Aktualności
Teraz czytasz
Niesamowicie silny raport z amerykańskiego rynku pracy. Dolar zyskuje, giełdy spadają
0

Niesamowicie silny raport z amerykańskiego rynku pracy. Dolar zyskuje, giełdy spadają

utworzył Daniel Kostecki3 lutego 2023

Wisienką na torcie tego bardzo obfitego w wydarzenia tygodnia, był raport z rynku pracy USA. Zaskoczył on niesamowicie rynki finansowe, stąd tak szybka i gwałtowna reakcja, zwłaszcza w notowaniach dolara amerykańskiego.

Non Farm Payrolls z przytupem

Wracając do danych. Stopa bezrobocia spadła do 3,4 proc., czyli najniższego poziomu od 1969 r. Zmiana zatrudnienia w sektorach poza rolnictwem była jednak hitem dzisiejszej publikacji. +517 tys. nowych etatów, przy konsensusie 185 tys. Do tego mocna rewizja w górę poprzednich danych.

Po kolei:

  • Całkowite zatrudnienie na listach płac wzrosło o 517,000 w styczniu, a stopa bezrobocia spadła do poziomu 3.4 procent, czyli najniższego od 1969 r., podało dziś amerykańskie Biuro Statystyki Pracy.
  • Wzrost zatrudnienia był powszechny w styczniu, prowadzony przez wzrost w sektorze rekreacji i hotelarstwa (128 tys.), usług profesjonalnych i biznesowych (82 tys.) oraz opieki zdrowotnej (58 tys.).
  • Zatrudnienie wzrosło również w sektorze rządowym (74 tys.), co częściowo odzwierciedla powrót pracowników po strajku.
  • Wzrost odnotowano również w handlu detalicznym (30K), budownictwie (25K), transporcie i magazynowaniu (23K) oraz produkcji (19K).
  • Nie obyło się również bez dużych rewizji — przyrost zatrudnienia w listopadzie i grudniu był łącznie o 71 tys. wyższy, niż podawano wcześniej.

Reakcja rynków po NFP. Jak wygląda kurs dolara?

Dolar amerykański zdaje się umacniać po publikacji zaskakujących dla inwestorów danych, a kurs EUR/USD spadł poniżej 1,0840. W dół powędrował kurs GBP/USD, spadając do 1,2125. Z kolei w górę pnie się para USD/JPY, testując okolice 130 jenów za dolara.

Również zdaje się zmieniać sytuacja w wycenie dalszych działań Fed. O ile rynek był przekonany, że czeka nas jeszcze tylko jedna podwyżka o 25 punktów bazowych na kolejnym posiedzeniu, a następnie pojawią się dwie obniżki na koniec roku, o tyle teraz jest to rewidowane. Stawki FRA 9×12 dla USD skoczyły po danych z 4,75 do 4,90. Wzrost o 15 punktów bazowych to zmniejszenie prawdopodobieństwa o jedno cięcie stóp pod koniec roku.

Fed z tak silnym rynkiem pracy może utrzymywać restrykcyjną politykę dłużej i pewniej, niż jak to rynki sądziły po środowej konferencji. Wszakże celem Fed, mogą być dodatnie realne stopy procentowe, a nie ich obniżanie wraz ze spadkiem inflacji. Silny rynek pracy wciąż w tym może pomagać.

Co o tym sądzisz?
Lubię
0%
Interesujące
75%
Heh...
0%
Szok!
25%
Nie lubię
0%
Szkoda
0%
O Autorze
Daniel Kostecki
Główny Analityk CMC Markets Polska. Prywatnie na rynku kapitałowym od 2007 roku, a na rynku Forex od 2010 r.