Początkujący
Teraz czytasz
Formacja Boom and Bust – niezmienne prawo rynku
0

Formacja Boom and Bust – niezmienne prawo rynku

utworzył Paweł Adamczyk27 czerwca 2019

Bardzo często inwestorów, zwłaszcza na początku swojej drogi z tradingiem, dotyka zjawisko „szarpania się” z rynkiem. Za wszelka cenę próbują wyłapać szczyty, dołki,  przewidzieć przyszłe ruchy cen. Aby odnosić powtarzalne sukcesy na rynku, niezbędnie jest poznanie pewnych praw, które tym rynkiem rządzą. Istotne jest również uzmysłowienie sobie, jak ważną rolę w tym wszystkim pełni psychologia. W tym artykule przyjrzymy się formacji, która przez wielu jest uważana za coś więcej, niż tylko układ poszczególnych świec. Jest to prawo, które w dobry sposób opisuje jak traderzy poruszają rynkiem i jak psychologia przejawia się w poszczególnych ruchach cenowych – mianowicie formacji Boom and Bust.


Przeczytaj koniecznie: Określanie kierunku trendu – Metoda Victora Sperandeo


Podstawy formacji Boom and Bust

Na początku zacznijmy od wytłumaczenia, czym tak naprawdę jest omawiana formacja. Jak sama nazwa wskazuje, składa się ona z dwóch części. Pierwsza część to boom, czyli inaczej mówiąc silny wzrost. Po wzroście następuje bust, czyli równie silny spadek ceny.  Formacja najlepiej sprawdza się do identyfikacji końca trendu, bądź przy grze na odwrócenie danego ruchu trendowego. Jeżeli chodzi o tzw. formację idealną, powinny być spełnione określone założenia. Na początkowym etapie, trend powinien być stosunkowo powolny i umiarkowany. Po fazie drugiej, powinien nastąpić silny wzrost momentum, oraz przyspieszenie całego  ruchu trendowego – linie trendu mają bardziej ostry kąt. Następnym krokiem jest wystąpienie określonej formacji technicznej. Często również na tym etapie, możemy znaleźć potwierdzenie we wskaźnikach np. w postaci dywergencji. Ostatnim etapem jest zakończenie boomu czyli ruchu wzrostowego, po czym mamy do czynienia z bustem, czyli gwałtownym spadkiem ceny.

formacja boom and bust

Przykład formacji Boom and Bust, wykres USDRUB interwał D1. Źródło: MetaTrader 4

Psychologia tłumu – trend wzrostowy i spadkowy

Bardzo ważne jest, aby zrozumieć, że ceny poruszają się inaczej w trendach wzrostowych a inaczej w spadkowych. Wielu inwestorów nie przywiązuje wagi do takich założeń, traktując ostre rajdy i zjazdy ceny w taki sam sposób. Profesjonalne inwestowanie polega na poznaniu aktualnego otoczenia rynkowego, oraz dostosowaniu swojego podejścia do danego ruchu ceny. Formacja Boom and Bust najlepiej sprawdza się w trendach wzrostowych. Wynika to z faktu, że jeżeli mamy do czynienia z tzw. bańkami spekulacyjnymi, to z reguły ruch zaczyna się powoli i stopniowo nabiera większego rozpędu. Jeżeli rajd był silny, przekonania traderów również. Po silnym ruchu,  tzw. panika, czyli tytułowy bust, również będzie niezwykle mocny.

Mierzenie formacji

Aby zidentyfikować boom, niekoniecznie należy posługiwać się tylko liniami trendu. Bardzo dobrze w tego typu formacji sprawdzają się również inne wskaźniki. Z powodzeniem można wykorzystać np. wstęgę Bollingera. Jeżeli cena jest poza zewnętrznymi pasmami wskaźnika, a trend charakteryzuje się wysokim momentum (duże świece, wysoka wartość Stochastica), bardzo często tego rodzaju ruch można klasyfikować jako boom. 

Rozgrywanie formacji Boom and Bust

Największym problemem omawianej formacji jest to, że rajdy ceny w okresach boomu mogą trwać bardzo długo. Oczywiście, każda bańka, prędzej czy później, pęka. Jednak z reguły należy unikać pozycji krótkich przy ekstremalnych ruchach.

Oto kilka wskazówek ułatwiających rozgrywanie formacji:

  • Unikaj dużych baniek spekulacyjnych – kluczem może tutaj być dobór odpowiedniego interwału czasowego. Rozsądnym kompromisem między wielkimi ruchami na wykresach D1 czy W1, a małymi interwałami, może być wykres H.
  • Czekaj na wyraźne oznaki odwrócenia ruchu – tutaj kluczem jest głównie rozpoznanie w którym momencie mamy do czynienia ze spowolnieniem momentum i zmianą kierunku ceny. Dobrym potwierdzeniem może być dywergencja na wskaźnikach, pewne formacje techniczne jak np. podwójny szczyt/dno, oraz fałszywe wybicie określonej strefy. Jeżeli chodzi typowo o wskaźniki, dobrze sprawdzają się wstęgi Bollingera oraz średnie.
    boom and bust

    Zastosowanie wskaźników w formacji Boom and Bust, wykres USDRUB D1. Źródło: MetaTrader 4


  • Szukaj swojej przewagi
    – jeżeli jesteś traderem, który gra zwłaszcza  na odwrócenie ruchu, dobrze jest mieć konkretny plan. Najważniejsze to mieć określony scenariusz dla danego boomu/ruchu trendowego, wyselekcjonować odpowiednie narzędzia potwierdzające, określić miejsce wejścia w transakcję na odwrócenie, oraz moment wyjścia, jeżeli target dla pozycji nie zostanie osiągnięty.   
Co o tym sądzisz?
Lubię
27%
Interesujące
73%
Heh...
0%
Szok!
0%
Nie lubię
0%
Szkoda
0%
O Autorze
Paweł Adamczyk
Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach. Od czasów studenckich, pasjonat rynku walutowego, giełdy, oraz szeroko pojętych inwestycji. Aktywny trader na rynku Forex od 2013 roku. W podejmowaniu codziennych decyzji inwestycyjnych, na pierwszym miejscu stawia kluczowy aspekt rynku, cenę. Miłośnik motoryzacji, podróży i sportów ekstremalnych.