 0-75-1 proc. Na posiedzeniach w czerwcu i lipcu Fed może ogłosić kolejne ruchy po 0,5 pkt proc. w górę.

Co o tym sądzisz?
Lubię
33%
Interesujące
67%
Heh...
0%
Szok!
0%
Nie lubię
0%
Szkoda
0%
O Autorze
Daniel Kostecki
Główny Analityk CMC Markets Polska. Prywatnie na rynku kapitałowym od 2007 roku, a na rynku Forex od 2010 r.