Aktualności
Teraz czytasz
ECB zmienia cel inflacyjny, EUR/USD patrzy jednak na coś innego
0

ECB zmienia cel inflacyjny, EUR/USD patrzy jednak na coś innego

utworzył Marcin Kiepas8 lipca 2021

Europejski Bank Centralny (ECB) dokonał rewizji strategii i ustalił cel inflacyjny na poziomie 2%, odchodząc od wcześniejszego „poniżej, ale blisko 2%”. Bank dalej traktuje stopy procentowe jako główne narzędzie polityki pieniężnej, a inne narzędzia będą wykorzystywane tylko w wyjątkowych sytuacjach. ECB w swojej polityce zacznie uwzględniać ochronę klimatu. Bank uznał ponadto, że jakkolwiek inflacja HICP jest właściwą miarą inflacji, to z czasem będzie uwzględniał również koszty mieszkań. 

Eurodolar odrabia straty

Zmiana celu inflacyjnego, co mogłoby sugerować zgodę bankierów na czasowe jego przekroczenie, a więc w teorii odsuwa w czasie zaostrzenie polityki monetarnej, zostało spokojnie przyjęte przez rynek walutowy. Kurs EUR/USD, który od rana rośnie, korygując ostatnie spadki do 3-miesięcznych minimów, pozostaje blisko dziennych maksimów. Wydaje się, że póki co ten czynnik nie będzie miał wpływu na notowania eurodolara. Inwestorzy bardziej bowiem zwracają uwagę na pikujące w dół rentowności obligacji USA, czy korekcyjne nastroje na giełdach.

EURUSD Daily_08072021_tickmill_11

Wykres dzienny EUR/USD. Źródło: Tickmill

Sytuacja na wykresie dziennym EUR/USD wskazuje na spore wyprzedanie, jako główne źródło obserwowanej wzrostowej korekty, która wywindowała notowania powyżej 1,18. Widać tam jednak jeszcze coś innego. Mianowicie wzrostową dywergencję wykresu ze wskaźnikiem RSI. To może być nawet wstęp do zmiany trendu i zakończenie ostatniej fali spadków. 

Co o tym sądzisz?
Lubię
25%
Interesujące
75%
Heh...
0%
Szok!
0%
Nie lubię
0%
Szkoda
0%
O Autorze
Marcin Kiepas
Analityk Tickmill UK. Analityk rynków finansowych z 20-letnim doświadczeniem, publikujący w polskich mediach finansowych. Specjalizuje się w rynku walutowym, polskim rynku akcji oraz danych makroekonomicznych. W swoich analizach łączy analizę techniczną i fundamentalną. Szuka średnioterminowych trendów, badając wpływ na rynki finansowe danych makroekonomicznych, banków centralnych i wydarzeń geopolitycznych.