Aktualności
Teraz czytasz
Kurs euro na początku czerwca i najnowsze informacje ze strefy euro
0

Kurs euro na początku czerwca i najnowsze informacje ze strefy euro

utworzył Daniel Kostecki1 czerwca 2023

Dziś Europejski Bank Centralny obchodzi swoje 25 urodziny. 1 czerwca 1998 r. utworzono EBC w celu wprowadzenia euro i ochrony jego wartości. Obecnie ponad 346 milionów Europejczyków w 20 krajach używa euro każdego dnia. W tym dniu przyglądamy się ostatnim wypowiedziom osób, które są obecnie odpowiedzialne za politykę monetarną w strefie euro, na co może także reagować kurs euro.

Kurs euro a wypowiedzi bankierów centralnych

Zacznijmy od zapisu rozmów z ostatniego posiedzenia Europejskiego Banku Centralnego. Jak z nich wynika niektórzy członkowie Rady Prezesów Europejskiego Banku Centralnego (EBC) opowiedzieli się za podwyżką stóp procentowych o 50 punktów bazowych na ostatnim posiedzeniu polityki pieniężnej w maju. Argumentowali oni, że „ciągłe niespodzianki inflacyjne” stwarzają ryzyko w górę, a inflacja „według prognoz będzie powyżej celu przez co najmniej cztery lata”. Jako dowód na to, że inflacja prawdopodobnie nie spadnie wystarczająco szybko, podali zmniejszające się ryzyko recesji oraz rosnącą presję cenową i płacową.

Jednak większość z tych członków zasygnalizowała również, że zaakceptowałaby mniejszą podwyżkę stóp procentowych, zgodnie z protokołem z posiedzenia. Ostatecznie podwyżce stóp o 25 punktów bazowych towarzyszył komunikat, że dalsze podwyżki stóp procentowych będą uzasadnione.

„Decyzja ta została uznana za zapewniającą właściwą równowagę pomiędzy zaspokojeniem potrzeby dalszych podwyżek stóp a uwzględnieniem podwyższonej niepewności co do szybkości i siły transmisji polityki pieniężnej” – stwierdził EBC.

Kurs euro w maju zaliczył największy spadek w relacji do dolara od kwietnia 2022 r. Notowania wspólnej waluty osunęły się o prawie 3% z okolic szczytu 1,1100 do poziomów poniżej 1,0700. Sprzyjał temu wzrostu siły dolara amerykańskiego. Wydaje się, że kurs dolara wzrósł dzięki oczekiwaniom na czerwcową podwyżkę stóp procentowych w USA, która jeszcze miesiąc temu nie była brana pod uwagę przez inwestorów.

Podwyżki stóp w strefie euro po 25 punktów

Wiceprezes Europejskiego Banku Centralnego (EBC) Luis de Guindos powiedział w czwartek, że podwyżki stóp procentowych o 25 punktów bazowych (pb) są „nową normą” po tym, jak w maju EBC przeszedł z 50 pb na 25 pb. Powiedział, że „duża część” podwyżek stóp procentowych EBC została zakończona, ale „wciąż jest jeszcze trochę do zrobienia”.

De Guindos powiedział, że ostatnie dane dotyczące inflacji w strefie euro są „pozytywne”, ale nadal są dalekie od trwałego celu 2%.

Christine Lagarde ostrzega przed wysoką inflacją przez długi czas

Prezes Europejskiego Banku Centralnego (EBC) Christine Lagarde zauważyła w czwartek, że inflacja w strefie euro jest zbyt wysoka i utrzyma się przez dłuższy czas.

W swoim przemówieniu na spotkaniu niemieckiego banku w Hanowerze Lagarde zauważyła, że „inflacja jest zbyt wysoka i pozostanie taka zbyt długo”, ale obiecała, że EBC jest „zdeterminowany”, aby osiągnąć docelowy poziom 2% „w odpowiednim czasie”. Wyjaśniła jednak, że utrzymuje się niepewność co do skuteczności lub wpływu środków politycznych, podkreślając „potrzebę kontynuowania naszego cyklu podwyżek”.

Lagarde sprecyzowała, że nowy zestaw projekcji będzie dostępny na posiedzeniu 15 czerwca, co pomoże decydentom ocenić kolejne kroki, ponieważ w tej chwili nie mogą potwierdzić zadowolenia z perspektyw inflacji.

Inflacja w strefie euro spadła, kurs euro stabilny

Roczna inflacja w strefie euro spadła do 6,1% w maju z 7% w kwietniu, podał Eurostat we wstępnym raporcie w czwartek. Miesięczny wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych (CPI) nie zmienił się w porównaniu z kwietniem. CPI z wyłączeniem energii wzrósł o 7% w ujęciu rocznym i 0,3% miesiąc do miesiąca, podczas gdy CPI bazowy, z wyłączeniem energii, żywności, alkoholu i tytoniu, wzrósł o 5,3% od maja 2022 r. i 0,2% od kwietnia.

Kurs euro pozostał stabilny. Para EUR/USD rozpoczyna czerwiec od próby powrotu nad poziom 1,0700.

wykres eurusd 1623

CFD na EUR/USD. Platforma CMC Markets NextGeneration.

Co o tym sądzisz?
Lubię
33%
Interesujące
67%
Heh...
0%
Szok!
0%
Nie lubię
0%
Szkoda
0%
O Autorze
Daniel Kostecki
Główny Analityk CMC Markets Polska. Prywatnie na rynku kapitałowym od 2007 roku, a na rynku Forex od 2010 r.