Aktualności
Teraz czytasz
Przyspieszająca inflacja zatrzyma osłabienie złotego?
0

Przyspieszająca inflacja zatrzyma osłabienie złotego?

utworzył Marcin Kiepas31 marca 2021

Para EUR/PLN trzeci kolejny dzień nieudanie atakowała poziomy powyżej 4,66 zł. Czy rozpędzająca się inflacja w Polsce zahamuje wzrosty EUR/PLN i będzie początkiem końca tegorocznej słabości złotego? To możliwe.

Inflacja wrzuca kolejny bieg

Po tym jak w poniedziałek kurs EUR/PLN wystrzelił do 4,6769 zł, testując najwyższe poziomy od 12 lat, żeby na koniec dnia cofnąć się do 4,6615 zł, od dwóch dni euro próbuje doprowadzić do kontynuacji tych wzrostów. I to się nie udaje. Poziomy powyżej 4,66 zł są chętnie wykorzystywane do sprzedaży wspólnej waluty i powrotu do złotego. Nie inaczej było dziś. Rano kurs EUR/PLN wzrósł do 4,6685 zł, żeby później się cofnąć w okolicę 4,6460 zł. 

EURPLN Daily_31032021

Wykres dzienny EUR/PLN. Źródło: Tickmill

W tym cofnięciu EUR/PLN pomogły dane inflacyjne z Polski. Dane dość zaskakujące. W marcu bowiem, jak wynika z opublikowanych przez GUS wstępnych szacunków, inflacja niespodziewanie wystrzeliła do 3,2 proc. z 2,4 proc. R/R w lutym, istotnie przekraczając rynkowe prognozy na poziomie 2,9 proc. R/R.

Dzisiejsze dane jeszcze wyraźniej wzmocniły profinflacyjną optykę. Wydaje się prawdopodobne, że już w kwietniu inflacja wzrośnie do minimum 3,5-3,6 proc. R/R, a w maju przywita się z poziomem 4 proc. i będą spore szanse na jego przekroczenie. 

Taka wyższa ścieżka inflacji niż to można było zakładać jeszcze jakiś czas temu powinna wspierać złotego. Zanim jednak o tym, wcześniej cofnijmy się o kilka dni. Otóż najwyższe od 12 lat notowania EUR/PLN to obok kilku innych czynników, przede wszystkim wyraz przeświadczenia, że Rada Polityki Pieniężnej utrzyma łagodną politykę monetarną nawet pomimo podwyższonej inflacji.

I jakkolwiek po dzisiejszych danych wciąż trudno znaleźć w Radzie większość mogącą w przyszłości przegłosować podwyżkę stóp procentowych w Polsce, to już sama dyskusja o takim scenariuszu jest realna. Zwłaszcza za jakiś miesiąc, gdy pandemiczne obostrzenia powinny być już zdejmowane, a program szczepień ma szansę przyspieszyć. I to świadomość tego faktu będzie powstrzymywać przed wyprzedażą złotego. Dlatego nie jest wykluczone, że właśnie kształtuje się szczyt na EUR/PLN.

Co o tym sądzisz?
Lubię
20%
Interesujące
60%
Heh...
20%
Szok!
0%
Nie lubię
0%
Szkoda
0%
O Autorze
Marcin Kiepas
Analityk Tickmill UK. Analityk rynków finansowych z 20-letnim doświadczeniem, publikujący w polskich mediach finansowych. Specjalizuje się w rynku walutowym, polskim rynku akcji oraz danych makroekonomicznych. W swoich analizach łączy analizę techniczną i fundamentalną. Szuka średnioterminowych trendów, badając wpływ na rynki finansowe danych makroekonomicznych, banków centralnych i wydarzeń geopolitycznych.