Aktualności
Teraz czytasz
Kontrakty terminowe na akcje Allegro już dostępne na GPW
0

Kontrakty terminowe na akcje Allegro już dostępne na GPW

utworzył Michał Sielski21 października 2020

Doskonały debiut Allegro na rynku głównym Giełdy Papierów Wartościowych sprawił, że zainteresowanie akcjami największej polskiej platformy aukcyjnej cały czas się utrzymuje. Teraz na GPW trafiły też kontrakty terminowe na akcje tej spółki.

Na akcje Allegro są obecnie dostępne trzy serie kontraktów terminowych:

  • FALEZ20, wygasające 18.12.2020 roku,
  • FALEH21, wygasające 19.03.2021 roku,
  • FALEM21, wygasające 18.06.2021 roku.

Zarząd GPW: zdecydowało zainteresowanie spółką

– Giełda Papaierów Wartościowych jest gotowa do szybkiego wprowadzania nowych kontaktów terminowych na pojedyncze akcje, jak tylko zaobserwujemy duże zainteresowanie inwestorów instrumentem bazowym oraz nawiążemy współpracę z animatorem rynku. Debiut spółki Allegro był historycznie największym debiutem, na akcje spółki zapisało się wielu inwestorów instytucjonalnych i ponad 36 tys. inwestorów indywidualnych. Wielkość spółki, imponujące obroty na pierwszych sesjach, szybka ścieżka wejścia do indeksu WIG20 oraz innych globalnych indeksów – te fakty skłoniły Zarząd GPW do podjęcia decyzji o wprowadzeniu do obrotu kontraktów na Allegro zaledwie tydzień od debiutu giełdowego spółki – mówi Izabela Olszewska, Członek Zarządu Giełdy Papierów Wartościowych.

Allegro nie jest oczywiście pierwszą spółką z kontraktami terminowymi na GPW. W sumie jest ich już 41. Jedną z nich jest broker XTB.


JAK INWESTOWAĆ W ALLEGRO [PORADNIK]


Debiut i wielki wzrost Allegro

Akcje Allegro zadebiutowały na Giełdzie Papierów Wartościowych w poniedziałek 12.10.2020 roku. Już w dniu debiutu obrót był ogromny i sięgnął 4 mld zł. Wystarczy wspomnieć, że wszystkie spółki indeksu WIG20, skupiającego największe w Polsce firmy notowane na GPW, tego samego dnia w sumie osiągnęły obrót 800 mln zł. Bez wątpienia Allegro było tego dnia hitem, ale niewiele zmieniło się także w następnych dniach. W środę 14.10.2020 roku obrót sięgnął ponad 1 mld zł.

Allegro może się też pochwalić dużą kapitalizacją. W dniu debiutu było to 44 mld zł, bo akcje kosztowały 43 zł. Ale już na koniec poniedziałkowej sesji za akcje Allegro płacono 70 zł, we wtorek 13.10.2020 roku już 80 zł, a kolejnego dnia wycena sięgała nawet 90 zł. Na początku notowań 21.10.2020 roku spółka wyceniana jest na 85 zł. W szczycie notowań kapitalizacja spółki sięgała niemal 100 mld zł! Dla porównania: PKN Orlen warty jest obecnie ok. 18 mld zł, PKO BP 27 mld zł, a CD Projekt ok. 38 mld zł.

Na razie Allegro wyceniane jest wysoko. Korzysta na ogromnej kapitalizacji, ale też znanej praktycznie w całej Polsce marce. A to cenne przede wszystkim dla inwestorów indywidualnych. Trzeba też wziąć pod uwagę fakt, że z powodu pandemii koronawirusa, wiele debiutów giełdowych zostało wstrzymanych i odłożonych w czasie. Allegro było w tym przypadku wisienką, ale nie na torcie – bo jego zabrakło.

Prawdziwy test dla inwestorów w akcje Allegro nadejdzie jednak bardzo szybko. Już w listopadzie zaprezentowany zostanie raport finansowy za trzeci kwartał tego roku. W poprzednich miesiącach firma uzyskiwała znakomite wyniki, korzystając z ograniczeń w handlu, które nie dotyczyły sprzedaży internetowej. E-commerce notowało rekordowe obroty, ale właśnie trzeci kwartał może być przysłowiowym języczkiem u wagi. Pokaże bowiem czy Polacy na dobre zmienili swoje zwyczaje zakupowe i nawet, gdy mieli możliwość skorzystania ze stacjonarnych placówek, to częściej wybierali sprzedaż wysyłkową. Jeśli nie, wycenę największej polskiej spółki może czekać korekta.

Co o tym sądzisz?
Lubię
20%
Interesujące
80%
Heh...
0%
Szok!
0%
Nie lubię
0%
Szkoda
0%
O Autorze
Michał Sielski
Zawodowy dziennikarz od ponad 20 lat. Pracował m.in. w Gazecie Wyborczej, ostatnio związany z największym portalem regionalnym - Trojmiasto.pl. Na rynku finansowym obecny od 18 lat, zaczynał na GPW, gdy na rynek dopiero trafiały akcje PKN Orlen, TP SA. Ostatnio inwestycyjnie skupiony wyłącznie na rynku Forex. Prywatnie skoczek spadochronowy i miłośnik polskich gór.