Aktualności
Teraz czytasz
Prywatny trader ukarany milionem dolarów grzywny przez CFTC
0

Prywatny trader ukarany milionem dolarów grzywny przez CFTC

utworzył Natalia Bojko2 kwietnia 2019

Kilka dni temu Commodity Futures Trading Commission (CFTC) wydało oświadczenie, że osoba o nazwisku William H. Powderly IV z New Hope w Pensylwanii została ukarana grzywną w wysokości 1 083 138 USD. Wysokość kary, a tym samym wyrok, został wydany przez sąd federalny w Illinois. Czego dopuścił się ukarany? Jak podaje oficjalny komunikat głównym zarzutem wobec skazanego była działalność, która miała na celu nielegalne pozyskiwanie klientów i rozprowadzanie fałszywych wyciągów z konta.

Przeczytaj koniecznie: ApuroFX z 2 mln USD kary od CFTC

Program do handlu

Sam zarzut wprowadzania klientów w błąd nie składał się na wymiar kary. Sąd w oświadczeniu przedstawił szereg dodatkowych czynników, które przyczyniły się do zastosowania grzywny sięgającej ponad milion dolarów. Narzędziem, którym posłużył się oskarżony, był autorski i opracowany przez niego program. Jakie było jego przeznaczenie? Miał zawierać automatyczne transakcje podczas handlu kontraktami terminowymi na surowce. Dzięki “skutecznemu robotowi” miał generować wyjątkowo dobre wyniki handlowe. Testy „beta”programu utwierdzały potencjalnych inwestorów, że system potrafił wygenerować zyski bez jakiegokolwiek dnia straty. Oskarżony na podstawie przedstawionych świetnych wyników traderskich przyjął od poszkodowanych 1 778 000 USD. W ciągu 10 miesięcy straty handlowe siedmiu inwestorów wynosiły ponad milion dolarów netto.

Zakaz handlu i zwrot strat

Standardowo podczas tego typu spraw automatycznie oskarżonemu zakazuje się prowadzenia działalności inwestycyjnej na stałe. Sąd zabronił Powderly dalszego naruszania przepisów CEA i CFTC. Oprócz tego oskarżony został pociągnięty do odpowiedzialności finansowej, która w jego przypadku opiera się na zwrocie pieniędzy poszkodowanym. Do kieszeni inwestorów ma trafić 1 069 300 dolarów.

CFTC apeluje o rozwagę

Commodity Futures Trading Commission zachęca inwestorów do wzmożonej ostrożności przy takiej formie lokaty swoich środków. W ostatnim czasie na światło dzienne wychodzi coraz więcej oszustw związanych z handlem na kontraktach (przeczytaj: Blue Star Trading oszukało klientów na co conajmniej 775 000 USD). CFTC zwraca uwagę poszkodowanym, że pomimo to, iż stali się ofiarami przestępstwa część oskarżonych może być najzwyczajniej w świecie niewypłacalna. W związku z brakiem posiadania wystarczających funduszy, by pokryć straty ofiar, ciężko będzie pociągnąć przestępców do odpowiedzialności majątkowej. Commodity Futures Trading Commission podkreśla, że nadal będzie energicznie walczyć o poprawę jakości przepisów dotyczących handlu. Inwestorzy być wyjątkowo wyczuleni na reklamy i rzekome usługi podmiotów, oferujących duże zyski z innowacyjnych systemów zarządzania kapitałem.

Co o tym sądzisz?
Lubię
0%
Interesujące
100%
Heh...
0%
Szok!
0%
Nie lubię
0%
Szkoda
0%
O Autorze
Natalia Bojko
Absolwentka Wydziału Ekonomii i Finansów, Uniwersytetu w Białymstoku. Na rynku walutowym i akcyjnym aktywnie handluje od 2016 roku. Wychodzi z założenia, że najprostsze analizy przynoszą najlepsze efekty. Zwolenniczka swing tradingu. Dobierając spółki do portfela kieruje się ideą inwestowania w wartość. Od 2019 roku posiada tytuł analityka finansowego. Obecnie, pracuję w charakterze analityka walutowego w firmie Trefix i Kierownik Działu Analiz Finmex. Współpracuje także z portalem Investing w charakterze redaktora finansowego i analityka. Współtwórczyni projektu Podlaskiej Akademii Giełdowej (III i IV edycji).