Aktualności
Teraz czytasz
Czy GUS dobije w piątek złotego? [ Inflacja w Polsce ]
0

Czy GUS dobije w piątek złotego? [ Inflacja w Polsce ]

utworzył Marcin Kiepas13 lutego 2020

Rozczarowujące dane z polskiej gospodarki mogą zadać cios w plecy złotemu, w sposób trwały wypychając go na poziomy nieobserwowane od jesieni.

Polski złoty w defensywie

Czwartek upływa pod znakiem osłabienia złotego do głównych walut. Czynnikiem, który wypchnął dolara do prawie 3,92 zł, w efekcie czego jest on najdroższy od końca listopada, jest nawrót strachu przed epidemią koronawirusa oraz spadek notowań EUR/USD do 1,0850 (poziom najniższy od maja 2017 r.). W tym samym czasie rósł też kurs euro, ale w znacznie mniejszym tempie i z dużo mniejszymi konsekwencjami. O ile bowiem w przypadku USD/PLN ryzyko ataku na opór na 3,9327 zł i późniejszych dalszych wzrostów było duże, to euro pozostawało względnie stabilne.

EURPLN Daily_13022020

Wykres EUR/PLN, interwał D1. Źródło: MT4 Tickmill.

 

USDPLN Daily_13022020

Wykres USD/PLN, interwał D1. Źródło: MT4 Tickmill.

Piątek może przynieść dalszą przecenę złotego. Tym razem nie za sprawą gorszych nastrojów na rynkach światowych czy spadku EUR/USD, ale za sprawą danych z rodzimej gospodarki.

W piątek GUS opublikuje styczniowe dane o inflacji i wstępne szacunku wzrostu gospodarczego w IV kwartale 2019 roku. Oczekuje się, że w styczniu inflacja wystrzeliła w górę do 4,2 proc. z 3,4 proc. R/R w grudniu. W normalnych warunkach takie przyspieszenie cen sprowokowałoby spekulacje nt. przyszłych podwyżek stóp procentowych przez Radę Polityki Pieniężnej. Jednak nie w sytuacji, gdy wzrost gospodarczy hamuje. A hamuje. I to znacznie. Zgodnie z rynkowymi szacunkami PKB w ujęciu kwartalnym spadnie do -0,1 proc. z +1,3 proc. w III kwartale. Takie lub gorsze dane będą jak przysłowiowy kamień u szyi.

kalendarz makro gus

Kalendarz makroekonomiczny. Źródło: macroNEXT

Co o tym sądzisz?
Lubię
50%
Interesujące
50%
Heh...
0%
Szok!
0%
Nie lubię
0%
Szkoda
0%
O Autorze
Marcin Kiepas
Analityk Tickmill UK. Analityk rynków finansowych z 20-letnim doświadczeniem, publikujący w polskich mediach finansowych. Specjalizuje się w rynku walutowym, polskim rynku akcji oraz danych makroekonomicznych. W swoich analizach łączy analizę techniczną i fundamentalną. Szuka średnioterminowych trendów, badając wpływ na rynki finansowe danych makroekonomicznych, banków centralnych i wydarzeń geopolitycznych.