Dodatki
Teraz czytasz
Purple Extreme MT4 – Innowacyjny wskaźnik od Purple Trading
0

Purple Extreme MT4 – Innowacyjny wskaźnik od Purple Trading

utworzył Dawid Burda22 października 2020

Niedawno zakończyliśmy test wskaźników stworzonych przez Trading Central. Nie zwalniamy tempa i tym razem pod lupę trafił innowacyjny wskaźnik opracowany przez grupę specjalistów z Purple Trading – Purple Extreme na platformę MetaTrader 4.

Firma powstała w 2016 roku w wyniku połączenia dwóch spółek – Purple Technology s.r.o. oraz Investment Limited. Broker posiada zezwolenie na świadczenie usług inwestycyjnych na terenie całej Unii Europejskiej, a jej główna siedziba znajduje się na Cyprze, mimo, iż sam broker wywodzi się z Czech. Działając w modelu STP (Straight Through Processing) posiadają szerokie spektrum usług oraz narzędzi inwestycyjnych, stawiając na transparentność, bezkonfliktowość oraz wsparcie traderów w każdej kwestii związanej z tradingiem. Czy jedno z ich dzieł – Purple Extreme –  rzeczywiście może być pomocne? Sprawdzamy!

Autorskie wskaźniki Purple Trading

Purple Trading oferuje dostęp do czterech autorskich wskaźników, jednak dostęp do trzech z nich jest ograniczony. Jedynie indykator Purple Extreme jest ogólnodostępny i możemy go zainstalować na platformie MetaTrader 4, bez względu na to z usług którego brokera korzystamy. Z pozostałych narzędzi możemy skorzystać, gdy będziemy posiadać konto (realne lub demonstracyjne) w Purple Trading.

Purple Extreme MT4 – budowa i działanie

Twórcy wskaźnika przekonują, że Purple Extreme został zaprojektowany tak, aby wytrzymywać najbardziej ekstremalne sytuacje na rynku. Dzięki temu trader może wykorzystywać je do zbierania jak największej liczby informacji. Ma również zapewnić użytkownikom maksymalną przejrzystość i prostotę w swym działaniu. I rzeczywiście – jest ławy w obsłudze, czytelny i klarownie pokazuje sygnały. Poniżej przedstawiamy wszystkie parametry oraz w jaki jak należy je interpretować.

RYS1 purple extreme - purple trading

Wskaźnik Purple Extreme bazuje na czterech kolorach, dzięki którym wskazuje moment wykupienia lub wyprzedaży danego waloru:

  • Żółty – kolor linii cenowej,
  • Zielony – jeżeli poziom cen znajduje się w tej strefie, oznacza to wykupiony rynek i prawdopodobieństwo zwrotu i ruchu w dół,
  • Czerwony – poziom cen w tym obszarze sygnalizuje silnie wyprzedany rynek i możliwość zwrotu i ruchu w górę,
  • Czarny  jest to strefa neutralna gdzie stosunek między kupującymi, a sprzedającymi jest zrównoważony. W środku tej strefy przebiega linia zerowa. Przekroczenie tej linii oznacza przewagę kupujących lub sprzedających w zależności od kierunku.

Strefa wykupienia rozpoczyna się od poziomu 70, a wyprzedaży od – 70. Najczęściej jednak dochodzi do tego, że żółta linia cenowa znajduje się znacznie poniżej lub powyżej tych wartości. Są to odpowiednio okolice poziomu 100 lub -100. Taka sytuacja właśnie tworzy najlepszy sygnał do zawarcia transakcji kupna bądź sprzedaży. Warunki te występują praktycznie na każdym interwale czasowym.  Jak wiemy, są wskaźniki, które sprawdzają się lepiej na niższych interwałach czasowych ale zawodzą na wyższych lub odwrotnie. Purple Extreme dostarcza sygnały jednakowo, także może być wykorzystany zarówno w strategii skalpowania jak i przy grze na dłuższe trendy.

Poniżej widzimy przykładowe sytuacje na wykresie EUR/USD – niski interwał M1 oraz znacznie wyższy H1. Łatwo zauważyć , że przy wyżej opisanych poziomach cena wyraźnie zmienia kierunek.

RYS2 eurusd

Wykres EUR/USD, interwał M1. Źródło: MT4 Purple Trading.

 

RYS3 eurusd purple trading

Wykres EUR/USD, interwał H1. Źródło: MT4 Purple Trading.

Podsumowanie

Każdy, nawet mniej doświadczony trader, wie, że idealnych wskaźników nie ma. Dotyczy to także Purple Extreme. Raczej nie należy polegać tylko i wyłącznie na nim. Nie oznacza to jednak, że poprzez jego zastosowanie nie uzyskamy dobrego wglądu w aktualną sytuacje na rynku. Na pewno jest elastyczny i możemy go wykorzystać z innymi wskaźnikami. Uzyskanie skutecznej konfiguracji będzie wymagać czasu, ponieważ musimy sami sprawdzić jak bardzo spójne ze sobą są sygnały.

Jeżeli ktoś szuka nowych rozwiązań i chce udoskonalić swoją metodologię w tradingu to polecamy pobrać i sprawdzić wskaźnik Purple Extreme, gdyż może się okazać przydatny.

Co o tym sądzisz?
Lubię
8%
Interesujące
77%
Heh...
8%
Szok!
8%
Nie lubię
0%
Szkoda
0%
O Autorze
Dawid Burda
Aktywny trader na rynku Forex od 2017 roku, specjalizuje się w rynku walutowym oraz surowcowym. Uznaje za wysoko skuteczną analizę techniczną w połączeniu z prostymi narzędziami inwestycyjnymi. Prywatnie miłośnik aktywnego spędzania wolnego czasu.