Giełdy w obliczu inflacji i kryzysu zadłużenia. Co przyniesie tydzień?
Zeszłotygodniowy odczyt inflacji w Stanach Zjednoczonych pozytywnie zaskoczył. Główny wskaźnik odnotował dziesiąty spadek z rzędu, a poziom inflacji bazowej również nieznacznie drgnął w dół. Procesowi dezinflacji za oceanem sprzyja kilka czynników – pierwszym z nich są mocne spadki cen paliw, spory spadek notują również ceny żywności. Jak na ostatnie dane o inflacji zareaguje Fed? Czy kryzys zadłużenia zmieni nastawienie Rezerwy Federalnej?
Inflacja to nie jedyny problem
Patrząc na kontrybucje, w kolejnych dwóch miesiącach ujemny wpływ cen paliw na poziom inflacji konsumenckiej w Stanach Zjednoczonych powinien znacznie przyspieszyć. Za sprawą niższych cen gazu, w bliskiej przyszłości możemy również liczyć na ujemną kontrybucję mediów. Silny spadek obserwujemy również w przypadku inflacji w usługach. Kluczową kwestią pozostaje jednak pytanie, jak długo ten proces wyhamowania wzrostu cen będzie postępował. Jerome Powell niejednokrotnie odwoływał się w swoich wypowiedziach do przypadku z lat .70, kiedy to po okresie spadku poziomu inflacji, presja na wzrosty cen powróciła ze zdwojoną mocą. Fed z pewnością będzie chciał uniknąć powtórzenia tego samego błędu, więc wysoki poziom stóp procentowych prawdopodobnie pozostanie z nami na dłużej.
Obecną sytuację w Stanach komplikuje również fakt, że ponownie mamy do czynienia z przeciągającymi się rozmowami w sprawie limitu zadłużenia. Ten został już osiągnięty w styczniu, jednak nadzwyczajne działania Departamentu Skarbu pozwoliły na działanie rządu do 1 czerwca. USA były bliskie ‘bankructwu’ w 2011 roku – wówczas agencja Standard & Poor’s zdecydowała się nawet na obniżenie ratingu amerykańskiego długu. Zdaniem Moody’s może to doprowadzić do nawet 30-procentowej przeceny na Wall Street. Czy obecna sytuacja na wykresie S&P 500 faworyzuje taki scenariusz?
W dzisiejszym webinarze:
- Co dalej z poziomem inflacji?
- Czy Stany Zjednoczone mogą zbankrutować?
- Jak zmieniły się wyceny indeksów giełdowych?
O prowadzącym
Dr Przemysław Kwiecień – Główny ekonomista X-Trade Brokers. Doktor nauk ekonomicznych Uniwersytetu Warszawskiego, absolwent Uniwersytetu Warszawskiego i London Metropolitan University (tytuł MSc). Posiadacz prestiżowego certyfikatu CFA. W XTB pracuje od 2007 roku, wcześniej doświadczenie zdobywał między innymi jako doradca Ministra Finansów, Mirosława Gronickiego i ekonomista Banku Millennium. W XTB kieruje Działem Analiz.
Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 77% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy CFD. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.