Aktualności
Teraz czytasz
Koronawirus obniża… stopy procentowe [ Analiza EUR/USD ]
0

Koronawirus obniża… stopy procentowe [ Analiza EUR/USD ]

utworzył Marcin Kiepas27 lutego 2020

Strach przed koronawirusem i wywołanym przez niego silnym hamowaniem wzrostu gospodarczego na świecie, co w kilku przypadkach może zakończyć się recesją (np. we Włoszech), spowodował spadek rynkowych stóp procentowych i wzrost oczekiwań na poluzowanie polityki monetarnej przez banki centralne.

Stopy procentowe w dół – kiedy?

W największym stopniu oczekiwania na cięcia kosztu pieniądza wzrosły w przypadku USA i amerykańskiej Rezerwy Federalnej (Fed). Obecnie rynek pieniężny w pełni wycenia obniżkę stóp procentowych o 25 punktów bazowych do kwietnia. Gdyby tak się stało to przedział wahań stopy funduszy federalnych zostałby obniżony do 1,25-1,50 proc. To jednak nie koniec. Rynek wycenia  łącznie aż 3 obniżki do marca 2021 roku, podczas gdy jeszcze niedawno wyceniał najwyżej jedno cięcie, a sam Fed sugerował, że kolejnym ruchem będzie podwyżka stóp.

Ta zmiana oczekiwań co do polityki Fed w pełni tłumaczy ostatni skok notowań EUR/USD z dołka na 1,0778 do poziomów powyżej 1,0960 w dniu dzisiejszym.

EURUSD Daily_27022020_1

Wykres EUR/USD, interwał D1. Źródło: MT4 Tickmill.

Epidemią koronawirusa zaniepokojony jest również Europejski Bank Centralny (ECB), a rynek zaczął wyceniać cięcie kosztu pieniądza w Eurolandzie o 10 punktów bazowych do końca roku. Aktualnie stopa depozytowa kształtuje się na poziomie -0,50 proc., a stopa refinansowa na poziomie 0,0 proc.

Wyjątkiem nie jest polski rynek. W środę rynek FRA w pełni wycenił obniżkę o 25 punktów bazowych przez Radę Polityki Pieniężnej (RPP) stóp procentowych w Polsce w perspektywie następnych 12 miesięcy, a w perspektywie 24 miesięcy łącznie o 40 punktów bazowych. Obecnie główna stopa w Polsce kształtuje się na poziomie 1,50 proc., a RPP od wielu miesięcy zarzeka się, że stopy pozostaną bez zmian do końca jej kadencji. 

Co o tym sądzisz?
Lubię
75%
Interesujące
25%
Heh...
0%
Szok!
0%
Nie lubię
0%
Szkoda
0%
O Autorze
Marcin Kiepas
Analityk Tickmill UK. Analityk rynków finansowych z 20-letnim doświadczeniem, publikujący w polskich mediach finansowych. Specjalizuje się w rynku walutowym, polskim rynku akcji oraz danych makroekonomicznych. W swoich analizach łączy analizę techniczną i fundamentalną. Szuka średnioterminowych trendów, badając wpływ na rynki finansowe danych makroekonomicznych, banków centralnych i wydarzeń geopolitycznych.