Aktualności
Teraz czytasz
Wyprzedaż złotego na Black Friday – EUR/PLN, USD/PLN, GBP/PLN
0

Wyprzedaż złotego na Black Friday – EUR/PLN, USD/PLN, GBP/PLN

utworzył Marcin Kiepas28 listopada 2019

Analiza rynkowa: EUR/PLN, USD/PLN, GBP/PLN

Black Friday obfituje w atrakcyjne wyprzedaże i promocje w sklepach. Na rynku walutowym natomiast od dwóch dni wyprzedawany jest… złoty. Polska waluta wyraźnie traci na wartości, przekraczając kolejne istotne poziomy. To może zapowiadać jej dalsze osłabienie.

PLN w wyraźnej defensywie

W czwartek kurs EUR/PLN rośnie o 1,3 gr i testuje poziomy powyżej 4,32 zł,. W podobnej skali rośnie USD/PLN, zbliżając się do 3,93 zł. Brytyjski funt kosztował natomiast już 5,08 zł i był najdroższy od kwietnia 2017 roku.

Wyprzedaż złotego, podobnie jak osłabienie innych walut regionu, to efekt wzrostu awersji do ryzyka, co związane jest z podwyższonym napięciem między USA a Chinami w związku z sytuacją w Hongkongu.

Niezależnie od oceny sytuacji międzynarodowej i dalszych relacji na linii Waszyngton-Pekin, aktualny układ sił na wykresach polskich par sugeruje, że złoty może dalej tracić na wartości.

EUR/PLN

Wybicie wykresu dziennego EUR/PLN powyżej strefy oporu 4,3135-4,3147 i jednoczesny wzrost powyżej 50 proc. zniesienia październikowych spadków, każe oczekiwać dalszych wzrostów.

EURPLN Daily_28112019

Wykres EUR/PLN, interwał D1. Źródło: MT4 Tickmill.

USD/PLN

Z analogiczną sytuacją mamy do czynienia na wykresie USD/PLN, gdzie mocnym popytowym sygnałem jest wybicie powyżej strefy oporu tworzonej przez lokalne maksimum z 14 listopada (3,9069) i 50 proc. zniesienie spadków (3,91). Najbliższy opór to 3,9375 zła, ale nie można wykluczać też ruchu w okolice 4 zł.

USDPLN

Wykres USD/PLN, interwał D1. Źródło: MT4 Tickmill.

GBP/PLN

Paradoksalnie najmniej optymistycznie prezentuje się sytuacja na wykresie dziennym GBP/PLN, którego notowania dziś naruszyły szczyt z marca (5,0711 zł) i przetestowały poziomy nieoglądane od kwietnia 2017 roku. Związane jest to ze znaczącym już wyprzedaniem, co rodzi pokusę realizacji zysków. A ewentualne cofnięcie poniżej wspomnianego poziomu 5,0711 zł, mogłoby zablokować możliwość wzrostów.

GBPPLN

Wykres GBP/PLN, interwał D1. Źródło: MT4 Tickmill.

Co o tym sądzisz?
Lubię
0%
Interesujące
100%
Heh...
0%
Szok!
0%
Nie lubię
0%
Szkoda
0%
O Autorze
Marcin Kiepas
Analityk Tickmill UK. Analityk rynków finansowych z 20-letnim doświadczeniem, publikujący w polskich mediach finansowych. Specjalizuje się w rynku walutowym, polskim rynku akcji oraz danych makroekonomicznych. W swoich analizach łączy analizę techniczną i fundamentalną. Szuka średnioterminowych trendów, badając wpływ na rynki finansowe danych makroekonomicznych, banków centralnych i wydarzeń geopolitycznych.